VIDEO: Međunarodni dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća obilježen na gradskom trgu

Akcijom na glavnom gradskom trgu, barski Dom zdravlja priključio se globalnoj kampanji kojom se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća. Medicinsko osoblje i volonteri Savjetovališta za mlade dijelili su flajere građanima, razgovarali sa njima i sproveli anketu o bezbjednosti u saobraćaju.

„Želimo da ukažemo na veliki broj poginulih i povrijeđenih u saobraćajnim udesima, patnju koju izaziva gubitak voljenih, invaliditet kao jednu od posljedica neopreznosti u saobraćaju, i na nužnost podizanja svijesti o opasnosti i bezbjednosti“, poručili su iz ove zdravstvene ustanove.

Broj saobraćajnih nezgoda i stradalih poslednjih godina upozoravajući je i zastrašujući. Među poginulima i povrijeđenim, najviše je mladih. Posttraumatske i emocionalne posljedice kod članova porodica koje su izgubile najbliže, kao i aktera udesa, su veoma teške i mijenjaju život iz osnova.

„Nismo svjesni da to nije samo taj težak trenutak i događaj, već ostavlja trajne posljedice, koje obilježe život na veoma težak način. Kada povrijeđeni izađu iz bolnice, tek tada nastaju problemi- vraćanje u normalan život, prihvatanje sredine, rehabilitacija, zapošljavanje, sudski procesi, eventualno zatvor, kao i dugotrajno traumatično iskustvo. Da ne govorimo o porodicama koje su izgubile voljene, njihovoj patnji, bolu i teškom psiho- emocionalnom stanju koje ih pritiska. U našem Centru za podršku barskog Doma zdravlja, pružamo pomoć i odraslima i mladima koji prolaze kroz ovakve situacije“, kazala je PR ove zdravstvene ustanove, Tanja Popović, koja je navela da se Dom zdravlja priključio globalnoj kampanji o bezbjednosti u saobraćaju i sjećanju na žrtve udesa, kako bi dao doprinos podizanju svijesti i odgovornosti građana, kako vozača, tako i pješaka.

„Kada sjednemo u auto, moramo biti odgovorni i prema sebi i prema drugima. Ne smijemo koristiti mobilni telefon dok vozimo, moramo vezati pojas, brzinu prilagoditi uslovima na putu i zakonskim propisima, i možda, najvažnije, ne voziti pod dejstvom alkohola i psiho- aktivnih supstanci. Motociklisti mogu posebno biti ugroženi u saobraćaju, ali i pješaci ukoliko ne poštuju pravila“, ističe Popović, koja je podsjetila da je u Baru za deset mjeseci ove godine bilo 278 saobraćajnih nezgoda, Zavod za hitnu medicinsku pomoć intervenisao je 164 puta, 15 lica je zadobilo teške tjelesne povrede, a dvoje je poginulo.

U aktivnosti barskog Doma zdravlja povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, učestvovali su volonteri Savjetovališta za mlade u ovoj zdravstvenoj ustanovi Andrija Drobnjak, Elena Dacić i Anja Šljivić.

„Ova akcija je veoma važna, jer je broj saobraćajnih žrtava ogroman. Zato je neophodno podići svijest kod vozača da budu oprezni, kaže Andrija Drobnjak, koji se u julu priključio Savjetovalištu sa željom da ukaže mladima da za svaki problem postoji rješenje i neko kome se mogu obratiti za pomoć.

Za Elenu Dacić bila je ovo omiljena akcija, jer je, kako je kazala, bilo zanimljivo dijeliti flajere, razgovarati sa sugrađanima i sprovoditi anketu.

„Pritom smo bili obučeni u bijele mantile i osjećali se kao doktori. Poručila bih svim vozačima da budu odgovorni prema sebi i drugima“, istakla je Elena, koja je postala dio tima Savjetovališta za mlade u barskom Domu zdravlja rukovođena željom da pomaže drugima.

Anja Šljivić je, takođe, poručila vozačima, ali i pješacima, da budu oprezni, jer ” fizičke i psihičke posljedice udesa mogu biti veoma teške”.

Ova pametna i visprena djevojka ističe da je pomaganje drugima za nju nagrada.

„Osjećam se najsrećnijom kada znam da nekome mogu da pomognem, makar savjetom“, kaže Anja, koja navodi da mladi, ali i odrasli, često teško iskazuju svoje osjećaje ili ne znaju kome da se obrate za pomoć kada su suočeni sa problemima.

Građani Bara su veoma dobro prihvatili akciju, ocjenjujući je potrebnom i poučnom.

„Svjedoci smo sve većeg broja saobraćajnih nezgoda. Ova akcija će sasvim sigurno, dati makar mali doprinos u njihovom smanjenju i povećanju opreznosti učesnika u saobraćaju. Flajeri su odlično urađeni, a na njima su lijepo prikazani uzroci i posljedice udesa“, kazao je Simeun.

I Nada, koja je vozač dugo i do sada nije nikada učestvovala u saobraćajnoj nezgodi, smatra da je akcija veoma važna i poučna.

„Ovo je divna akcija barskog Doma zdravlja. Svi moramo voditi računa i misliti na sebe, ali i da ne ugrozimo druge“, kazala je Nada.

Savjetovalište za mlade postoji u Domu zdravlja već 13 godina. Radi po programu Instituta za javno zdravlje.

„Niz je aktivnosti koje sprovodimo, poput ukazivanja na štetnost pušenja, konzumiranja opojnih sredstava, vršnjačkog nasilja, a bavimo se i drugom problematikom mladih osoba i njihovim različitim interesovanjima. Okupili smo i brojne mlade volontere koji su nam se veoma srdačno pridružili, čak je interesovanje za saradnju u Savjetovalištu iznenađujuće veliko. Trenutna zdravstvena situacija je osujetila neke aktivnosti, ali, nadamo se, da ćemo im se vrlo brzo vratiti“, kazala je medicinska sestra, Olivera Simović, koja je najavila i potpisivanje Memoranduma o saradnji sa Opštinom Bar, odnosno Kancelarijom za mlade lokalne uprave.

Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 26. oktobra 2005. godine, a obilježava se u drugoj polovini novembra.

Share.

Comments are closed.