Neinkluzivnost – jedna od karakteristika radijskog i TV programa u Crnoj Gori

“Mediji su napravili pozitivne pomake kad je inkluzivno izvještavanje u pitanju, ali oni nisu dovoljni i dodatno postoji veliki prostor za poboljšanje i  unaprijeđenje izvještavanja”,  jedan je od zaključaka istraživanja “Inicijativa za inkluzivno izvještavanje” sprovedenog za potrebe Agencije za elektronske medije (AEM) Crne Gore.

Ključne rezultate istraživanja novinarima crnogorskih medija, među kojima i Radio Bara, kao i predstavnicima organizacija i institucija koje se bave zaštitom prava ranjive populacije, predstavili su juče, u Podgorici, direktorica Agencije Sunčica Bakić, ombudsman Siniša Bjeković i Jelena Marković, predstavnica istraživačke agencije „StatPro” iz Podgorice, koja je sprovela ovo istraživanje za potrebe AEM-a.

Bakić naglašava da su određene društveno ranjive grupe isključene iz javnog diskursa u odnosu na značajne teme i da se spominju isključivo u okviru posebnih sadržaja, čime se dodatno doprinosi njihovoj marginalizaciji i segregaciji društva.

“Novinari su oni koji moraju preuzeti proaktivnu ulogu u razumijevanju i prihvatanju različitosti i osigurati da se te različitosti odražavaju u njihovim pričama”, mišljenja je Bjeković.

U zaključcima istraživanja se navodi da su stavovi ispitanika prilično usaglašeni po pitanju inkluzivnog novinarstva.

Na značajno unaprjeđivanje ravnopravnosti u društvu uticalo bi, prema preporukama iz Izvještaja, davanje ranjivim grupama medijskog prostora, u kojem bi se bavili različitim  društvenim temama.

“Edukacija novinara koji često prave greške iz neznanja, mogla bi da unaprijedi inkluzivno izvještavanje, a imajući u vidu da, prema mišljenju sagovornika u istraživanju, lokalni mediji pružaju dobru podršku manjinskim grupama (jer se bave temama vezanim za manju zajednicu), decentralizacija medijskih praksi bi mogla povoljno da se odrazi na pripadnike osjetljive populacije. Uz to, dodatno podsticanje pojedinaca da češće koriste mehanizme zaštite od diskriminacije, kao i medijsko vršenje pritiska na institucije da postojeće zakonske okvire adekvatnije sprovode, moglo bi dati dobre rezultate kad je u pitanju poboljšanje statusa i položaja pripadnika ranjivih grupa”, zaključuje se, između ostalog, na osnovu rezultata ispitivanja ciljne grupe.

Istraživanje je obuhvatilo intervjue sa predstavnicima NVO koje se bave zaštitom i ostvarivanjem prava ranjivih grupa društva na temu zaštite prava žena, osoba sa invaliditetom, manjinskih naroda, socijalno ugroženih porodica i LGBTIQ populacije.

Nakon predstavljanja ključnih rezultata sprovedenog istraživanja, prof. dr Marina Tuneva, medijska ekspertkinja i autorka smjernica za inkluzivno izvještavanje, za predstavnike medija realizovala je obuku na temu “Inkluzivno medijsko izvještavanje – davanje glasa marginalizovanoj zajednici”, s ciljem podizanja svijesti i jačanja kapaciteta medija kada je inkluzivno izvještavanje u Crnoj Gori u pitanju.

Share.

Comments are closed.