Mještani Velje Gorane pisali ambasadorki Džudi Rajzing Rajnke

Mještani Velje Gorane, koji su i američki državljani, tražili su od ambasadorke Džudi Rajzing Rajnke da im pomogne u borbi za očuvanje svojih ognjišta, ističući da znaju da je po srijedi korupcija i da se nikada nijesu suočili sa takvom diskriminacijom i nepoštovanjem institucija i vlasti.

Njih petnaest u pismu ambasadorki ističu da se nadaju da će svojim uticajem i autoritetom doprinijeti rješavanju ogromnog problema:

”Sa kojim se mi kao američki građani suočavamo u Veljoj Gorani, Bar, u vezi sa eksploatacijom tehničko-građevinskog kamena u ovom selu”.

Mještani sela bore se protiv izgradnje kamenoloma.

Američki državljani u pismu objašnjavaju da probleme imaju i njihove porodice, jer u Veljoj Gorani posjeduju imovinu, zemljište i kuće – koje su direktno ugrožene zbog koncesije kamenoloma koju je Ministarstvo za kapitalne investicije dalo na 30 godina, bez njihove i dozvole mještana.

”Od prvih informacija da se u ovom selu planira izgradnja kamenoloma, mještani su, uz nas, kontinuirano izražavali nezadovoljstvo realizacijom ovog projekta, ali nažalost smatramo da su institucije u velikoj meri korumpirane i da rade u korist koncesionara. Stanovnici ovog dijela barske opštine decenijama žive od poljoprivrede i prodaje organskih proizvoda i ljekovitog bilja. Ovo selo ima ogroman potencijal za veliki eko i poljoprivredni razvoj. Eksploatacijom tehničkog građevinskog kamena biće ugrožena njihova egzistencija, direktnim i indirektnim negativnim efektima – devastacijom prirode i vađenjem kamena”, piše u obraćanju ambasadorki.

Oni u pismu navode i da su prve kuće udaljene manje od 200 metara od lokacije na kojoj je planiran kamenolom..

”Naše kuće su jedne od najbližih, a najveći deo našeg zemljišta i imovine je neposredno uz eksploataciono područje! Mi, američki građani, ulagali smo veliki novac u našu imovinu i kuće da bismo imali gdje da dođemo na odmor u Crnoj Gori, ujedno dajući donacije za izgradnju puteva i infrastrukture za ovo područje decenijama, a sada će ono potpuno postati neupotrebljivo i devastirano ovim sramnim projektom. Nećemo moći da se vratimo svojim kućama i uživamo u svježem vazduhu i netaknutoj prirodi jer će ona biti ugrožena i narušena ovim projektom. Sve naše investicije će izgubiti na vrijednosti. Direktni negativni efekti ogledaju se u zagađenju vode za piće koja se sakuplja od kišnice, zagađenju zemljišta i poljoprivrednih oranica prašinom i česticama izazvanim eksploatacijom, stalnim podrhtavanjem tla, bukom teške mehanizacije koja bi bila tik ispred naših domova i imanja za narednih 30 godina”, piše u pismu upućenom ambasadorki.

Share.

Comments are closed.