U Crnoj Gori epidemiološke mjere protiv koronavirusa ostaće na snazi, rekao je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić i najavio da će se, ukoliko se epidemiološka situacija ne poboljša, razmotriti da se od 1. decembra uvede obaveza posjedovanja Nacionalne digitalne COVID potvrde za kompletnu javnu upravu.
On je kazao, da ukoliko se to desi, od 1. decembra, Nacionalna digitalna COVID potvrda biće nužna i za ulazak u javni prevoz, tržne centre, teretane.
“To će važiti i za poslovne prostore i poslovne zgrade u kojima djelatnost obavljaju više od tri privredna društva, odnosno preduzetnika i objekti površinhe preko hiljadu metara kvadratnih u kojima se vrši trgovina na malo neprehrambene robe”, rekao je Galić na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, prisustvo svadbama će se ograničiti, uz Nacionalnu digitalnu potvrdu, na četiri metra kvadratnih po jednoj osobi.
“Novogodišnje proslave neće moći da se organizuju, ni u unutrašnjojstima ugostiteljskih objekata ni na otvorenom prostoru bez posjedovanja Nacionalne digitalne COVID potvrde po uzoru na ljetošnje festivale”, kazao je on.
Galić je podsjetio da je osam od deset preminulih od 1. maja do danas, bilo nevakcinisano.
Kako je naveo, više od 80 odsto onih koji su na bolničkom liječenju su nevakcinisani.
“Svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani”, kazao je Galić i upozorio da svi koji odlažu imunizaciju direktno učestvuju u jačanju aktuelnog, izrazito opasnog delta soja.
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović podržala je potencijalno najavljene rigorozne mjere od 1. decembra za nevakcinisane građane, ukoliko se epidemiološka slika do tada ne promijeni.
„Svi najteže oboljeli od korona virusa, a koji se liječe u KCCG i koji su na respiratorima su nevakcinisani pacijenti, naglasila je ona.
„To nije slučajno“, upozorila je ona.
Galić je ponovo upozorio da je osam od deset preminulih nevakcinisano.
“Više od 80 odsto onih koji su na bolničkom liječenju su takođe nevakcinisani. Nažalost cijele države, svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani. Svi oni koji odlažu imunizaciju direktno učestvuju u jačanju aktuelnog, izrazito opasnog delta soja”, naveo je direktor IJZCG.
On je rekao da je Ministarstvo zdravlja obezbijedilo odlične uslove za imunizaciju i više od milion i dvjesto hiljada doza vakcina.
Galić je pozvao građane koji su uredno vakcinisani, da dobiju i treću dozu koja je od ranije preporučena svim kategorijama.
“Od ukupnog broja oboljelih kojih je trenutno oko pet hiljada, na bolničkom liječenju je njih oko šest odsto. Dakle, u svim crnogorskim bolnicama nalazi se 341 pacijent“, kazala je Radulović.
Ona je istakla da su svi najteže oboljeli od korona virusa, a koji se liječe u KCCG i koji su na respiratorima, nevakcinisani pacijenti.
Radulović je navela da se u KCCG liječi 114 COVID pacijenata.
Ona je kazala da se je u bolnicii u Baru smješteno 98 pacijenata, Brezoviku 76, Kotoru 54, Beranama 50, Pljevljima 42 i u Nikšiću 37 pacijenata.
„Zdravstveni sistem mora da bude na raspolaganju svakome i sve vrijeme. Očekujemo pritisak. Da bismo to mogli da iznesemo nakon dvije godine – mi moramo da se imunizujemo”, poručila je Radulović.