Mugoša: U Crnoj Gori imamo ozbiljnu situaciju, s ozbiljnim brojem oboljelih

Jako je bitno da se poštuje mjera samoizolacije, bilo da je ona izrečena od epidemiologa ili da je izdat dokument od sanitarne inspekcije, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) i član Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) Boban Mugoša. On je na konferenciji za medije istakao da broj urađenih analiza u laboratorijama IJZ sada deset puta prelazi one u redovnim okolnostima. Zbog preopterećenosti, testovi se na analizu šalju i u inostrane laboratorije – u Njemačku je poslato 2.000 uzoraka.

“Ovo što sada imamo u Crnoj Gori je jedno nerazumijevanje situacije, ali ako vam neko kaže da je imao 140 kontakata, onda se radi o pogrešnom ubjeđenju ili nerazumijevanju mjera”, naveo je direktor IJZ-a.

U Crnoj Gori, istakao je, imamo ozbiljnu situaciju, s ozbiljnim brojem oboljelih. Dodao je da je ovakva situacija očekivana, nakon epidemiološkog “zatišja”.

“Jako je teško kontrolisati širenje infekcije, ali ulažemo napore. Sve to prati i preduzimanje mjera”, kazao je Mugoša.

Kako je naveo na konferenciji za medije, dolazi do velikog broja pozitivnih slučajeva koji imaju mnogo kontakata.

“U Institutu je od početka epidemije obrađeno 23.327 uzoraka. Na dnevnom niovu se to kreće između 400 i 600, što bi na milion bilo oko 725 slučajeva. To bi bilo kao da se svakog dana u Njemačkoj testira 58.000 ljudi dnevno”, rekao je Mugoša.

Dodao je da je uobičajeno čekanje na rezultate u Evropi je oko četiri dana, u regionu čak do sedam.

“Broj uzoraka jako raste. Rješavajući te probleme, imamo saradnju i sa drugima laboratorijama i onima van Crne Gore i po potrebi tamo šaljemo uzorke da se odrade, kako bismo smanjili čekanje”, kazao je Mugoša.

Prave se prioriteti

Ovoliko veliki broj uzoraka ne bi mogla ni veća zemlja da odradi, ali mi pravimo prioritete, odgovorio je Mugoša na novinarsko pitanje.

“Imamo uzorke koje su danas stigli, i one od prije nekoliko dana. Broj urađenih analiza prelazi deset puta dnevno one u redovnim vremenima. Ko je očekivao da će se ovakvo nešto desiti”, kazao je Mugoša. On je dodao da je u proces testiranja u različitima etapama uključeno 27 osoba. Kazao je da su uključena tri strunjaka za analizu, te da imaju još dva.

“Testovi su tu kao pomoć da neke stvari potvrdimo ili odbacimo, i to je prava stvar koju čini jedan organizovani system”, dodao je Mugoša.

U ovom trenutku, kako je rekao Mugoša,  u Njemačku je poslato 2.000 testova na analizu.

“Kontrola epidemije ne zavisi od testova, već od onoga što mi imamo kao naš plan, a to je – da svako ko je sumnjiv ili kontakt, bude kući”, naglasio je Mugoša.

Hospitalizovano 79 oboljelih

Direktor Interne klinike KCCG i član Kriznog tima KCCG, Sreten Kavarić, kazao je da je u crnogorskim bolnicama hospitalizovano 79 Kovid pacijenata – 25 u KCCG, u Baru 13, Beranama 33, od kojih je četvoro životno ugroženo. U Nikšiću je smješteno osam  Kovid pacijenata.

Kako je naveo Kavarić, četiri ljekara i četiri medicinske sestre i tehničara su inficirani Kovidom.

“Svi možemo doći u situaciju da budemo zaraženi”, poručio je on.

Postoji potreba za karantinima

Mugoša je istakao da u Crnoj Gori trenutno postoji potreba za karantinima.

“Ne bi bila tolika potreba da nije situacije u regionu. Mi plaćamo ceh ili je to paradoks uspjeha. U okruženju imamo bukteću epidemiju, u ovoj situaciji kada su granice otvorene, bilo je očekivati da dođe do ovakve infekcije. Da bi bili sigurni da infekcija ne bi bila veća, morate imati sredstvo da je kontrolišete”, kazao je Mugoša i dodao da zbog toga postoji potreba za karantinima.

Karantini su, kako je kazao, u Igalu, Policijskoj akademiji i objektu RESPA u Danilovgradu, na Vučju, Zoganju, a traži se još neki…

“Za sada nema informaciju da će hotel “Grand” biti određen za karantin, sigurno je došao predlog NKT-u”, dodao je Mugoša.

Karantin i samoizolacija traju 14 dana, a u određenim situacijama, naročito kod osoba koje se liječe kući, preporučen je 21 dan izolacije, odgovorio je Mugoša na novinarsko pitanje.

Centar za radiologiju radi uobičajeno, kazao je Kavarić.

Na pitanje o narednom epidemiološkom “piku”, Mugoša je kazao:

“Očigledno nijesmo bili dovoljno pažljivi i računali smo kao narod da nas je ovo mimoišlo… U narednih 10-14 dana imaćemo rezultate koliko su uticale ove mjere i koliko smo bili posvećeni rješavanju ovih pitanja”.

Share.

Comments are closed.