Gostujući u emisiji Radio Bara „Promenada četvrtkom“, povodom sve učestalijeg vršnjačkog nasilja, tužiteljka u Osnovnom državnom tužilaštvu Bar, Mirjana Tankosić Vučinić, pojasnila je, u javnosti, prisutne dileme, da li su krivične sankcije prema maloljetnim delinkventima neadekvatne i blage, s obzirom da je ova devijantna pojava sve izraženija, a među počiniocima su i višestruki povratnici.
Ona smatra da je zakonska regulativa dobra, uz sitnije propuste, ali je najavila i pripremne aktivnosti na njenoj izmjeni.
„Zakon o postupanju prema maloljetnicima, učiniocima krivičnih djela, propisao je proceduru i sankcije, vodeći računa o zrelosti, razvoju ličnosti, težini krivičnog djela i najboljoj praksi zaštite adolescenata sa ciljem njihove rehabilitacije i socijalne integracije. Moram naglasiti, da mlađi maloljetnici, djeca do četrnaeste godine, nisu krivično odgovorna. Zakon prepoznaje mlađe maloljetnike, od 14 – 16 godina i starije od 16 – 18. Maloljetnicima se za krivično djelo mogu izreći vaspitne mjere, maloljetnički zatvor i mjere bezbjednosti. Mlađem maloljetniku mogu biti izrečene samo vaspitne mjere, a starijem vaspitne, i u zavisnosti od krivičnog djela, i kazna maloljetničkog zatvora. Svrha krivičnog zakonodavstva jeste da vršenjem nadzora i odgovarajućim vaspitnim mjerama, razvijamo kod djece odgovornost, usmjerimo ih ka normalnom razvoju i ponašanju, kako više ne bi vršili krivična djela. Pritvor se maloljetniku može odrediti kada za to postoje razlozi i u izuzetnim situacijama, ako mjere nadzora i smještaja maloljetnika ne daju rezultat. Napominjem, da pritvor nije kazna, već mjera koja će omogućiti nesmetano obavljanje postupka. Svi međunarodni standardi, kao i Konvencije o pravima djeteta, upućuju na to da se mjera pritvora izriče samo izuzetno, dakle da to ne bude i nije pravilo. Crna Gora je potpisnica svih međunarodnih sporazuma i konvencija, a naš Zakon prilagođen tome. U skladu sa tim, starijem maloljetniku može biti izrečena kazna zatvora ukoliko je za izvršeno krivično djelo propisana zatvorska kazna preko pet godina“, kazala je tužiteljka Tankosić – Vučinić, koja je istakla da je zakonska regulativa efikasna, a da su u praksi uočeni manji propusti.
„Kod nekih maloljetnika i blaže vaspitne mjere, poput opomene i ukora daju rezultate, a kod pojedinih nisu plodotvorne ni najstrože sankcije, već imamo slučajeve višestrukog povraćaja u vršenju krivičnih djela. Ipak, kako bi postigli optimalne rezultate u suzbijanju vršnjačkog nasilja i uopšte, maloljetničke delinkvencije, već se obavljaju pripremne aktivnosti na izmjeni Zakona“, kazala je tužiteljka Mirjana Tankosić Vučinić.
Ona se osvrnula na kritike koje je profesor Neđeljko Đurović uputio u emisiji, smatrajući da kaznena politika nije urodila plodom, a da nadležne institucije ne rade sistemski i efikasno, te da pojedine prijave nisu procesuirane.
„Ne slažem se sa profesorom Đurovićem, jer je u Tužilaštvu svaka prijava, o kojoj sam bila obavještena od strane ovlašćenih policijskih službenika, procesuirana, predata Sudu , završena u sudskom postupku ili sprovođenjem alternativnih mjera“, kategorična je Tankosić Vučinić.
Tužiteljka je uputila apel roditeljima da se sa punom pažnjom posvete djeci i njihovom vaspitanju, jer, kako je kazala, porodica je osnov svega.