Na osnovu potpisanog Memoranduma o saradnji dva nacionalna preduzeća, Kuća maslina i 13. jul – Plantaže AD, od 29. januara do 20. februara održana je profesionalna obuka iz oblasti maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja za potrebe zaposlenih u kompaniji “13. jul – Plantaže“.

U okviru stručnih predavanja, polaznici obuke su prvenstveno imali priliku da nadograde znanja o morfološkim i fiziološkim karakteristikama masline, kao i da na praktičnim primjerima usvoje znanja o najznačajnijim agrotehničkim mjerama u maslinjacima. U okviru drugog dijela prve sesije profesionalne obuke, zaposleni u kompaniji 13. jul – Plantaže nadogradili su stručno znanje i praktične vještine iz oblasti tehnika rezidbe u maslinjaku, kao i iz oblasti zaštite maslina od najintenzivnijih prouzrokovača bolesti i štetočina.

Poseban akcenat stavljen je na pravilne tehnike berbe maslina, kao i metode utvrđivanja optimalnog termina za otpočinjanje berbe, koja ima značajan uticaj na kvalitet maslinovog ulja. U okviru prvog dijela druge sesije profesionalne obuke, zaposleni u kompaniji 13. jul – Plantaže slušali su profesionalna predavanja iz oblasti tehnologije proizvodnje maslinovog ulja, od davne istorije i tradicionalnih metoda, pa do današnjih dana i najsavremenijih metoda prerade.
U okviru ovih predavanja, polaznici su saznali za određene novitete i tehnike kojim mogu poboljšati procese mljevenja ploda, miješanja tijesta i odvajanja čvrste od tečne faze u proizvodnji djevičanskih maslinovih ulja. Nastavak sesije bio je posvećen značaju filtracije, vertikalne separacije i adekvatnih metoda skladištenja i čuvanja maslinovih ulja, uz diskusiju o različitim ambalažama i načinima deklarisanja proizvoda.
Poseban segment profesionalne obuke posvećen je različitim procesima prerade masline, i odvajanja tečne od čvrste faze putem procesa presovanja, centrifugiranja i perkolacije. Riječi je bilo o važnosti separacije i filtracije kao metodama prečišćavanja djevičanskih maslinovog ulja, te o metodama rafinacije, u cilju dorade lampante maslinovih ulja i sirovih ulja od komine. Značajna polemika vođena je na temu skladištenja i pakovanja maslinovih ulja, kao i o pravilima deklarisanja.
Najzanimljiviji dio obuke bio je posvećen tehnikama degustacije djevičanskih maslinovih ulja, prepoznavanju pozitivnih i negativnih svojstava maslinovih ulja, kao i o procesima koji objašnjavaju kako dolazi do stvaranja ovih kompleksnih aroma. U prodajnom salonu Kuće maslina, održana je degustacija četiri različita uzorka maslinovih ulja, u cilju detekcije intenziteta voćnosti, pikantnosti i gorčine, ali i prepoznavanja lampante ulja, u čemu su svi prisutni bili više nego uspješni.

Na završnom predavanju, zaposleni u kompaniji 13. jul – Plantaže imali su priliku da steknu znanja o tehnikama uparivanja raznih vrsta namirnica sa maslinovim uljima različitih intenziteta, kao i iz oblasti marketinga maslinovog ulja. Takođe, završnica predavanja bila je posvećena kretanju cijena maslinovog ulja na svjetskom tržištu.

Masline su najmlađa biljna kultura koja se u okviru kompanije 13. jul – Plantaže gaji od 2005. godine. Sa 17.000 stabala koje trenutno posjeduju, Plantaže su vlasnici najvećeg maslinjaka u Crnoj Gori u jednom komadu, a planiranim povećanjem zasada biće to najveći maslinjak u regionu. Zahvaljujući ovoj kompaniji, pokrenut je trend uzgoja maslina u centralnom regionu Crne Gore, čemu je značajno proširen areal rasprostranjenja ove mediteranske kulture.