Drugi krug rasprave o Budžetu obilježile su diskusije i replike koje su iskakale iz okvirne teme, dok je manji broj odbornika bio fokusiran na sadržaj predložene odluke.
Miloš Fuštić je pojasnio da nije imao zlu namjeru kada je rekao da treba obratiti pažnju na finansijska sredstva koja se izdvajaju za sportske klubove, te da je mišljenja da bi bilo bolje afirmisati mlade igrače u fudbalu. “Što se tiče rukometnog kluba ‘Mornar’, on ne postoji i pitam se čime je ovaj klub zadužio opštinu da se za njega izdvaja 100 000 eura, a čovjek koji ga vodi je u penziji”, kazao je Fuštić.

Odbornik Miloš Šušter je istakao potrebu izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi. Postojećim je „planiranje prostora i izgradnja objekata u nadležnosti države, a uređenje prostora u opštinskoj ingerenciji“. Zbog velikog dijela neobračunatog poreza, Šušter je predložio izradu pilot projekta kako bi se utvrdio način i visina ubiranih sredstava. On je posebno apostrofirao da program investicionog održavanja i komunalne infrastrukture nije urađen i naglasio kako je to zakonska obaveza. „Ta stavka mora biti postojeća u budžetu“.

Odbornik Dragan Vojvodić osvrnuo se na nekoliko stavki iz predloženog Budžeta. „Mislim da je Opština Bar u ranijem sazivu ulagale napore da se problematika Maljevika zaokruži i da opštinska vlast nije bila naivna kada je u pitanju presuda, vidjećemo da li će to dati rezultata“, kazao je Vojvodić. On je naglasio da je SDP još od 2015. afirmisao pitanje puta kroz Mrkojeviće i izrazio nadu da će njegova izgradnja, ali i izgradnja fiskulturne sale za školu „Mrkojevići“, biti uvrštene u kapitalni budžet države.
Odbornik Momčilo Leković je izrazio čuđenje za tvrdnje sekretara Agencije za imovinu Vida Dabanovića, da Zakon nalaže da Opština mora da prodaje imovinu. Kada je u pitanju šteta koju je pretrpjela opština usljed nerealizacije ugovora kojim je bila predviđena gradnja turističkog kompleksa Maljevik, Leković je podsjetio da je iz dokumentacije bilo vidljivo kako je u jednom periodu na čelu firme “Sonub Montenegro” bila Ana Kolarević, te da nije jasno kako javni interes treba podrediti investitorima.

U nastavku sjednice uslijedio je niz replika koje se nisu odnosile na tačku dnevnog reda, a direktor Agencije za investicije i imovinu Vido Dabanović potom je odborniku Lekoviću odgovorio da u Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata jasno stoji da je vlasnik katastarske parcele obavezan da trpi promjene prema DUP-u, te da su dobili i pojašnjenja da zahtjeve investitora treba poštovati. „Prema tome, riječ je o sprovođenju odluka ove Skupštine, koja je donijela i Odluku o odlaganju za Maljevik“, rekao je Dabanović.
„Naš klub odbornika nije glasao za tu Odluku i plašim se da se ta priča odugovlači“, kazao je odbornik Omer Vukić. “Kada su u pitanju sredstva za sportske klubove, smatram da bi Opština trebala da posjeduje finansijske izvještaje tih sportskih društava“. Vukić je izrazio zadovoljstvo što je kod Uprave za katastar pokrenut zahtjev za eksproprijaciju za put kroz Mrkojeviće.

Odbornik Asim Andrić smatra da je predloženi Budžet realan i da je rezultat dobrog upravljanja, koji se ogleda i kroz podršku preduzetnicima, privredi, zanatstvu…
Uslijedilo je završno obraćanje predsjednika Opštine Dušana Raičevića o predloženoj Odluci budžeta Opštine Bar za 2022. godinu.
Raičević je zahvalio odbornicima na datom doprinosu i učešću u diskusijama, ali i zamjerio na disonantnim tonovima. „No, to govori i o dobroj pripremi dokumenta Budžeta, zbog čega su se rasprave i kretale u drugom pravcu“, istakao je on.
„Inicijative za izmjenu određenih zakonskih rješenja su opravdane i neophodne, jer Zakon o lokalnoj samoupravi nije odgovarajući. Budžet Opštine Bar se iz godine u godinu planira u smjeru dodatnog razvoja. Za predloženi, možemo reći da je razvojni, jer je 42 odsto planirano za kapitalne investicije. Ne prepoznajem kategoriju ‘izbornog’ budžeta“, rekao je predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević. On je uporedio izdvajanja kapitalnog budžeta države i kapitalnog budžeta Opštine i naglasio da državna izdvajanja ni u prethodnim periodima nisu bila dobra. “Najniži iznos, po stanovniku, iz države Crne Gore, izdvaja se za Bar i iznosi svega 52 eura”, kazao je Raičević.

„O ozbiljnosti predložene Odluke dovoljno govori podatak o planiranim investicijama kapitalnog budžeta za narednu godinu“, kazao je Raičević, navodeći projekte koji su dovedeni do nivoa glavnog projekta ili revizije glavnog projekta: „izgradnja pješačkog pothodnika u Sutomoru, izgradnja olimpijskog bazena, projekat za izgradnju puta ka Kameničkom mostu do nivoa eksproprijacije; raspisivanje tendera za izgradnju puta od Bara preko Sutormana; rekonstrukcija Doma kulture i Dvorca kralja Nikole; izgradnja Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju; lokalnog puta za granični prelaz ka mjestu Ckla; izgradnja vrtića…
Ukupna vrijednost kandidovanih projekata je preko 62 miliona eura, a u Budžetu za narednu godinu za ove namjene planirano je preko 2 miliona.
Za tri kandidovana projekta – izgradnja fiskulturne sale, sredstva planirana za Dnevni centar i izgradnja pothodnika od Bara do Budve – od Vlade Crne Gore zatraženo je da budu uvećana kapitalnim budžetom za narednu godinu.
„Smatram da je svaki euro uložen u sport i kulturu višestruko značajan i da ovaj predlog Budžeta treba da pokaže određena rješenja za aktuelnu problematiku u ovim oblastima“, zaključio je Raičević.

Budžet Opštine Bar za 2021. potom je usvojen sa 25 glasova “za”, dok su “protiv” bila tri odbornika.
Sjednica SO Bar biće nastavljena sjutra u 10 sati.