Nova knjiga pjesnika iz Bara, Igora Remsa “U znoju tišine – Pesme iz karantina” nastala tokom njegove izolacije zbog epidemije kovida, promovisana je u Narodnoj biblioteci “Radosav Ljumović” u Podgorici, a prije toga u Biblioteci grada Beograda.
Književni kritičari složili su se da poezija Igora Remsa nosi osoben stilski pečat, naglašenu lirsku suptilnost i likovnost.
Poznata književna kritičarka iz Crne Gore, Jovanka Vukanović, na promociji u Podgorici, između ostalog, je istakla da Rems “svoj odnos prema svijetu, bio on saglasan ili distantan, iskazuje kroz naglašenu lirsku suptilnost i baroknu zavodljivost, što njegovoj poeziji daje osoben stilski pečat. Svijet Igora Remsa ostvaruje se kroz bogatu koloritnu figuralnost. Beskrajni prelivi likovnih nijansi, pretvaraju njegovu poetsku misao, gotovo u trodimenzionalnu, opipljivu stvarnost, u novosloženi sinkretizam od riječi, tona i boje” naglasila je Vukanović.
Mr Milorad Durutović, književnik, je skrenuo pažnju da ne treba zanemariti podnaslov knjige “Pesme iz karantina”, jer je, kako je kazao, njegov pragmatični potencijal očigledan.
“Izgleda da je iskustvo potonje pandemije, ljupkog naziva Korona – više astronomskog, nego medicinskog podnaziva Kovid 19, dalo zamaha književnoj produkciji i kod nas i u svijetu. Nije to slučajno, posebno kada je riječ o pjesnicima, jer oni život sagledavaju sa više gustine. Suočen sa opasnostima koje vrebaju spolja, bivajući pozvan, kao tušta i tma drugih stanovnika ove planete, na socijalnu izolaciju, karantin, naš pjesnik nije odustao od svojih pjesničkih lutanja, hodočašća i hododarja, već samo dublje zaronio unutra, u sebe, u sopstvo, u samorefleksiju, ali znajući da gornje spratove naših života, nebesa sama, ne podliježu medicinskim i socijalnim sankcijama”, istakao je Durutović.
Poeziju je kazivao autor, Igor Rems, a promociji u Podgorici prisustvovao je pjesnikov drug iz karantina sa kojim je postao prijatelj, Haris Turusković – Prevlački, kojem se autor obratio sa posebnom emocijom.
Poetski glas pjesnika Igora Remsa, prije promocije u Podgorici, čuo se i u Beogradu, gdje su njegovu najnoviju zbirku, u Biblioteci grada Beograda, predstavili pisci i književni kritičari Bojana Stojanović Pantović i Ivan Despotović.
“Petnaesta pjesnička knjiga Igora Remsa, pjesnika i slikara, nadovezuje se na poetičko – imaginativnu osnovicu njegovih prethodnih zbirki. Tako se egzistencijalna spirala lirskog junaka neprestano saobražava svojevoljno izabranoj figuri putnika, koji slikovnim gestovima, govorom boja i gotovo neoekspresionističkom vizuelizacijom njihovog značenja, pohranjuje i ovjekovječuje pojedine predjele, mitološke, kulturne i ljubavne motive” kazala je, između ostalog, Bojana Stojanović Pantović.
Pjesnički jezik Igora Remsa podsjeća na biblijski, istakao je Ivan Despotović.
“Ostrvo, odnosno more, jesu simboli vjere, te pjesnik, lirski subjekt, pliva zatvorenih očiju. Poetski diskurs se ne odnosi samo na pjesnika i ne oslikava samo ličnu hroniku i razvoj, već na sve ljude, takozvanu sudbinu postojanja. Zato se pojavljuju i pjesme sa ženskim likom u prvom licu, jedna sveopšta ispovijest i opšta Pjesma” kazao je Despotović.
“Domaćini u Podgorici su bili ljubazni, ali čini mi se da je naše društvo još uvijek duboko podijeljeno. To nikako nije dobro kulturološki, ali ni u jednom drugom smislu. Zato posebno volim Beograd, jer je on kosmopolitski grad u kojem nikome nije tijesno. Ima širinu i prepoznatljivost koju nema nijedan drugi grad na prostoru ex- Jugoslavije. Ako vaše umjetničko djelo zadovoljava estetske kriterijume i bude prepoznato kao takvo, vrata su vam širom otvorena, što je važno za umjetnike, i uopšte stabilnost i razvitak društva. Imam utisak da to nije slučaj kada je riječ o mom gradu Baru, što me često žalosti. U svakom slučaju, drago mi je što je kritika dala svoju riječ o mojoj poslednjoj knjizi i što je stigla do čitalačkog auditorijuma, jer poezija i umjetnost, mogu nas oplemeniti i povezati”, kazao je Rems za Radio Bar i Bar Info nakon promocija.