U COVID Centru Opšte bolnice Bar, koji raspolaže sa 105 kreveta, trenutna popunjenost je 70 posto. U ambulanti ove zdravstvene ustanove juče je obavljeno čak 70 pregleda što, prema riječima direktora dr Dragoslava Tomanovića, ukazuje da „ambulante Domova zdravlja na crnogorskom primorju ne obavljaju svoj posao onako kako bi trebalo“.
-Šalju nam neobrađene pacijente pa mi, pored ogromnih obaveza koje imamo, pacijentima moramo da „slikamo“ pluća, odrađujemo nalaze i obavljamo preglede…- kaže dr Tomanović.
Ipak, poslije devet mjeseci neprekidne borbe i iscrpljenosti, najveći problem požrtvovanim ljekarima i medicinskom osoblju ipak predstavlja – neizvijesnost.
-Tokom sastanaka sa osobljem, od menadžmenta se očekuje odgovor do kada će ova situacija trajati. Pitaju nas hoće li se okončati do Nove godine, do narednog proljeća ili će potrajati još godinu – dvije… Niko odgovor na to pitanje ne zna, ništa nije izvjesno- podvlači direktor barske bolnice.
Višestrukim izazovima koje je nametnula globalna pošast, odgovaraju stručno i ljudski, ne posustajući ni kada snage ponestaje. Za svačiji život bore se podjednako prilježno i predano. Svi kao jedan. Nažalost, imali su vremena da se uigraju i postanu tim jači nego ikada.
Opšta bolnica u Baru, kaže direktor Tomanović, raspolaže sa dovoljnom količinom ljekova koji se koriste i u ostalim ustanovama tog tipa u Crnoj Gori.
Od kada se koronavirus zahuktao i na našim prostorima, nijesu rijetki komentari da se u bolnicama u Crnoj Gori vodi isključivo računa o COVID pacijentima, te da se u medijima može čuti i pročitati da se „samo od korone obolijeva i umire“. U barskoj bolnici tvrde da to nije istina.
-Sve bolesnike za koje procijenimo da su hitni slučajevi, adekvatno medicinski zbrinemo, kao što smo uvijek i radili. Naši ljekari operišu bolesnike koji su u stanju hitne potrebe. Sve, kao što je i prije pandemije bio slučaj, funkcioniše na odjeljenjima Pedijatrije, Ginekologije, Intenzivne njege, Hirurgije- ističe dr Tomanović.