Na današnjoj sjednici Vlade prihvaćena je ostavka državnog sekretara Ministarstva kulture i medija Neđeljka Rudovića, prenose mediji.
Direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljko Rudović podnio je ostavku danas, a tu informaciju objavio je na svom Fejsbuk profilu.
On je u objavi napisao da “sabotaža medijskih zakona”, koja je započela još prije njihovog usvajanja u junu 2024. godine, nastavila “istom žestinom” tokom prošle i ove godine.
“Umjesto da sprovedu zakone o RTCG i audiovizuelnim medijskim uslugama, koji su temelj za profesionalne, nezavisne i javne, a ne partijske institucije, vladajuća većina hoće, po uzoru na one prije njih, političku kontrolu nad Javnim servisom i regulatornim tijelom”, objavio je Rudović na Fejsbuku.
Ti zakoni, koje su, kako naglašava, pažljivo i naporno pripremali, predstavljaju normativni temelj evropskog modela medijskih sloboda i nezavisnih institucija.
“Uprkos brojnim pokušajima da se oni obesmisle i preinače, uključujući i najave da će se članovi upravljačkih tijela RTCG i AMU ponovo birati po mjeri političke podobnosti i poslušnosti, uspjeli smo te nasrtaje do sada da zaustavljamo. Između ostalog i zahvaljujući podršci naših međunarodnih partnera“, poručio je.
Rudović kaže da, ipak, nijesu uspjeli pokušaji da se makar oko temeljnih vrijednosti uspostavi konsenzus.
“To je bilo vidlivo na jučerašnjoj sjednici Administrativnog odbora, kada su opet grubo prekršeni zakoni o RTCG i o audiovizuelnim medijskim uslugama. Postalo je jasno da je gaženje po zakonima politički plan, a ne incident“, kaže Rudović.
Odluku je donio zbog odgovornosti prema svim dobronamjernim članovima radnih grupa za pripremu Medijske strategije i tri medijska zakona, s kojima je, sa koleginicama i kolegama iz Direktorata za medije, dvije godine pripremao reformu medijskih politika.
Poručio je da ne pristaje na režiju koja poništava sve ono zbog čega je tu dužnost prihvatio.
“Zbog IBAR-a nam je prošlo makar 95 odsto dobrih, možda i revolucionarnih rješenja, usvojeni su zakoni u parlamentu, a onda je vladajuća većina pokazala svoje pravo lice. Za njih ti zakoni, nakon što smo dobili IBAR i privremeno zatvorili Poglavlje 10 u pregovorima sa EU, više ne važe. Time se obezvređuje naporan rad, dobra volja i znanje koje su članovi radnih grupa ulagali tokom 2022. i 2023. godine. Riječ je o koleginicama i kolegama iz medijskog i nevladinog sektora, nezavisnih regulatornih tijela, državnih institucija, Savjeta Evrope i Evropske unije”, dodao je on.
On je poručio i da svima duguje izvinjenje što sistem nije imao snage da ih zaštiti od omalovažavanja.
“Sticajem okolnosti imao sam priliku da upoznam dio naše državne administracije. U različitim službama, od Direktorata za medije do sektora u drugim institucijama, Crna Gora ima mnogo učenih, agilnih, sposobnih i posvećenih ljudi. Da se oni pitaju odavno bismo ispunili sva mjerila za ulazak u EU”, rekao je Rudović.
U aprilu 2022. godine, za generalnog direktora Direktorata za medije u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija Vlada je postavila Neđeljka Rudovića, diplomiranog pravnika. Odluka je tom prilikom objavljena na sajtu Vlade, a Rudović je dotad bio vršilac dužnosti generalnog direktora ovog Direktorata.
Osim uredničkog posla u ND Vijesti, Rudović je jedno vrijeme bio i poslanik u Skupštini Crne Gore.