Zvanični program ovogodišnje XXI Maslinijade započeo je otvaranjem izložbe slika dr Miluna Lutovca “Viseći vrtovi Mukovala”. Novim ciklusom autor likovnim prizivanjem Mukovala, barskog toponima koji predstavlja najveći zasad maslina u Crnoj Gori, sa najljepšim pogledom na grad, na njegov 79. rođendan, apostrofira važnost očuvanja prirode i izvornih vrijednosti.
Postavkom je prvi put otvorena za posjetioce i Kuća maslina, objekat na koji su maslinari dugo čekali i koji će značajno doprinjeti daljem razvoju proizvodnje, agro turizma i kulturnog turizma Starog grada i Bara u cjelini.
Izložbu je otvorio profesor književnosti i predsjednik OO Maslinijade, Suljo Mustafić, nakon čega je održano tradicionalno Maslinarsko veče na kojem su proglašena najbolja ulja i saopštene nagrade i u drugim kategorijama.
“Areal najvećeg maslinjaka u Crnoj Gori, sa tajnom vremena u krošnjama hiljadugodišnjih stabala, prostire se od Starog Bara do naseobine Sustaš i planinskog oboda Mukovala sa sjeverne strane, iznad grada Bara. Vijugavim planinskim stazama, oivičenim niskama vremešnih suvomeđa, stiže se do pitoresknih maslinovih vrtova Mukovala, sa kojih se pruža jedinstven pogled na Bar i njegovo priobalje. Zagonetni obronci Mukovala privukli su i umjetnika Miluna Lutovca, koji je između morske obale na Topolici i mukovalske maslinove gore, sa sjeverom po vertikali, upijao prve akorde našeg podneblja” , kazao je Suljo Mustafić, koji je naglasio da Lutovac, aktivno se baveći slikarstvom, svoj doživljaj preoblikuje u vrlinu umjetnosti i na taj način učestvuje u stvaranju monumentalnog lica prirode.
“Samo sa preciznim, zlatnim presjekom, linijom na kojoj se spajaju napredak i vizija novog, sa tradicionalnim i izvornim, možemo graditi metropolu kulture i turizma, po čemu se prepoznajemo i čemu konstantno težimo”, poručio je sa izložbe dr Milun Lutovac, svestrani intelektualac, profesor Teorije savremene umjetnosti na Univerzitetu Donja Gorica, autor više knjiga i monografija, rukovodilac Galerije „Velimir A Leković”, inicijator niza projekata iz oblasti umjetnosti i kulture, koji je objasnio i svoje bavljenje Mukovalom i njegovo značenje.
“To je za mene rijetka riječ iz djetinjstva, koja mi je negdje ostala arhivirana 30 ili 40 godina. Dugo vremena se nije pojavljivala u mom okruženju, a onda je iskrsla kao svjedok, s obzirom na položaj, svega što se dešava u podnožju. Od takvih prostora učimo mnogo – tumačimo vrijeme, odnose među ljudima, učimo se povratku prirodi. Mukoval je opomena i znak, i ako se okrenemo tom simbolu, možemo lakše da sačuvamo sve naše vrijednosti i tradiciju, što čine i naši vrijedni maslinari. Čast mi je što sam prvi gost u Kući maslina i srećan sam ako sam uspio da je oplemenim na neki način”, zaključio je dr Lutovac, koji je čestitao Dan opštine Bar i poželio još jednu uspješnu Maslinijadu.
U nastavku je održano Maslinarsko veče, proglašena najbolja ulja i najbolji proizvođači, koji će biti promovisani na zvaničnom otvaranju, u subotu, od 10 sati.
Predsjednik MZ Stari Bar, dr Jovo Krstajić, pozdravio je maslinare i prijatelje Maslinijade, najznačajnije, kako je kazao, poljoprivredno- turističke manifestacije.
“U protekle dvije decenije, ta fešta je u naš Stari Bar dovela više stotina hiljada posjetilaca iz Crne Gore i regiona, što je dalo nemjerljiv značaj promociji kulturoloških vrijednosti najveće mjesne zajednice u Baru. Večeras sam posebno sretan što smo konačno u Kući maslina, centru crnogorskog maslinarstva i objektu od kojeg se puno očekuje. Ovim događajem on opravdava svoj multifunkcionalni karakter i na najbolji način spaja poljoprivredu, turizam i kulturu našeg područja”, naglasio je dr Krstajić.
Po prvi put ove godine Mjesna zajednica je u punom kapacitetu uključena u organizaciju Maslinijade i daje važan doprinos unapređenju maslinarstva i ostalih grana poljoprivrede, ali i revitalizaciji Starog Bara i multietničkih vrijednosti koje su u njega utkane.
Dr Marija Markoč, članica OO Maslinijade i sudski vještak za maslinarstvo, osvrnula se na značaj Kuće maslina.
“Ovaj savremeni objekat, koji uljepšava i oplemenjuje prostor Starog Bara, ima višenamjensku funkciju. Ovdje će se vršiti prerada maslina i proizvoditi maslinovo ulje u skladu sa propisanim standardima kvaliteta i bezbjednosti hrane, pakovati i etiketirati proizvodi, ali i održavati radionice, seminari, obuke, treninzi, informativni dani, stručni i naučni skupovi, degustacije ulja… Bićemo otvoreni za kulturno-umjetničke događaje, posjete turista i za sve ljubitelje masline i maslinovog ulja. Kuća maslina će povezati crnogorsku poljoprivredu, u prvom redu maslinarstvo, sa sektorom turizma, ugostiteljstva i kulture i učiniti da mladi ljudi požele da se bave ovom djelatnošću, a još više ohrabriti žene na tom putu”, kazala je dr Markoč, koja je pozvala maslinare i sve zainteresovane da prisustvuju predavanjima u Kući maslina o inovacijama u maslinarstvu i marketingu, koja organizuju Biznis start up centar i Barska uljara, uz podršku EU i Vlade Vlade Gore.