Gošća u emisiji „Sunčanom stranom ulice“, na talasima Radio Bara, bila je v.d. direktora Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, Ivana Martinić.
RB/BI: Postala je praksa da na početku turističke sezone ugostimo u našem studiju rukovodioce Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, pa tako slušaoci Radio Bara i čitaoci portala Bar Info imaju priliku da iz prve ruke saznaju kako ste se pripremili za najizazovnije mjesece, ona tri ljetnja tokom kojih imate najviše posla. Dakle, jeste li spremni za ljetnje aktivnosti i izazove?
Martinić: U potpunosti smo spremni, ali su se ta tri ljetnja mjeseca nekako „proširila“ i na pretsezonu, ali i na postsezonski period. Svake godine pravimo plan pripreme, koji podrazumijeva redovno održavanje opreme za hitno reagovanje, održavanje i remont SAR čamaca za spašavanje, eko čamaca, objekata pomorske rasvjete, ali i realizaciju obuka koje se sprovode u pretsezoni za spasioce i ronioce, obavljanje tehničkih pregleda i stavljanje u pripravnost svih plovnih objekata… Prošle godine smo nabavili i bespilotne letjelice (dronove) koji su nam od velike pomoći u nadzoru. U avgustu očekujemo isporuku specijalnih skutera za traganje i spašavanje, koji će biti raspoređeni duž cijele crnogorske obale. S tim u vezi vjerujemo da će se i vrijeme odziva i dolaska na lice mjesta smanjiti i time povećati efikasnost prilikom traganja i spašavanja na moru.
RB/BI: Obim posla koji obavlja UPSUL je širok, a takvo je i područje koje pokriva vaša nadležnost. Koji sektori su zastupljeni?
Martinić: Imamo četiri sektora- za najavu brodova i tehničko održavanje, sigurnost plovidbe (u okviru kojeg je odsjek za pomorsko-operatavni centar), traganja i spašavanja na moru, za ljudske resurse i prvostepeni upravni postupak (u okviru kojeg je odsjek za upravljanje ljudskim resursima i opšte poslove i za prvostepeni upravni postupak, sektor za upravljanje lukama (koji ima područne jedinice Bar i Kotor), služba za finansijsko-računovodstvene poslove i javne nabavke, Odjeljenje tehničkog inspektorata u Tivtu, Odjeljenje za tehnički pregled i registar jahti i Odjeljenje zaštite mora od zagađenja sa plovnih objekata, kao i Odjeljenje pomorske signalizacije. To je trenutna organizacija Uprave. Inače, uredbom Vlade o organizaciji i načinu rada državne uprave iz 2018. godine, pripojena nam je Lučka uprava. To nije baš najsrećnije rješenje.
RB/BI: Veliku pažnju javnosti izazvala je inter-resorna vježba “Jadran”, održana ovog maja u Baru. Zamoliću Vas da podsjetite naše slušaoce koji je bio cilj ove vježbe, zbog čega je značajna i, naravno, ko je sve učestvovao?
Martinić: Trodnevna vježba trajala je od 9. maja. Centralni događaj, najinteresantniji i i najatraktivniji, bio je 12. maja. Aktivno učešće u pripremi i realizaciji, osim UPSUL-a, imale su i kolege iz Mornarice i Granične policije, kao dio zajedničkog Operativnog tima koji se redovno sastaje, razmjenjuje mišljenja i informacije… Ovoga puta aktivno su učestvovale kolege iz Lučke kapetanije, Inspekcija pomorske plovidbe, te svi relevantni državni organi, agencije, private kompanije, uključeni kroz Nacionalni plan traganja i spašavanja i Nacionalni plan reagovanja u slučaju zagađenja mora sa plovnih objekata. Ukupno su učestvovale 24 institucije i 240 aktera. Zahvaljujem im se na velikom doprinosu. Vježba je predstavljala neku vrstu provjere postojećih procedura i planova reagovanja, uvježbavanje ljudstva i provjera funkionalnosti sredstava koja koristimo, kao i provjeru reagovanja, ovog puta u lukama i marinama. Cilj vježbe bila je i provjera funkcionisanja nacionalnih planova, a krajnji cilj je unaprjeđenje i poboljšanje postojećih kapaciteta kroz interresornu saradnju i dostizanje neophodnog nivoa kvaliteta zajedničkog djelovanja u različitim kriznim situacijama, kao i koordinacija svih nadležnih u saniranju eventualnih posljedica takvih situacija i katastrofa. Napominjem da, kada je ova vježba u pitanju, za nas još uvijek nije sve završeno. Slijedi detaljna analiza i sastavljanje izvještaja koji će nam dati uvid i odgovor svih nas u ime nadležnih institucija, kako bi se na najbolji način zajedno izborili sa incidentnim situacijama na moru i sa njima povezanim akcijama traganja i spašavanja, odnosno zaštite mora od zagađenja i sprječavanje ekoloških katastrofa.
RB/BI: U okviru vježbe predstavljen je i međunarodni projekat “Effector” u kojemu je UPSUL jedan od partnera. Na šta se on odnosi i koje benefite će donijeti njegova implementacija?
Martinić: To je jedan od tri projekta u novoj generaciji “Horizont 20/20” projekata Evropske zajednice, a predstavlja sveobuhvatni, interoperabilni okvir za pomorsku situacionu sliku prilikom strateških i taktičkih operacija. Inače, Uprava je učesnik i partner u mnogim IPA i projektima Evropske zajednice. Na ovaj, započet oktobra 2020., smo posebno ponosni. Biće završen 31. avgusta 2022. godine. Uprava je njime pružila razmjenu iskustava i znanja u vezi sa pomorskom sigurnošću, otkrivanjem i identifukacijom, potraživanjem objekata na moru, sposobnostima za ekološke SAR akcije… U okviru ovih istraživanja do sada su napravljena dva naučna rada koja će u toku ove godine biti prezentovana na regionalnim konferencijama.
RB/BI: Mislim da nema sfere biznisa na koju se nije negativno reflektovala pandemija koja, čini se posustaje, ali još uvijek vreba… Obim pomorskog saobraćaja je od prije dvije godine izuzetno opao, kruzeri su dugo vremena bili otkazani, redukovan je broj dolazaka jahti, kao i režim i plan njihovog prihvata. Da li se sada situacija popravlja?
Martinić: Globalna kriza reflektovala se i na Crnu Goru, naš posao, turizam, privredu… Što se nas tiče, trenutno se u registru nalazi oko 360 upisanih jahti. Od početka godine do juna upisano je 60-ak, tako da, ako se trend nastavi, možemo reći da je to sasvim povoljno i bićemo zadovoljni u tom dijelu.
RB/BI: Na drugoj strani, nijeste odmarali- prošlih sezona svakodnevno, a posebno vikendom, bili ste veoma angažovani u akcijama spašavanja na moru. Jeste li dobro opremljeni i da li su spasioci Uprave pomorske sigurnosti prošli obuke koje propisuju evropski standardi?
Martinić: Naravno. To je naša obaveza, pa u skladu sa nadležnostima i poslovima koje radimo, obuke posade čamaca, spasilaca, ronilaca, kao i kolega na obalnoj radio-stanici, moramo sprovoditi redovno i kontinuirano. U junu će spasioci ići na nove obuke i na obnavljanje licenci u Hrvatsku, na Pomorski fakultet u Rijeci. Sve će biti organizovano uz podršku tamošnjeg Ministarstva mora.
RB/BI: Koje akcije realizovane u proteklom periodu biste izdvojili kao naročito zahtjevne i komplikovane?
Martinić: S obzirom da je tek početak sezone, do sada nijesmo imali posebno obimne akcije. Bilo je dosta poziva za pomoć zbog ostanka bez goriva, gubljenja na moru… U više slučajeva smo asistirali Policiji i Graničnoj policiji, sa kojima imamo dobru saradnju. Nadamo se da neće, a očekujemo da će posla biti.
RB/BI: Koje novine su donijele izmjene i dopune Zakona o sigurnosti pomorske plovidbe i, podsjetimo slušaoce, ko je sve učestvovao u njihovom donošenju?
Martinić: Posljednje izmjene i dopune tog Zakona bile su 2020. godine. Ističem da UPSUL nije učestvovala u njihovom donošenju. Možda nema smisla da to kažem, ali za novine sam saznala iz Službenog lista. Nadam se da ćemo vrlo brzo, zajednički sa Ministarstvom, formirati radnu grupu i izmijeniti ga, jer on uopšte više nije Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe, s obzirom da se u njemu nalaze odredbe i o pomorskom saobraćaju, pomorcima… nečemu što nije predmet onoga što bi zakon ovog tipa trebalo da reguliše. Dodate su nadležnosti kojima se Uprava pomorske sigurnosti nikada nije bavila, ali ni to nije toliki problem, koliko je to što je on u velikom dijelu praktično nesprovodiv.
RB/BI: Jeste li zadovoljni dugo očekivanom implementacijom VTMIS sistema koja se odnosi na Bokokotorski zaliv i Skadarsko jezero i zbog čega je on značajan?
Martinić: U toku je primjena druge faze tzv. VT2 sistema, koji će obuhvatiti i Bokokotorski zaliv i Skadarsko jezero. Osim tih lokaliteta, njegova primjena će nam dati potpunu sliku nadzora svih vrsta plovila i njihovog praćenja na području Crne Gore.
RB/BI: Koje sve projekte i akcije ste realizovali u saradnji sa partnerima iz regiona i kako ocjenjujete uvezanost crnogorske Uprave pomorske sigurnosti sa susjednim zemljama? Čime ste zadovoljni, a u kojim segmentima bi trebalo dodatno raditi sa ciljem unaprjeđenja?
Martinić: UPSUL je kroz IPA projekte, još od 2017. godine, zajedno sa resornim ministarstvom, kao i one kroz koje kao ravnopravan partner realizujemo sa zemljama Evropske zajednice (Francuskom, Grčkom, Portugalijom, Hrvatskom) dobila dodatnu motivaciju, ali i prihode iz tih fondova. Zahvaljujući njima imamo mogućnost da realizujemo veoma specifične i skupe obuke naših zaposlenih, koje ne bi bili u prilici da samostalno sprovedemo.
RB/BI: Kako ocjenjujete saradnju sa resornim ministarstvom?
Martinić: Za sada odlično, a nadamo se da će biti još bolje. Šalim se malo, naravno. Novo je ministarstvo, novi je ministar… Ja sam sve to gledala kroz pripremu za posljednju vježbu, a kojoj su prethodila tri praznika, imenovanje nove Vlade… Mnogo mi je žao što ni u ovoj Vladi nema Ministarstva pomorstva i saobraćaja, pa mi se čini da pomorstvu nije data važnost u mjeri u kojoj bi zbog značaja za Crnu Goru trebalo da ima.
RB/BI: Aktivno sarađujete i sa Mornaricom Vojske Crne Gore, Lučkom kapetanijom, Službom zaštite i spašavanja…
Martinić: Saradnja u Zajednikom operativnom timu (ZOT) je dobra. Redovno se sastajemo, razmjenjujemo mišljenja, informacije i, iako je u dijelu organizacije interresornih obuka i vježbi ona ključna, nije značajna isključivo u tom domenu.
RB/BI: Za kraj razgovora zamoliću Vas da uputite poruku i savjet svima koji će ovog ljeta provoditi vrijeme uz more i na moru.
Martinić: Očekujemo veliki broj gostiju, pa turisti i naši sugrađani koji posjeduju plovila treba da se upoznaju sa osnovnim pravilima i da ih poštuju. Svako treba da vodi računa i o sebi i o drugima, naročito u jeku sezone, kada su velike gužve i na moru i putevima pa je potrebna pojačana pažnja u svim vidovima saobraćaja.