Džiju džica klub „Mornar“ postoji punih šesnaest godina u našem gradu. Na svakom takmičenju na kojem se pojave osvoje pregršt medalja. Tako je bilo i prije nekoliko dana u Budvi. Predsjednik kluba, Saša Boltić skromno ističe da je to zasluga svih ljudi u klubu.
„U principu, ne vodimo mnogo takmičara na internacionalna nadmetanja, a uspjeh je uvijek zagarantovan. Ipak, u Budvi je bilo drugačije – poveli smo više nego obično, kao i znatan broj mlađih takmičara. Brojka od 36 medalja treba sve da raduje. To je potvrda dobrog rada u svim uzrasnim kategorijama“, kaže Boltić.
Iskusni trener podsjeća da je ovaj sport preteča više boriličakih vještina – aikda, džudoa i karatea.
“Dobar takmičar u ovom sportu mora da bude kvalitetan i da poznaje više borilačkih vještina. Na svim vojnim i policijskim akademijama, džiju džica je prisutna kao obavezni predmet, što govori o njenoj važnosti. Zbog toga sam i zavolio ovaj sport, iako sam dugi niz godina bio prepoznat kao dobar karatista“, iskeren je Boltić.
Broj takmičara u klubu varira.
„Imamo od sedamdeset do osamdeset takmičara. Mnogi pokušaju misleći da sve može preko noći, ali nije tako. Kao za sve u životu i za ovaj sport treba vremena. Iza naših vrhunskih takmičara, kao što su Golić i Stojanovićka su godine vrijednog truda i rada. Oni su u ranom životnom dobu krenuli sa treninzima, a sada imaju po sedamnaest- osamnaest godina i bilježe vrhunske rezultate na međunarodnom nivou. Imamo sve uzrasne kategorije, a najmanje seniora. Generalno je problem u svim sportovima kada takmičari dosegnu uzrast da moraju na dalje školovanje van Bara“, dodaje Boltić.
Dodatni problem ovog sporta je i što nije popularan kao neki drugi.
„Ovo nije fudbal, košarka, rukomet ili odbojka. Ali, moram da navedem i da je džiju džica popularan u nekim drugim zemljama. Na primjer, u Ujednijenim Arapskim Emiratima je nacionalni sport. Postoji i televizijski kanal koji je samo predviđen za ovaj sport, pa čak i specijalizovane dvorane. U Abu Dabiju je prije dvije godine održano svjetsko prvenstvo, i činjenica je da je između 68 država koje su učestvovale, Crna Gora bila deseta. Osvojili smo deset medalja, što ukazuje da smo odlični i talentovani. Naša dvorana se nalazi u Robnoj kući, tu je sala koja je dostupna tokom cijelog dana. Organizujemo i kondicione pripreme koje se obavljaju u teretani. Sada će uslijediti kraća pauza, a nastavak trenažnog procesa nas očekuje početkom avgusta. Treneri koji su konstantno angažovani su Rafet Šahman, Jovo Stojanović, Miladin Tripković i Saša Radović, a ja koordiniram aktivnosti. Od početka ove godine nastupili smo na četiri takmičenja i donijeli preko pedeset medalja“, naglašava Boltić.
Naš sagovornik ima i poruku za one koje se dvoume koji borilački sport da upišu.
„Bio sam aktivni karatista. Džiju džica je složen sport, pa onaj ko se njime bavi, mora poznavati više borilačkih vještina. Logično je da neko iz karatea ili drugog borilačkog sporta pređe u naš. Moraju da se poznaju svi elementi, da bi na kraju neko bio takmičar u džiju džici“, zaključuje Boltić.