Branimir Lakićević, odbornik Nove srpske demokratije u Skupštini opštine Bar se oglasio saopštenjem u kojem poziva na reformu našeg sistema obrazovanja.
“Razlog zašto se oglašavam se nalazi u svakodnevnim razgovorima sa roditeljima čija djeca u septembru prvi put kreću u školu i koji svi odreda, na osnovu stečenih iskustava sa svojom starijom djecom, ukazuju na problem neregulisanog cjelodnevnog kvalitetnog boravka u školama. Stoga, roditelji koji su zaposleni bivaju prinuđeni da traže pomoć baka i deka prilikom odvođena i dovođenja djece iz škole. I to sve predstavlja veliki stres kako za roditelje, djecu, a tako i za čitavo društvo. Moj predlog je da sistem obrazovanja od slova A do slova Š prepišemo i implementiramo na primjeru države Slovenije. To bi u početku podrazumijevalo ulaganje većih finansijskih sredstava u izgradnji novih i rekonstrukciji postojećih škola.
U saopštenju ću opisati kako počinje i kako izgleda svaki školski dan slovenačkog učenika. Prvo da napomenem da je zabranjeno korištenje mobilnih telefona u školi od strane učenika. Dolazak učenika u školu je obezbjeđen već od 6 časova ujutru, kada je škola širom otvorena. Svaka škola ima školsku kantinu (kuhinja sa velikom trpezarijom), a svaki učenik ima svoj ormarić u koji ostavlja garderobu, obuću i jaknu, dok se nastava u školi se odvija u papučama. Zato su škole čiste i uredne. Učenici su u obavezi da plaćaju od 25 eura obroke u kantini, izuzev djece koja primaju materijalnu pomoć od Centra za socijalni rad. U školi postoji nekoliko obroka. Prvi školski doručak počinje u 7 časova i mora se završiti do 8:15 časova kada počinje nastava. U 10 časova počinje tzv. ‘malica’, odnosno veliki odmor kada djeca dobijaju obrok prilagođen svakom djetetu i može biti glutenski, bezglutenski i sastoji se od soka, mlijeka , čaja, jogurta, štrudle, kobasice itd. U 11 časova je mali odmor koji je predviđen za tzv. voćni obrok, kada djeca jedu sezonsko voće koje donira opština, odnosno lokalna samouprava. Nastava traje do 13:15 časova. Djeca koja ostaju u tzv. produženom boravku bivaju povjereni na brigu dežurnim učiteljicama i vaspitačicama, koje sa takvom djecom rade domaće zadatke koji su dobili da urade za taj školski dan, a kako svaka škola ima svoj sopstveni parkić, pošto urade domaće zadatke izlaze u parkić da šetaju ili se igraju. Svaka škola ima regulisane vannastavne sportske aktivnosti koje podrazumijevaju da 3 puta sedmično dolaze treneri sportskih klubova da učenike treniraju odbojku, fudbal, košarku, plivanje itd. Tako da nema potrebe da djeca o svom trošku plaćaju članarine privatnim sportskim klubovima. Boravak djece u školi je predviđen do maksimalno 17 časova. Djecu potom preuzimaju roditelji. Po dolasku kući djeca više nemaju nikakvih školskih obaveza, jer su sve obavili u školi (domaće zadatke) i poslijepodnevne i večernje vrijeme mogu iskoristiti kvalitetno sa svojim roditeljima koji su završili svoj radni dan. Testiranje znanja djece se obavlja u procentualno izraženoj ocjeni. Ako se kojim slučajem desi da učeniku nedostaje 0, 25% bodova za veću ocjenu, ne postoji šansa intervenisanja strica, ujaka ili komšije kod učiteljice, jer je ocjena automatski kao takva već unijeta u sistem, tako da se djeca od malena uče na postojanje uređenog sistema, a ne sistema rodbinsko-prijateljskog završavanja poslova. Napominjem da sva djeca na početku školske godine dobijaju tzv. ‘knjigu dešavanja’, gdje je detaljno kalendarski naznačeno gdje će učenici te školske godine boraviti u vezi škole u prirodi, jednodnevnog izleta ili tzv. ‘pohoda’, odnosno planinarenja.
U konačnom zaključujem, naš sistem obrazovanja je arhaičan i ne prati savremene trendove, te se mora reformisati, i raskinuti sa višedecenijskim sistemom koji je poprimio obrise haotičnosti. Moramo se ugledati na zemlje koje su kvalitetno regulisale način obrazovanja tako da djeca budu što samostalnija, a roditelji rasterećeniji. Moderan način života, trka za novcem, odnosno obezbeđenjem egzistencije, ne dozvoljava roditeljima da se kvalitetno posvete svojoj djeci. Zato tu ulogu preuzima sistem obrazovanja, a on mora biti na najvišem nivou”, kaže se u saopštenju.