Noć tvrđava iz regionalne prerasta u tradicionalnu evropsku manifestaciju

Banjaluka je 8. i 9. juna bila domaćin Završne konferencije projekta  FORTITUDE koji sprovode Opštna Bar, gradovi Banjaluka i Karlovac uz vodeće partnerstvo JU Tvrđave kulture Šubenik. Predstavnici ovih gradova uz dvije međunarodne mreže – EFFORTS i FORTE CULTURA potpisnici su Pisma namjere o održavanju  manifestacije „Noć tvrđava i evropskog ljeta tvrđava“. Tim dokumentom, predstavljenim na završnoj konferenciji, definisano je da se regionalna manifestacija, koja je prvi put održana krajem aprila, na 42 lokacije u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori u okviru projekta FORTITUDE, ubuduće održava jednom godišnje i to na evropskom nivou.

Događaj, koji je okupio oko pedeset učesnika, otvorila je savjetnica gradonačelnika grada domaćina, Mihada Šukalo.

Đurđa Vrljević Šarić iz JU Tvrđave kulture Šibenik,  Nataša Baštinac i Marina Grčić, predstavnice gradova Banjaluke i Karlovca upoznale su učesnike sa dosad sprovedenim aktivnostima na lokalitetima koji su obuhvaćeni programom. Zaključeno je da obnovljene  tvrđave u ovim gradovima, osim kulturno-istorijskog, dobijaju na značaju i kao mjesta održavanja brojnih manifestacija.

Ana Živanović – koordinator za međunarodne  projekte u Opštini Bar naglasila je, na konferenciji za medije, da je, što se barske opštine tiče, završeno oko 90% radova planiranih projektom FORTITUDE i ukazala na niz benefita koje barska opština ima kao sudionik u projektu.

Tokom prezentacije, Živanović je podsjetila da su u Starom gradu Baru adaptirane Carinarnica  i Ljetnja scena koja je dobila novu gledališnu konstrukcija sa 240 sjedišta i mini binu. Uveden je, takođe, sistem proširene stvarnosti kojim je 6 ruiniranih objekata uz pomoć nove aplikacije predstavljeno onako kako su izgledali nekad. Pored toga, napravljena je maketa starog Bara u bronzi na mermernom postolju, čiji je autor Zlatko Glamočak. Nabavljeni su interaktivni digitalni kiosk, scenska i oprema za live streaming, a kreirana je i odštampana nova karta Starog Bara. Isto tako, 22 objekta u Starom gradu obilježena su novim info tablama sa osnovnim informacijama i QR kodovima.

Živanović se posebno osvrnula na organizaciju dvodnevne manifestacije “Noć tvrđava“, koja je pod i među zidinama Starog grada Bara okupila oko 100 učesnika  i  2500 posjetilaca i koja je predstavljala svojevrstan uvod u ljetnju tirističku sezonu.

“Organizovan je i niz obuka za usavršavanje engleskog jezika kao i radionice o upravljanju destinacijom”, saopštila je Živanović dodajući da se privodi kraju  adaptacija objekata u okolini ljetnje scene, kao i da će biti u funkciji i akcentna rasvjeta za 240 m bedema i četiri objekta unutar zidina (Carinarnicu, Arhiepiskopsku palatu, Sat Kulu i Kreativni hab). Ovi novi, poboljšani sadržaji, po riječima Ane Živanović, doprinijeće boljem i cjelokupnijem ugođaju posjetilaca Starog grada.

Prvi dio konferencije završen je video prezentacijom manifestacije “Noć tvrđava“ koju su priredili partneri na projektu.

U drugom dijelu, naglasak je bio na budućim planovima i jačanju ponude kulturnog nasljeđa.

Ivana Lučev, šefica odjeljenja za turizam i prodaju iz JU Tvrđave kulture Šibenik govorila je na temu edukativnog kampa i novih turističkih atrakcija u tvrđavi sv. Jovana.

Upravnik Arheološke zbirke barskog Starog grada, Dejan Drašković, prezentovao je “Šetnju Starim gradom Barom kroz vjekove”.

Ispred Turističke organizacije Doboj, učesnicima se obratila stručni saradnik Željka Spasojević govoreći o Doboj Fest-u. Šef Zajedničkog Sekretarijata programa Interreg IPA CBC HR-BA-ME, Kristijan Futač je predstavio finansijsku perspektivu i mogućnosti finansiranja projekata u okviru ovog programa, dok je član Izvršnog odbora Forte Cultura, Dirk Röder, održao prezentaciju na temu “Utvrđenja na turističkom tržištu: kulturni putevi i regionalni klasteri“. Generalni sekretar EFFORTS-a, Rafael Deroo, predstavio je zajednička pitanja i rješenja za utvrđeno kulturno nasljeđe.

Projekat FORTITUDE finansira se iz programa Interreg IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora a sprovode ga Opština Bar, Grad Banjaluka i Grad Karlovac uz vodeće partnerstvo JU Tvrđave kulture Šibenik. Glavni cilj je jačanje kulturno-turističke ponude u prekograničnom području i razvijanje kapaciteta  za što kvalitetnije i održivije upravljanje kulturnim dobrima. Ukupna vrijednost projekta FORTITUDE je 1.618.438,72 €, dok je za Opštinu Bar opredijeljeno 430.193,42 €.

U banjalučkom Domu omladine organizovan je i mini EXPO – promocija turističke ponude gradova – država učesnica.

Osim predstavnika Opštine Bar, konferenciji su prisustvovali i predstavnici JP Kulturni centar Bar, Turističke organizacije Bar i Nacinalne turističke organizacije CG, Opštine Ulcinj, hotela Princess, TA “Ave tours”, agencije “Alegra”, NVO “Žene stvaraoci” iz Ulcinja kao i novinarke Primorskog portala i Radio Bara – Bar infa.

Tokom boravka u Banjaluci učesnici su obišli  kompleks tvrđave Kastel – simbol grada, kroz koji ih je proveo Mladen Šukalo, samostalni savjetnik u TO Banja Luka.

Share.

Comments are closed.