VIDEO: Na gradskom trgu Kampanja Stop svim oblicima nasilja – u porodici, školi, na ulici

“Krajnje je vrijeme da kao zajednica i društvo pošaljemo jasnu poruku da smo spremni da preduzmemo sve mjere i aktivnosti kako bi se suprotstavili svakom obliku nasilja“, poručila je mr Irina Dabović, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i mlade u Opštini Bar, koji je, zajedno sa partnerskim organizacijama- Centrom za socijalni rad, Centrom bezbjednosti, Crvenim krstom i Srednjom ekonomsko ugostiteljskom školom, danas na centralnom gradskom trgu organizovao kampanju „Stop svim oblicima nasilja- u porodici, školi, na ulici“.

Građanima, koji su se u velikom broju okupili na mjestu dešavanja, podijeljen je edukativni materijal, flajeri, keksići i poruke koje ukazuju na opasnosti od nasilja, i kako ga preduprijediti.

Edukativna kampanja Sekretarijata za kulturu, sport i mlade u Opštini Bar, simbolično je započeta u pet do 12 na glavnom gradskom trgu.

„Na taj način  željeli smo da ukažemo da je krajnje vrijeme da kao zajednica i društvo pošaljemo  jasnu poruku da smo spremni da preduzmemo sve mjere i aktivnosti kako bi se suprotstavili svim oblicima nasilja. O tome smo razgovarali još u junu, u okviru Lokalnog akcionog programa za mlade koji se odnosi na vršnjačko nasilje. Zajedno sa partnerskim organizacijama- Centrom za socijalni rad, Centrom bezbjednosti,Crvenim krstom, Srednjom ekonomsko ugostiteljskom školom, nastavićemo sa realizacijom konkretnih aktivnosti, jer se u saradnji sa relevantnim institucijama iskristalisala spoznaja da je vršnjačko samo jedan od vidova nasilja, ali i najvidljiviji, jer se najčešće odvija pred svjedocima. Nažalost, i djeca, i mladi, ali i stare osobe, znatno više su izloženi nasilju koje je prikriveno, a u fokus javnosti dospijeva kada postane tema crnih hronika”, kazala je mr Irina Dabović, koja upozorava da se nasilje dešava svuda, na ulici, školi, u porodici, na radnom mjestu. Ona je istakla da je neophodno senzibilisati javnost i povećati povjerenje u institucije i one koji se brinu o žrtvama nasilja ali, svakako, i preventivno djelovati.

Pohvalila je učenike SEUŠ koji su idejni tvorci, veoma kreativno i originalno, sa jasnim i upečatljivim porukama, osmišljenog propagandnog materijala, flajera, bilborda i keksića sa porukama koje su dijelili brojnim zainteresovanim građanima.

Dimitrije Pavlović, učenik SEUŠ, rukovodilac školskog tima koji je radio promotivni materijal za kampanju, kazao je za Radio Bar i Bar info, da je osnovna ideja bila da pokažu da vrlo često nije sve kako izgleda na prvi pogled, već da se nasilnici i nasilje ispoljava u vrlo prikrivenom vidu.

„To smo pokazali i fotografijom na bilbordu koja prikazuje djevojku koja grli momka, a u odrazu, u ogledalu, jasno se očitava nasilje“, objasnio je svoje viđenje nasilja, Dimitrije Pavlović.

Njegove koleginice, takođe učenice SEUŠ, Enesa Sukić i Marija Nikotić, očekuju da će ova kampanja uticati na podizanje svijesti kod građana kada je riječ o nasilju.

„Naša poruka jeste jasna – da nasilje nikada nije rješenje“, kazala je Enesa.

Mariju Nikotić sve prisutnije nasilje u društvu, motivisalo je da se pridruži borbi protiv ove opasne pojave koja ostavlja teške posljedice  po žrtve.

„Često smo u školi suočeni sa verbalnim, a nerijetko i fizičkim nasiljem. Moramo se svi potruditi i dati doprinos njegovom iskorjenjivanju“, smatra Marija.

Vesna Jukić, supervizorka u Centru za socijalni rad, koji je nosilac svih aktivnosti u prevenciji i borbi protiv nasilja u porodici i među djecom, upozorava da se tokom pandemije koronavirusa, broj nasilnika povećao, a statistika ukazuje da je nasilje u porodici povećano za čak 30 %.

„Svakodnevno radimo sa žrtvama nasilja, pa nam je veoma dobro poznato da je ovo alarmantan problem, a povećanje od 30 posto je jasan indikator da je neophodan jači odgovor institucija na sve vidove ispoljavanja nasilničkog ponašanja”, kazala je za Radio Bar i Bar info, Jukić, koja je objasnila da su dominantni oblici nasilja, fizičko, psihičko zlostavljanje, seksualno, te ekonomsko. Ona ipak, ističe da je psihičko, najperfidniji vid nasilja jer je i najteže dokazivo na sudu.

„U psihičko zlostavljanje, između ostalog, spadaju prijetnje, uvrede, praćenje, omalovažavanje, ignorancija, na osnovu čega se žrtva osjeća nesigurno, odbačeno i odsječeno od svijeta. Iako ne doživi fizičko nasilje ona je, ipak, žrtva. Zato smatram da se tome mora posvetiti znatno veća pažnja, a psihičko zlostavljanje zaslužuje drugačiji tretman i u Krivičnom zakonu Crne Gore”, naglašava Vesna Jukić.

Povećati vidljivost institucija, upoznati javnost sa njihovim postojanjem i funkcijom, povećati povjerenje u institucije koje pružaju podršku žrtvama nasilja, neki su od zaključaka današnjeg skupa, na kojem je promovisana i multisektorska institucionalna saradnja, koja mora početi od predškolskih ustanova, škola, zdravstvenih ustanova, policijskih stanica, sistema pravosuđa i centara za socijalni rad.

Share.

Comments are closed.