Samo neke plastične kese (ne sve) i plastika za jednokratnu upotrebu od danas su zabranjeni u Crnoj Gori u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom.
Dozvoljena je upotreba plastičnih kesa, debljine zida više od 50 mikrona.
Vlada je ranije donijela Uredbu o naknadi koju plaća prodavac za upotrebu ovakve kese i ona iznosi 0,03 eura po komadu. Međutim, sve žitelje Crne Gore, pa i Barane, u prodavnicama je danas dočekala neprijatna situacija u vidu naplaćivanja čak 15 centi po preuzetoj kesi. Dakle, prodavac za kesu plaća 0,03 centa, a prodaje je po 15 centi.
Zato, jedini je spas od ovakvog načina zavlačenja ruke u džep građana nošenje cegera.
Dozvoljene za upotrebu su i kese do 15 mikrona debljine zida, one tanke za pakovanje hrane i proizvoda.
Zabranjene su plastične kese debljine zida od 15 do 50 mikrona, otprilike one koje su davali u marketima na kasi. Zabranjeni su i neki plastični proizvodi za jednokretnu upotrebu: štapići za uši (osim onih koji se koriste za uzimanje briseva), plastične slamčice, plastični pribor za jelo i određene kutije za pakovanje hrane.
Jovo Rabrenović, nacionalni ekspert za zaštitu potrošača, istakao je da se “u mnogim trgovačkim lancima širom zemlje, potrošačima naplaćuju kese i torbe koje sadrže logotip, naziv, slogan ili znak trgovca, što je, prema Zakonu o zaštiti potrošača, nedozvoljeno, jer takve kese ne smiju biti naplaćene pošto se smatraju promotivnim materijalom“.
“Takođe, sem ovog problema pojavio se i novi problem jer trgovci naplaćuju po 15 centi dozvoljene plastične kese, tako da, po običaju svaki društveni boljitak ide na trošak potrošača. Nije sporno uvođenje zabrane kesa ali je teško prihvatljivo da potrošači na kraju moraju da plate sve, pa čak i unapređenje naših ekoloških standard i poboljšanje uslova zaštite životne sredine”.