Povodom završetka obrazovnog programa „Škole za 21. vijek“ /„Nastavnik za 21. vijek“ British Council i Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta organizovali su 27. aprila svečanu konferenciju u Kristalnoj sali hotela „Hilton“ u Podgorici.
Događaju je prisustvovala i Ljilja Milović, profesorica iz OŠ Anto Đedović, istakavši značajan doprinos Bara u ovom projektu.
„Osnovne barske škole učestvovale su u skoro svim segmentima ovog aktuelnog obrazovnog projekta. Prosvjetni radnici Bara imali su priliku da prođu obuku za program Škole za 21. vijek/ Nastavnik za 21. vijek, što je rezultiralo uspješnom implementacijom i unaprijeđenim nastavnim procesom. Predstavnici škola oprobali su se i na veoma zahtjevnom takmičenju u kodiranju mikrobitom. Među kolegama imamo onih najuspješniji na ovom polju koji su završili obuku za trenere i učestvovali kao edukatori u obuci nastavnog kadra širom Crne Gore, što svjedoči o značajnom doprinosu barskih profesora/ca“, kazala je Milović, sumirajući utiske.
Konferenciju je otvorio potpredsjednik Vlade Crne Gore dr Dritan Abazović, a pozdravnim govorom prisutnima se obratila i Karen Maddocks, britanska ambasadorka, kao i Peter Brown, direktor British Council-a za Zapadni Balkan.
Rezultate programa predstavila je Vanja Madžgalj, direktorica British Council-a za Crnu Goru, nakon čega je otvorena panel diskusija „Da li smo spremni za digitalnu transformaciju?“.

Podsjećamo da su tri barske škole – OŠ „Mrkojevići“, OŠ „Kekec“, kao i OŠ „Anto Đedović“ u doba pandemije učestvovale u još jednom važnom segmentu projekta – snimanje obrazovnog serijala „TV čas“ po strategijama kritičkog mišljenja i kodiranja mikrobitom. Javni konkurs je u školskoj 2020/21. objavio British Council , a odabrano je 20 časova na nivou Crne Gore, među kojima su i tri časa barskih profesora.
Profesorica Milović navela je da je vrijednost u tome što su izazov prihvatili u vrijeme složene epidemiološke situacije –pandemije, kada nije bilo lako stati pred kamere i uz prisustvo prosvjetnih nadzornika snimati časove.
„Posebnu zahvalnost dugujemo učenicima koji su učestvovali sa nama i njihovim roditeljima koji su nam pružili podršku. Ideja da se dio sadržaja predviđenog za učionicu prenese na televizijsku platformu kroz postojeći zvanični program Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta ‘Uči doma’, nastala je kao odgovor na zdravstvenu krizu COVID 19. Barski prosvjetari su na ovaj način dali značajan doprinos kako bi se ublažile posljedice izazvane odsustvom iz učionice i nedostatkom socijalne interakcije na času . Sve ovo svjedoči da Bar ide u korak sa savremenim obrazovanjem i da smo spremni za izazove koji su pred nama“, istakla je Milović.
Projekat „Škole za 21. vijek“ /“ Nastavnik za 21. vijek“ pokrenuo je Britich Council u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke, kulture i sporta i Zavodom za školstvo. Zamišljen je kao regionalni program podrške za razvoj osnovnih škola u Crnoj Gori i drugim zemljama Zapadnog Balkana.
Konferencijom u Hotelu Hilton obilježen je uspješan završetak ovog obrazovnog programa.