U Podgorici je održana Svečana sjednica Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori na kojoj su uručena priznanja, kako je rečeno, “neimarima bošnjačkog identiteta” advokatu Veliji Muriću, književniku Brahu Adroviću i vakifu (zavještač, osnivač vakufa, zadužbinar – tur.) Zeku Osmanovom Šaboviću iz Mrkojevića.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić je naglasio da je ova svečanost dio manifestacije “Dani kulture Bošnjaka u Crnoj Gori”, koja je i ove godine posvećena misiji predstavljanja najvrednijeg iz književnog, likovnog i muzičkog stvaralaštva.
“Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori ima za cilj da podstakne i sabere kvalitetne ideje i inicijative kojima se želi sačuvati i njegovati naše nasljeđe, kultura, jezik, vjera i tradicija. To nije moguće bez okupljanja kreativnih pojedinaca, umjetnika, stvaralaca, autora i otvaranja novih prilika da pokažu svoje stvaralaštvo. Zato je pokrenuta ova manifestacija, u spomen na 22. mart 2003. godine, na datum prepoznavanja i podsjećanja – ko smo, šta smo i kuda idemo. Sigurni smo da time gradimo mostove, među nama, spajajući ljude različitih ubjeđenja, mentaliteta, stvaralačkih opusa, pa i različitih vizija, ali usmjerenih istom cilju – za dobro svoga naroda i bogatiju riznicu njegove kulture. Vjerujemo da tako gradimo i mostove prema drugim narodima u Crnoj Gori, u spoznaji naših različitosti, te poštovanju drugog i drugačijeg”, naglasio je Mustafić.
Žiri za nagrade i priznanja Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori dodijelio je povelju “Rifat Burdžović – Tršo” Veliji Muriću, advokatu iz Rožaja, a nagradu “Husein Bašić” Brahu Adroviću, pjesniku, novinaru i publicisti iz Berana.
Povelja “Husein-paša Boljanić” za 2024. godinu dodijeljena je poznatom humanisti i dobrotvoru iz Mrkojevića Zeku Osmanovom Šaboviću, “kao zaslužnom pojedincu za doprinos zaštiti i popularizaciji kulturno-istorijskog graditeljskog nasljeđa orijentalno-islamske tradicije, za obnovu cjelokupnog kompleksa Škanjevića džamije u Starom Baru”.
“Kompleks Škanjevića džamije, kao i ostale građevine koje je obnovio Zeko Šabović predstavljaju biser orijentalno-islamske arhitekture, a njihova obnova urađena je po svim načelima autentične orijentalno-islamske tradicije, time su ova graditeljska zdanja u potpunosti zaštićena”, stajalo je u obrazloženju nagrade.
Bošnjačko vijeće ustanovilo je posebnu zahvalnicu „Misionari ljudskosti“ koja je dodijeljena Huseinu Cenu Tuzoviću, Tei Gorjanc Prelević i Božidaru Proročiću. Zahvalnice Bošnjačkog viječa uručili su Suljo Mustafić i Mirsad Rastoder.
Program je moderirala Alisa Džogović Murić, a učestvovale su profesorice violine Anda Dizdarević i Milena Vuković, te studentkinja muzičke akademije na Cetinju Amila Ašimović. Osim članova Bošnjačkog vijeća, svečanoj dodjeli nagrada prisustvovali su ambasadori predstavnici ambasada BiH, Sjeverne Makedonije i Turske, reis Islamske zajednice Rifat Fejzić, pojedini poslanici, predsjednici Opština, predstavnici ministarstava, državnih insitucija, nevladinog sektora, drugih nacionalnih vijeća, te brojni predstavnici civilnog društva, kulturni radnici i članovi akademske zajednice.