Direktor prodaje i marketinga u hotelu Princess Ljilja Lukšić, gostujući u programu Radio Bara, konstatovala je da se svijet nalazi u situaciji bez presedana.
“Zbog izbijanja pandemije, mnogi biznisi, naročito mikro i mali, ostali su zatvoreni, a samim tim izgubljeno je na desetine miliona poslova. To se najprije reflektovalo u turizmu i to u svim granama i povezanim djelatnostima: hotelijerstvu, ugostiteljstvu, avio i kruzing saobraćaju. Ukinute su međunarodne autobuske i željezničke linije. A u stuaciji kada ste onemogućeni da putujete, to je, neminovno, uzrokovalo pad prometa i potrošnje“, kazala je Lukšić u razgovoru sa Nemanjom Jankovićem.
“Hotel Princess smo zatvorili 16. marta, odmah nakon što je NKT za suzbijanje zaraznih bolesti predložilo mjeru zabrane rada smještajnih objekata. Od tada nismo otpustili nijednog radnika, iako je situacija prilično teška i izazovna. S obzirom da se prema hotelu i poslovanju odnosimo domaćinski, uspjeli smo da iz sopstvenih sredstava obezbijedimo plate za zaposlene, a tako će biti i u narednom periodu, jer se nadamo da ova blokada neće dugo trajati“, rekla je ona.
Od zatvaranja hotela, do danas, izgubili su preko 30 odsto svih ugovorenih rezervacija.
“Od toga se 95% odnosi na predsezonu (mart, april, maj, jun). Rezervacije koje su pristigle prije marta, a odnose se na period sezone (jul, avgust i septembar) su i dalje aktuelne. Međutim, nove rezervacije se veoma rijetko dešavaju i tu je prisutna stagnacija. I prije izbijanja epidemije, naša politika rezervacija je bila poprilično fleksibilna, pa nismo morali dodatno da je mijenjamo, a gostima nudimo i promjenu datuma, trudeći se da što više rezervacija ostane u kući“, kazala je Lukšić.
Ona naglašava da su u stalnoj komunikaciji sa turoperatorima i drugim stalnim partnerima, na svim tržištima sa kojima posluju. Nastoje da ostanu u toku, osluškujući buduća kretanja, kako bi na osnovu toga donosili određene zaključke koji će biti korisni u budućoj strategiji poslovanja.
“Mislim da će hotelijeri u ovom trenutku morati da naprave drugačije projekcije u odnosu na one sa početka 2020. godine, koje će se ogledati u sprovođenju novih mjera, ažuriranih standarda, transparentnijih, sa akcentom na higijenu. Niko sa sigurnošću ne može da potvrdi da li će ove godine biti sezone, ili ne. Svaka prognoza u ovom trenutku je relativna i treba je uzimati sa izvjesnom dozom sumnje, s obzirom da ni svjetski poznati epidemiolozi ne mogu dati odgovor kada će se epidemija utišati, a i tada će, sasvim sigurno, biti prisutne mjere opreza“, oprezna je Lukšićeva.
Ona pretpostavlja da će nakon završetka trenutne situacije, ljudi revidirati putovanja i više se okrenuti lokalnom, nacionalnom turizmu, izbjegavati aerodrome i druga mjesta gdje se događaju velika okupljanja, tako da će destinacije za odmor biti više regionalnog karaktera, mjesta do kojih se može doći automobilom.
“No, kako posle svake krize mnogo njih želi da se odmori i promijeni mjesto boravka, pretpostavka je da će oni i biti naši boravišni gosti u sezoni“, nada se ona.
Turizam u Crnoj Gori doprinosi četvrtini BDP zbog čega će ekonomska održivost biti teška. A kada je ona oslabljena javlja se i rizik za zaposlene, što znači da je neophodno iznalaziti nove načine obezbjeđivanja sredstava.
“Pozdravljamo odluku Vlade Crne Gore o donošenju seta mjera za ublažavanje posljedica epidemije, koje podrazumijevaju subvencije od 70% minimalne zarade za april i maj. S obzirom da konstantno šaljemo informacije o gubicima i prihodima resornom ministarstvu, mi smo još prije petnaestak dana i sami predložili neke od mjera koje bi nam u ovom trenutku mogle pomoći, a koje se mogu primijeniti ne samo za hotelijerstvo, već i za druge djelatnosti, poput oslobađanja od plaćanja poreza na dobit za 2019. godinu, oslobađanja plaćanja poreza i doprinosa na zarade u trajanju od tri mjeseca, privremeno smanjenjenje stope PDV sa 21% na 10% za period do kraja godine, smanjenje stope za porez na nepokretnosti za narednih pet godina za najmanje 50%. To su neke od mjera koje bi pomogle turističkoj privredi i drugim privrednim djelatnostima“, smatra direktor prodaje i marketinga hotela Princes Ljilja Lukšić.