Ljiljana Milović na webinaru o medijskoj pismenosti kao zahtjevu savremenog obrazovanja

Na aktuelnu temu o medijskoj pismenosti razgovarali smo sa Ljiljanom Milović, prof. u OŠ „Anto Đedović“. Ona smatra da je medijska  pismenost zahtjev savremenog obrazovanja i da je to oblast kojoj je potrebno posvetiti više pažnje, posebno u školama.

„Zato je važna edukacija prosvjetnih radnika, jer su oni najodgovorniji za njenu implementaciju i podsticanje kod učeničke populacije. Medijski opismenjeni predavači preduslov su za kvalitetno obrazovanje“, ističe ona.

U organizaciji Fakulteta političkih nauka u Podgorici i Agencije za elektronske medije organizovan je krajem januara 2021. online trodnevni webinar na temu medijske i informacione pismenosti. Obuka je namijenjena nastavnicima osnovnih i srednjih škola iz svih krajeva Crne Gore u okviru projekta „Medijska i informacijska pismenost u funkciji razvoja kritičkog mišljenja i zagovaranja mladih“, a učestvovalo je oko 50 nastavnika osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori, među njima i prof. Ljiljana Milović, kao jedina predstavnica iz Bara. Cilj ove obuke o medijskoj i informacionoj pismenosti je, kako je istakla, da eminentni stručnjaci iz Crne Gore i regiona prenesu svoje iskustvo i vještine predavačima osnovnih i srednjih škola, kako bi unaprijedili svoja znanja i kompetencije i primijenili ih u svom daljem radu sa učenicima.

Teme su bile veoma zanimljive i korisne: „Primjeri dobre prakse uključivanja medijske pismenosti u obrazovni sistem“ (prof. dr Dubravka Valić Nedeljković), „Zaštita djece i sigurno korišćenje medija” ( Elvira Ceković – Agencija za elektronske medije), „Međureligijski dijalog i tolerancija – preduslov u učionici“ (doc. dr Vladimir Bakrač ), „Multikulturalizam, integracija i obrazovanje“ (prof. dr Danijela Vuković Ćalasan) i „Kako alati medijske pismenosti mogu pomoći nastavnicima i predavačima da se bolje snalaze u medijskom okruženju“ (Tatjana Ljubić – medijska ekspertkinja).

„Posebna vrijednost ove edukacije je što su učesnici dobili priliku da rade praktične vježbe i kroz istraživačke zadatke i uz pomoć digitalnih alata uče kako da prepoznaju dezinformacije, neprovjerene izvore i neautentične fotografije i da kritički analiziraju kontekst u kojem se javlja određena informacija“, istakla je Milovićeva. Citirala je Tatjanu Ljubić: „Sposobnost korišćenja alata samo je korak ka unaprijeđenju vještina na polju vizuelne medijske pismenosti, a foto forenzika i njeni alati dio su kompetencija koje će nastavnici primijeniti u daljem radu sa učenicima“. Svi učesnici dobili su sertifikate i poklon knjige na temu medijske pismenosti.

Trodnevni webinar treća je u nizu aktivnosti u okviru projekta „Medijska i informacijska pismenost u funkciji razvoja kritičkog mišljenja i zagovaranja mladih”, a ove aktivnosti dio su Zajedničkog regionalnog programa @dijalogzabuducnost, koji u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji sprovode UNESCO, UNICEF i UNDP.

Ljiljana Milović nam je najavila da se priprema za učešće u novoj edukaciji na ovu temu, a to je okrugli sto „Jačanje medijske pismenosti u školama u Crnoj Gori“, koji će 10. februara  2021. biti realizovan u Podgorici, a u organizaciji Instituta za medije Crne Gore.

Share.

Comments are closed.