VIDEO: Ministar Šćekić – Izgradićemo novi objekat za prihvat preminulih lica u sklopu Opšte bolnice Bar

Nakon obilaska Opšte bolnice Bar, organizovane povodom 150 000 eura vrijedne donacije savremenog bolničkog vozila, operacionog stola, moderne opreme i aparata od strane albansko – američke Humanitarne fondacije „Trojekt Tona“ iz Njujorka, ministar zdravlja Dragoslav Šćekić i direktor bolnice, dr Igor Karišik, odgovarali su na novinarska pitanja.

Odgovarajući na pitanje da li broj ordinirajućih ljekara u Opštoj bolnici (sa posebnim fokusom na Odjeljenje pedijatrije koje, nakon nedavne rekonstrukcije, od sada raspolaže sa dodatnom savremenom opremom) zadovoljava potrebe, direktor ove medicinske ustanove, dr Igor Karišik je pojasnio da na tom odjeljenju dežuraju dva pedijatra i neonatolog.

„Po zakonu, nemamo obavezu da organizujemo obavezno pedijatrijsko dežurstvo, to je dobra volja i želja menadžmenta i kolega da ‘pokrijemo’ i najmlađu populaciju. Imamo obavezu da obezbijedimo hirurško i internističko dežurstvo. Osim tih, imamo i anesteziološko, ginekološko, kao i pedijatrijsko dežurstvo. Funkcionišemo po principu pripravnosti. Problem kadra će postati još više izražen ne samo u Baru, nego u čitavoj Crnoj Gori. Konkretno, u barskoj Bolnici očekujemo da se četiri pedijatra vrate sa specijalističkog usavršavanja. Dvoje će završiti specijaizaciju već ove godine“, najavio je direktor Opšte bolnice Bar.

odjeljenje pedijatrije

Ova zdravstvena ustanova trenutno ima i tri specijalizanta radiologije koji će se narednih godina vratiti nakon usavršavanja.

“Uvjeren sam da će i Ministarstvo zdravlja naći način da motiviše mlade doktore da se usmjeravaju i dodatno edukuju, pa očekujem da će problem deficita ljekara u crnogorskim zdravstvenim ustanovama biti prevaziđen“, vjeruje dr Karišik. On podsjeća da su slična situacija i nezadovoljstvo postojali i u vrijeme kada je harala Covid infekcija, kada su građani negodovali što je na nivou države bilo svega četiri pulmologa.

„Ne možete ljekara ‘stvoriti’ preko noći, zaposliti ga. Za to je potrebno vrijeme. Ali, smatram da će se, uz dobro, dugoročno planiranje sve to uspjeti prevazići“, sa optimizmom kaže dr Karišik.

Osvrnuvši se na deficit visoko specijalizovanog kadra među zdravstvenim radnicima, resorni ministar je ukazao da se „sa time, pored Crne Gore, suočava cijeli region“.

„To je problem koji moramo rješavati na ozbiljan, odgovoran način. Ističem da je u proteklom periodu bilo neodgovornog pristupa, pravili su se veliki vremenski vakuumi u dodjeljivanju specijalizacija mladom medicinskom kadru. Tokom prošle godine smo dali ogroman broj specijalizacija i subspecijalizacija, a taj trend ćemo nastaviti i tokom ove. To je ozbiljan proces“, kategoričan je ministar Šćekić. Govoreći o uslovima rada ljekara, podsjetio je da su zarade u zdravstvu značajno povećane, što je ističe „jedan od momenata koji određuje ostanak ljekara u Crnoj Gori i našem zdravstvenom sistemu“.

„U planu je i da u nekim opštinama stimulišemo i pomognemo stambeno zbrinjavanje ljekara, što je, takođe, veoma bitan stimulans i ide u prilog odluci da u svojoj zemlji nastave život i rad. Dajemo sve od sebe da stvorimo bolje uslove i idemo u pravcu ozbiljnog unaprjeđenja kvaliteta i brzine medicinske usluge. Gradićemo nove medicinske centre, osavremenjavaćemo opremu, uvoditi nove tehnologije“, kazao je prilikom posjete Opštoj bolnici Bar, ministar zdravlja.

Od najznačajnijih inovacija koje se tiču ustanove sekundarne zdravstvene zaštite u Baru, ministar Šćekić je najavio i izgradnju novog objekta za prihvat preminulih lica.

„Moramo stvoriti dostojne uslove za pacijente koji su, nažalost, okončali život“, zaključio je.

Share.

Comments are closed.