Tribina pod nazivom “Žene aktivistkinje u Crnoj Gori” održana je danas u organizaciji NU “Roditeljska snaga Bar” i opštinskog Sekretarijata za sport i mlade.
U atraktivnom ambijentu “Kuće Maslina” u Starom Baru veliki broj posjetiteljki, većinom mladih, s pažnjom su pratile izlaganja Maje Raičević – izvršne direktorice Centra za ženska prava, Ljiljane Vujović – predsjednice NVU “Žene Bara”, Zenepe Like – borkinje za očuvanje životne sredine, predsjednice Društva “Dr Martin Šnajder Jakobi” i Sanje Smolović – predsjednice i osnivačice NU “Roditeljska snaga Bar”. Panelistkinje su, svaka iz svog domena, pokušale da približe aktivizam i, uopšte, ulogu žena u društvenim procesima i promjenama.
NVO “Centar za ženska prava” više od dvije decenije radi na promociji i zaštiti ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnost, kao i na osnaživanju žena koje su preživjele nasilje u porodici, odnosno partnersko nasilje, a sve to čini kroz savjetodavnu, psihološku i pravnu pomoć. Za Maju Raičević je veoma inspirativno prisustvo na tribini u društvu žena koje u sebi imaju motivaciju da nešto mijenjaju, a kojih u Crnoj Gori, kazala je, ima mnogo.
“Sve nas četiri smo u aktivizam krenule iz osjećaja odgovornosti prema zajednici u kojoj živimo, prema društvu, prepoznajući problem na kojem treba raditi. Aktivizam se ne planira, već smo naišle na nešto što nas je lično dotaklo, zaboljelo i motivisalo, a snaga aktivizma je upravo u tome što vas problemi ne deprimiraju, već vas tjeraju da u sebi nađete snagu da nešto mijenjate. Svi mi koji imamo krov nad glavom, bliske ljude koji nas vole i kojima je do nas stalo, i koji imamo osnovne uslove za život (što je privilegija), imamo odgovornost da učinimo da i drugi oko nas imaju barem toliko. U tome je suština aktivizma”, ustvrdila je Raičević.
Aktivizam, po riječima Raičević “ne treba da bude nešto veliko, megalomansko, nedostižan cilj. Aktivizam je ono što čovjek radi svakodnevno, da bi svijet bio bolji. Aktivizam je i rad na sebi, na svom samopouzdanju, jer na taj način služimo drugima za primjer”.
Kad je NVU “Žene Bara” u pitanju, počeci se vezuju za Facebook stranicu „Žene kuvaju srcem“, a aktivnosti nastavljaju u okviru udruženja koje, osim što priprema oko 250 obroka dnevno, pruža pomoć i čak uspijeva da obezbijedi krov nad glavom za nekoliko porodica u stanju totalne nemaštine. Vujović pojašnjava da se njena želja za aktivizmom javila u momentu kad joj je bilo teško, a nije imala „ruku podrške“, te da je to faza u životu mnogih.
„Da li je to empatija koja u meni živi od samog djetinjstva, kada sam u kuću ‘dovlačila’ pse lutalice, ili kada sam sa drugarima iz odjeljenja koji su pripadali marginalizovanim grupama tadašnjeg društva, dijelila odjeću, obuću, obrok? Možda je, ipak, do toga došlo u momentu kad sam podigla svoju djecu uz maksimalnu posvećenost i odricanje, da bih kasnije čula vapaj majke za pomoć, ili gledala vremešne sugrađane koji nemaju osnovni obrok na dnevnom nivou… Tada se u meni dogodila erupcija, taj vulkan me je pokrenuo. Da danas nisam aktivna kroz udruženje ‘Žene Bara’, ne bih mogla pogledati sebe u ogledalu“, kazala je Vujović.
„Kad činite sevap, pravite posebnu auru dobrote oko sebe, svoje porodice, svoje djece sjutra, jer se dobrota koju ste nekom pružili vraća nekome od vaših najmilijih kad najmanje očekujete“, zaključila je Vujović.
Za Zenepu Liku se posebno vezuje ekološki aktivizam, brojne aktivnosti su obilježile njenu borbu za očuvanje životne sredine – od zaštite područja Solane i očuvanja ptičjeg fonda, do borbe protiv višedecenijskog devastiranja Port Milene i zaštite čuvene ulcinjske borove šume. Aktivizam je, za nju, stav, način njenog bitisanja.
“Kao građanka ove zemlje, smatram da moramo biti aktivni, svako u svom domenu, a moj domen je prostor, koji ne samo prirodu, već i sve nas, čini sretnim ili nesretnim. Njegov uticaj je važan za naše mentalno i socioločko stanje, on je prirodan. Svako ima svoj osjećaj, svoje granice, a ja ću dok god imam energije biti aktivna. Kad je meni ponestane, doći će nove generacije i preuzeti baklju aktivizma koja je veoma važna u svakom društvu”, istakla je Lika, koja smatra da odgovornost tjera na aktivizam.
“Društvena i građanska odgovornost me je tjerala da ukažem na stvari koje nisu dobre kad je u pitanju zaštita životne sredine. Crna Gora ima nevjerovatno prirodno bogatstvo i resurse, mi smo Ustavom deklarisana ekološka država i to je ono što me iz svijeta vratilo u rodni kraj, što me činilo ponosnom i ostaću privržena tome”, zaključila je Lika ohrabrujući mlade da budu aktivni, hrabri, iskreni, otvoreni, “jer se jedino tako otvaraju sva vrata”.
Sanja Smolović, kroz relativno mlado Udruženje, pomaže roditeljima i djeci, olakšavajući pristup informacijama i resursima sa ciljem jačanja porodice, promovisanja pozitivnih vrijednosti i prevencije negativnih pojava i nasilja. Aktivizam, po njenim riječima, “čuči u svakom od nas”.
“Neophodno ga je prepoznati kao vodilju ka nekom višem cilju, a žene imaju posebnu sposobnost, snagu i hrabrost da naglas reaguju čim detektuju problem”, smatra Smolović, podsjetivši da je “Roditeljska snaga” osmišljena kao podrška roditeljima i djeci u smislu promocije svega dobrog i pozitivnog što grad Bar nudi.
“Ako govorimo lijepo i pohvalno, odnosno ističemo pozitivne primjere, privući ćemo sve ono što je dobro i lijepo, stvarajući snažnije generacije i snažnije društvo – i to je aktivizam”, zaključila je Smolović.