Na Regionalnoj radionici na temu „Upravljanje šumskim požarima za poboljšanje klimatske otpornosti i bezbjednosti“(Wildfire Management for enhancing Climate Resilience and Security), u organizaciji Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), u ime MUP-a/Direktorata za zaštitu i spašavanje, učestvovala je načelnica PJ Bar, mr Pera Pavlica Dragišić. Crna Gora je na radionici, održanoj u Skoplju, imala i predstavnika iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
Prvog dana radionice, uvodna predavanja sa prezentacijama, imali su Johann Goldammer, u ime Globalnog centra za monitoring požara – GFMC (The Global Fire Monitoring Center) i prof. Nikola Nikolov u svojstvu predstavnika RFMC (Regional Fire Monitoring Center). Moderator je bila Esra Buttanri u ime OCEEA (Office of the Coordinator of OSCE Economic and Environmental Activities). Prezentacije su imali i učesnici iz država Zapadnog Balkana, Kavkaza i Mongolije (Albanija, Jermenija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Azerbejdžan, Mongolija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija)
„Postoji čitav niz adaptivnih mjera na klimatske promjene, koje se mogu primijeniti na lokalnom nivou u različitim sektorima: šumarstvo, poljoprivreda, upravljanje vodnim resursima, energetika, zdravstvo, transportna infrastruktura…“, objašnjava za Radio Bar i Bar Info Pavlica Dragišić.
Ona ukazuje i da postoje tri glavne vrste mjera adaptacije: strateškog i institucionalnog jačanja, tehničke mjere i mjere istraživanja, informisanja i izgradnje kapaciteta. U svakom sektoru su one vrlo konkretno razrađene, pojašnjava naša sagovornica.
„Jedna od značajnih mjera iz oblasti šumarstva, bila bi uspostavljanje međusektorskog monitoringa statusa šumskih ekosistema (uključujući baze podataka po sektorima) kao preduslov za planiranje zasnovano na informacijama i implementaciju mjera adaptacije. Veoma značajna mjera iz oblasti poljoprivrede, a u cilju blagovremene adaptacije na klimatske promjene, bila bi obezbjeđenje adekvatnih uslova za proizvodnju stočne hrane prateći nove klimatske preduslove, uz korišćenje modernih tehnologija, kao i izgradnja/nadogradnja sistema za navodnjavanje i odvođenje voda, da bi se obezbijedio pristup vodi u sušnim periodima“, kaže Pavlica Dragišić.
Kada su u pitanja obala i obalno područje, a imajući u vidu ranjivost obalne zone i uticaj klimatskih promjena na to područje, sve učestalije ekstremne vremenske nepogode i posljedice kojima ono podliježe, kao i značaj obale za turizam, neke od adaptivnih mjera institucionalnog jačanja, prema njenoj procjeni bile bi integrisanje uticaja klimatskih promjena i procjene rizika u svim budućim strateškim dokumentima za obalno područje, jačanje međusektorske saradnje u obalnom području, unaprjeđenje zaštite područja koja imaju status posebnog rezervata prirode, praćenje promjena u primorskom turizmu, izrada i realizacija planova za adaptaciju sektora turizma, promovisanje novih i održivih turističkih destinacija i aktivnosti, usvajanje propisa uz čiju primjenu bi se ograničila izgradnja blizu obale, istraživanje uticaja klimatskih promjena na sve sektore obalnog područja i izrada novih modela uticaja, istraživanje mogućnosti za kontrolu erozije radi očuvanja plaža u obalnom području Crne Gore…
„U sektoru turizama bilo bi korisno preventivno primijeniti adaptivne mjere koje se odnose na klimatske promjene. One podrazumijevaju edukaciju u turizmu, primjenu tehnologija za štednju vode, korišćenje vode iz klima uređaja i sistema za grijanje, podizanje šumskih zaštitnih pojaseva uz obalu i turističke objekte“, zaključuje načelnica Područne jedinice za zaštitu i spašavanje Bar.
Ocjena učesnika je da je prezentacija Crne Gore bila veoma kvalitetna, a akcenat je dat na dosadašnja dostignuća i aktivnosti Direktorata za zaštitu i spašavanje na planu zaštite od požara, klimatske promjene i aktivnosti koje povezuju ova dva rizika, uz fokus na planirane i preduzete mjere u različitim sektorima i iskustva Crne Gore po pitanju zaštite od šumskih požara u kontekstu klimatskih promjena.
Učesnici su posjetili Nacionalni krizni centar za upravljanje Makedonije, gdje je predstavnik Kriznog centra Makedonije, Stevko Stefanovski održao Prezentaciju o informacionom sistemu o šumskim požarima u Makedoniji (MKFFIS).
Finalni dio skupa obilježila je zajednička diskusija na temu šansi i mogućnosti za unaprjeđenje regionalne saradnje u toj oblasti i identifikovanje regionalnih prioriteta i potreba uz, u praksi primjenljivih i korisnih zaključaka i preporuka.