U hotelu “Princess” danas su okončane dvije edukativne aktivnosti – četvorodnevna obuka medicinskih sestara za podršku ženama u trudnoći i nakon porođaja, te trodnevna obuka za učenike srednjih škola na temu reproduktivnog zdravlja.
Obuku za podršku ženama u trudnoći i nakon porođaja pohađale su 22 medicinske sestre iz Crne Gore i sa Kosova, a predavači su bile Nadežda Lazić i članica beogradske NVO “Porodično gnezdo”, Svetlana Đorđević.
Učenice Gimnazije “Niko Rolović”, Anja Vojvodić i Sofija Andrijašević kazale su da je obuka koju su za srednjoškolce održale prof. dr Agima Ljeljević i Marija Pašić iz Instituta za javno zdravlje, bila zanimljiva i korisna.
“Naučila sam dosta novog i smatram da će mi ove teme biti izuzetno važne u životu. Zdravlje se proteže kroz sve sfere života i moramo da se o njemu edukujemo”, ističe Anja.
“Naučila sam dosta toga. Drago mi je što su porušene sve tabu teme, ni u jednom trenutku nismo osjećali nelagodnost. Sve je jako lijepo isplanirano, tako da smo imali vremena da se družimo i upoznamo, jer je bilo osoba koje nijesu iz Bara. Ni u jednom trenutku nije bilo naporno, učili smo kroz razne igre i spremni smo da svoje znanje prenesemo vršnjacima, kao što je i planirano”, kazala je Sofija.
Nadežda Lazić ima višegodišnje iskustvo u podršci mladim majkama.
“Cilj ovog projekta je bio da se zdravstveni radnici koji se bave trudnicama, ili u okviru savjetovališta ili se nalaze u tercijarnim ustanovama i u porodilištima i na neonatologiji, da mogu u svojoj sredini da naprave komunikaciju na jedan drugi način, kao što smo mi, jer naša škola postoji 22 godine. Upravo se bavi isključivo edukacijom trudnica i trudničkih parova”.
U Baru postoje Savjetovalište za trudnice, a mlade majke pomoć mogu dobiti i od patronažnih sestara. Jedna od njih je Sonja Noveljić, medicinska sestra sa kliničkim iskustvom, koja je pohađala ovaj seminar.
“Kao dugogodišnja klinička sestra u porodilištu, radili smo puno toga, uprkos nedostatku kadra. Sada, kao patronažna sestra na terenu ću, nadam se, dati malo veći doprinos. Nadam se da ćemo putem ovog projekta razviti svijest mladih roditelja. Apelujem na sve mlade roditelje i buduće mame i tate da obavezno idu u Savjetovalište, jer će im biti od velikog značaja. Kao patronažna sestra na terenu, nakon obavezne obrade pupka, obratim pažnju na psihološki trenutak majke. Kada završim sve oko bebe, obavezno pitam majku kako se ona osjeća”, istakla je Noveljić.
“Obuke su dio projekta CARES 2 – Prekogranične aktivnosti u sektoru reproduktivnog zdravlja 2, koji ima za cilj unaprijeđenje kvaliteta usluga u sektoru reproduktivnog zdravlja i podizanja nivoa svijesti stanovništva o značaju zaštite u ovoj oblasti, sa posebnom pažnjom usmjerenom na ranjive grupe stanovništva”, objasnila je Tamara Todorović, menadžer za implementaciju projekata Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore FORS Montenegro.
“Više opština iz Crne Gore je bilo uključeno i medicinske sestre su imale priliku da unaprijede svoja znanja i osposobe se za organizaciju Škole roditeljstva u svojim opštinama, uz podršku svojih matičnih institucija. Ovo je neki prvi korak ili pomoć medicinskim sestrama koje to već rade da unaprijede svoja znanja i vještine, razmijene iskustva sa koleginicama iz drugih opština i svakako, sa predavačima koji imaju dugogodišnje iskustvo”, istakla je Todorović.
Ona je kazala da je upravo završena i obuka za mlade, učenike srednjih škola na temu “Očuvanje reproduktivnog zdravlja”.
“Ovoj obuci je prisustvovalo 22 učenika srednjih škola koji su imali priliku da uče o zdravim stilovima života kao polaznoj osnovi za očuvanje cjelokupnog zdravlja, kao i o značaju obavljanja redovnih preventivnih pregleda radi sprječavanja ozbiljnih zdravstvenih stanja. Ova obuka za mlade je realizovana kao trening za trenere, kako bi se učenici osposobili da nakon završene obuke, znanje prenesu svojim vršnjacima, putem radionica koje će kasnije organizovati u školama”, objasnila je ona.
Projekat finansira EU u okviru IPA programa prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo, a sufinansira Ministarstvo javne uprave.