Naser Kraja: Suživot kao jedina alternativa

Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 10. decembar za Dan ljudskih prava 1950. godine, kako bi skrenula pažnju „naroda svijeta“ na dvije godine ranije potpisanu Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, kao prvi sveobuhvatni instrument zaštite ljudskih prava. Tim povodom gost u programu Radio Bara bio je Naser Kraja, savjetnik za manjiska prava i slobode u Opštini Bar.

“Kada su ljudska i manjinska prava u pitanju, Opština Bar sa posebnom pažnjom prati ovaj segment u procesu svog institucionalnog djelovanja i veoma posvećeno radi na  kreiranju povoljnijeg ambijenta za unaprjeđenje prava svih nacionalnih manjina i etničkih manjinskih zajednica u našem gradu. Svi koji se bave pitanjima manjina i cijela šira zajednica, moraju da prihvate činjenicu da su one dio našeg društva, sa svim pravima i obavezama koje imaju i pripadnici/ce većinskog stanovništva”, kaže Naser Kraja.

Po njegovim riječima, Opština Bar ima jasnu ideju i viziju.

“Naša je ideja da iniciramo različitiji pogled na porijeklo, istoriju i tradiciju manjinskih naroda i etničkih zajednica koje su autohtone u Baru i zaista predstavljaju najljepši mozaik i pravo lice našeg grada. Tako da tu zapravo dileme nema- proces integracije mora biti  dvosmjeran (gdje učestvuje većinski narod zajedno sa manjinama) jer suživot nam se pruža kao jedina alternativa. Isto tako taj proces je svakodnevan, kroz stalnu socijalnu koheziju i međusobnu komunikaciju moramo dođi do spoznaje sopstvene pozicije (lične, poslovne, društvene, itd.) u odnosu na nacionalne manjine, etničke zajednice i sve ugrožene društvene kategorije ljudi”, jasan je naš sagovornik.

Ipak, kako dodaje Kraja, treba voditi računa da sve to ne bude samo “jednosmjerna ulica”.

“A kako sve ovo ne bi ostalo samo na deklarativnoj ravni, želim da istaknem kako je Opština Bar posljednjih godina pitanje ljudskih i manjinskih prava označila  kao oblast od posebnog značaja. U tom kontekstu je i prilagodila skoro sve svoje aktivnosti. Već je donijeto (ili su u fazi izrade) , nekoliko Lokalnih Akcionih Planova, i to:  LAP za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u opštini Bar za period 2020-2022, LAP za rodnu ravnopravnost, LAP za socijalnu  i dječiju  zastitu, LAP za unaprjeđenje kvaliteta života LGBTIQ osoba itd. U međuvremenu je formiran Tim za pružanje pomoći u ostvarivanju prava crnogorskih državljana prilikom povratka u Crnu Goru, u skladu sa obavezama utvrđenim sporazumom o readmisiji za opštinu Bar. Naši službenici svakodnevno iskazuju spremnost za otvorenu saradnju, u pravcu dostupnosti rada organa Opštine Bar, kroz neposrednu komunikaciju sa svim zainteresovanim akterima civilnog društva i sugrađanima u cilju unaprjeđenja kvaliteta rada i društvenog ambijenta u cijelini”, objašnjava Kraja.

Njihovi planovi i ciljevi su jasni.

“Konstantno se organizuju edukacije, radionice i obuke za zaposlene. Jednu od njih smo nedavno organizovali i to na temu „Društvena jednakost pripadnika romske i egipćanske zajednice – borba protiv anticiganizma“, koja je izazvala posebnu pažnju svih predstavnika Sekretarijata i opštinskih službi, lokalnih institucija i obrazovnih ustanova u Baru. Takođe, Opština Bar radi na promociji predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja, posebno sa pripadnicima RE populacije, i u tom pogledu bilježimo izvanredne rezultate. Prošle godine je otvorena Kancelarija za RE populaciju i angažovana Saradnica za socijalnu inkluziju iz oblasti obrazovanja, što je veliki iskorak ka osnaživanju te zajednice u Baru. Uoči početka školske 2021/2022 godine, u izuzetno složenoj epidemiološkoj situaciji, koja najprije pogađa socijalno ugrožene porodice i djecu, smatrali smo da je doprinos opštine u pravcu kreiranja optimalnih obrazovnih uslova za naše đake, prije svega institucionalna, ali i moralna obaveza”, nema dilemu Kraja.

 Opština Bar je obezbijedila 35 tablet uređaja za prvake čiji roditelji su korisnici  MOP-a , pripadnike RE populacije i djeci u hraniteljskim porodicama.

“Neizmjerno nas raduje što ove godine u Baru imamo i prvu studentkinju koja dolazi iz romske zajednice. Vjerujemo da će taj pozitivan primjer biti veliko ohrabrenje i podsticaj za ostale da krenu njenim stopama. Opština Bar je taj njen hrabar iskorak prepoznala i opredijelila novčana sredstva za pomoć u školovanju. Takođe, izdvajaju značajna finansijska sredstva za isplatu  jednokratne novčane pomoći, licima u stanju socijalne potrebe odnosno najugroženijm kategorijama. Od naredne godine, kroz izmjene postojeće Odluke o pravima iz dječije i socijalne zaštite, taj iznos će biti uvećan u stoprocentnom iznosu. Dakle, na osnovu činjenica i rezultata možemo konstatovati da je situacija u našoj opštini puno bolja kada je riječ o ljudskim i manjinskim pravima i slobodama, ali je nepokoljebljiva naša odlučnost da ta borba bude neprestana do potpune društvene jednakosti”, zaključuje Kraja.

Share.

Comments are closed.