Muzička škola danas otvorila vrata mladim zaljubljenicima u muziku

Uspješno je ŠOMO „Petar II Petrović Njegoš“ odoljela organizacionim izazovima koje je u pripremi početka nove školske godine nametnuo koronavirus, pa je danas otvorila vrata mladim zaljubljenicima u muziku. Direktor Miro Kruščić kaže da je sve spremno za proces obrazovanja prepoznat po kvalitetu, ali i da roditelji treba da budu relaksirani, jer će, kako tvrdi, pohađanje nastave biti bezbjedno.

“Poštujući preporuke, sva sredstva neophodna za očuvanje zdravlja naše djece su nabavljena. Nastava će se, kao što je i do sada praktikovano, organizovati u dvije smjene. Ništa se nije promijenilo, osim što će, naravno svi nositi maske. Scenario vezano za primjenu epidemioloških mjera, razradili smo na Nastavničkom vijeću”, kaže Kruščić.

Po preporuci Ministarstva prosvjete, učenici od prvog do šestog razreda nastavu će pohađati u školi. Časovi će trajati po 30 minuta, uz desetominutne pauze. Direktor ove obrazovne ustanove, uz podsjećanje da, iako je muzička škola specifična (osim govornog dijela tokom nastave, đaci prilikom sviranja dodiruju instrumente) vjeruje da će uz pridržavanje mjera djeca biti bezbjedna. Ipak, nemoguće je zaboraviti da je koronavirus i dalje prisutan i da, uprkos nastojanjima, u izvjesnoj mjeri remeti normalne životne tokove.

“Tokom prvog talasa nastojali smo da djeci željnoj druženja i scene pružimo podršku i stimulišemo ih, ulijemo im optimizam… Sjetimo se tako prošlog proljeća kada je oko 250 učenika naše škole noćima u isto vrijeme sviralo ili pjevalo na terasama svojih stanova, kuća, u baštama… Na taj način smo ih animirali, ali i pokazali Baranima značaj Muzičke škole za naš grad. Potvrdilo se tada da su to veoma dobra, talentovana, vrijedna, u svakom smislu izuzetna djeca”, ne skrivajući ponos ističe Kruščić.

On objašnjava da je nastava individualna „jer nije lako svirati instrument“ što će, vjeruje, u ovoj situaciji olakšati poštovanje preporuka NKT-a. Kada se tome doda da je djeci veoma nedostajala škola, druženja, pjevanje, sviranje instrumenata, uspjeh, smatra Kruščić, ni ove školske godine neće izostati.

Barska Muzička škola je proteklih godina imala lijepu praksu da s proljeća organizuje prezentaciju programskih sadržaja i nastavnog procesa za učenike i predškolce, pa je nakon tih druženja interesovanje mališana za upisom iz godine u godinu bivalo sve veće.

“Prošle godine smo primili preko 120 učenika. Ove godine ih je nešto manje- skoro 90 đaka, što je, ipak, u okolnostima koje je nametnula pandemija, zaista veliki broj. Prijava za prijemni ispit je, u skladu sa preporukama Ministarstva prosvjete, bila onlajn. Učenici su nakon toga dolazili jedan po jedan, a svaki kandidat je imao po 15 minuta da se predstavi na audiciji. Neki od njih su upisani u prvi, a pojedini su upisom direktno u drugi razred, dobili instrument. Očekujem da ćemo u saradnji sa roditeljima uspjeti da objasnimo djeci da se ništa nije promijenilo i da će se nastava odvijati kao što je uobičajeno”, kaže Kruščić.

Iako uvijek fali neki instrument (trenutno razmišljaju o kupovini violončela, možda i još jednog polukoncertnog klavira) veoma su zadovoljni njihovim kvalitetom i brojnošću. Instrumenti se štimuju dva puta godišnje, nužno je i mijenjati žice na gitarama, violinama… jer na njima svira puno djece. Lijep detalj je što vode računa i o učenicima koja kod kuće nemaju instrument.

“Uvijek se dogovorimo da kada nema nastave, oni dođu i vježbaju na školskim instrumentima po programu koji profesori zadaju”, kaže direktor ove škole.

Iako ove godine nije bilo moguće učešće na takmičenjima po uobičajenom protokolu i uslovima, mlade muzičare ni to nije osujetilo, pa je muzika i u tom segmentu izašla kao pobjednik. Tradicionalno, veliki broj učenika je ostvario izvanredne rezultate na onlajn takmičenjima.

“I ovoga puta istakla se profesorica Jelena Dobrković i njeni đaci, kao i profesorice Ana Vukazić, Biljana Dedić, Aleksandra Vojvodić Jovović, Bojana Pejanović… Nekoj djeci je, kako su kazali poslije takmičenja, bio lakši onlajn sistem nastupa, jer nemaju tremu kao prilikom izlaska na scenu ispred publike”, prisjeća se Kruščić.

Vijest koja je obradovala sve u Muzičkoj školi „Petar II Petrović Njegoš“ je vrijedna donacija kompanije „Kalamper“, na čijem je čelu Elvir Kalamperović. Uspješni privrednik poklonio je kancelarijski namještaj i dva kompjutera.

“Bar je prepoznat kao grad dobrih, humanih i društveno odgovornih ljudi. G- din Kalamperović je jedan od onih koji te kvalifikacije zaista ss pravom nosi. Podršku u radu imamo i od lokalne zajednice, privrednika, opštine, na čelu sa predsjednikom Dušanom Raičevićem…”, navodi direktor Muzičke škole.

Na početku nove školske godine uputio je poruku punu optimizma roditeljima i učenicima.

“Ništa se nije promijenilo, osim da moramo biti disciplinovani i odgovorni, da peremo ruke kad god smo u prilici, koristimo dezinfekciona sredstva, nosimo masku. Sve to neće predstavljati problem, ako smo svjesni da ćemo na taj način sačuvati svoje i zdravlje ljudi oko nas. Trebamo shvatiti da su ta sredstva postala sastavni dio učionice. Uslovi su obezbjeđeni, nužno je samo striktno poštovanje pravila. Svako dijete ima svoju klupu, higijeničarke su i inače vodile računa da djeca borave u čistim, provjetrenim prostorijama, a to će u ovim okolnostima biti dodatno intenzivirano. Roditelji apsolutno ne treba da brinu za bezbjednost djece u smislu higijenskih uslova koje ćemo im obezbijediti u školi. Dogovaraćemo se u vezi sa svim, nastojaćemo da uvažimo njihove sugestije, a vjerujem da će i oni biti otvoreni za saradnju i poštovati naše preporuke. Sve ćemo učiniti za dobro i zdravlje naše djece”, zaključio je direktor Muzičke škole.

Share.

Comments are closed.