Laboratorije Instituta za javno zdravlje (IJZ), te druge javne i privatne laboratorije koje se bave dijagnostikom su od posljednjeg presjeka završile analizu i Institutu dostavile rezultate za 1.593 uzoraka na novi koronavirus, među kojima je registrovano 556 novopozitivnih slučajeva infekcije SARS-CoV-2, saopšteno je iz IJZ.
Novootkriveni slučajevi su iz sljedećih opština: Podgorica 227, Nikšić 85, Bar 58, Bijelo Polje 46, Budva 23, Ulcinj 23, Pljevlja 16, Herceg Novi 15, Cetinje 14, Berane 11, Kotor 7, Rožaje 6, Tivat 6, Mojkovac 5, Tuzi 3, Danilovgrad 3, Šavnik 3, Andrijevica 2, Plav 1, Plužine 1, Kolašin 1.
U saopštenju se dodaje da je od jučerašnjeg presjeka Institutu prijavljeno pet smrtnih ishoda povezanih sa COVID-19 i to kod pacijenata iz Rožaja, Podgorice, Kotora, Herceg Novog i Budve, od kojih je najstariji imao 82 (1938. godište), a najmlađi 41 godinu (1979. godište).
Iz IJZ su kazali i da je ukupan broj preminulih povezanih sa COVID-19 infekcijom od početka juna 435, a od početka godine 444. “Do 17:00 časova prijavljen je oporavak kod 540 pacijenta. Uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve kao i broj oporavljenih, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori iznosi 11.143. Od početka godine ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim korona virusom je 31.618”, poručili su iz IJZ.
“Situacija u Crnoj Gori je ozbiljna i ne smijemo dozvoliti da se ugrozi sistem”, to je na konferenciji za novinare Nacionalnog koordinacionog tijela saopštio direktor Instituta za javno zdravlje Boban Muguša.
“Moramo da shvatimo da je transmisija visoka i može pogoditi svakog. Neophodno je da svi shvatimo da ove mjere treba poštovati”, rekao je on. Podsjetio je da su danas uvedene i mjere koje se odnose na radno vrijeme i da će od srijede u ponoć stupiti na snagu i mjere koje se odnose na zabranu kretanja od 19 do 5 časova.
“One treba da smanje kontakte kako bi spriječili dalje prenošenje infekcije i one su sa razlogom uvedene. Zaključili smo da je ovo mjera koja može pomoći u ovoj situaciji i vidimo da ih uvode i druge zemlje. Sva ova situacija čini nas ranjivima jer svako novo odugovlačenje u sprječavanju širenja infekcije dovodi u pitanju i naš redovni život, mentalno zdravlje i fizičke sposobnosti. Ono što može da nas vrati u normalan život do vakcine je poštovanje osnovnih mjera i onih koje su donešene. Vrijeme je da se razumiju i prihvate mjere”, istakao je Mugoša.
Šef kriznog medicinskog štaba Nermin Abdić kazao je da je u KCCG na liječenju 91 pacijent, od čega su 42 životno ugrožena. U Opštoj bolnici u Baru na liječenju je 45 pacijenata, a u bolnici u Beranama 33 pacijenta, od kojih je 10 životno ugroženo. Abdić je saopštio da je u Opštoj bolnici u Nikšiću na liječenju 75 pacijenata, od kojih je 10 sa teškom slikom. U Specijalnoj bolnici Brezovik na liječenju su 33 pacijenta, u Opštoj bolnici Pljevlja na liječenju je 21 pacijent, od kojih jedan sa teškom kliničkom slikom. U bjelopoljskoj Opštoj bolnici na liječenju je 31 pacijent, od kojih je sedam životno ugroženo, u Opštoj bolnici Cetinje na liječenju je devet pacijenata, u Opštoj bolnici Kotor 20 pacijenata, a tri su životno ugrožena. U bolnica “Kodra” na liječenju je devet pacijenata. Abdić je dodao da su 154 zdravstvena radnika pozitivna na koronavirus, a da su u izolaciji 23.
“Brojke su zabrinjavajuće. Veliki je broj bolesnika koji se liječe u zdravstvenim ustanovama. Ovo je virus koji ne bira ni godine, ni pol, ni mjesto, ni vrijeme. Bira slabu tačku organizma i pravi haos u organizmu. Nadam se da ste svjesni da zdravstveni sistem nije taj koji može da spriječi koronu, oni liječe njene posljedice. Da bismo spriječili pošast, moramo se pridržavati mjera koje pominjemo evo devet mjeseci”, istakao je Abdić.
Dodao je da se 1.480 građana obratilo za pomoć tokom četvrtka i petka u kovid ambulantama u Podgorici.
“To je ogroman broj sa simptomima infekcije. Riječ je o odgovornim građanima”, kazao je Abdić.
On je kazao da je upoznat sa incidentom u barskoj Opštoj bolnici.
“Ljekari svoj posao obavljaju savjesno i profesionalno. Slate su dvije komisije u tu zdravstvenu ustanovu i nijedna zamjerka nije pronađena…. Mislim da će policija obaviti svoj dio posla, ali odgovorno tvrdim da su ljekari u barskoj bolnici preduzeli sve mjere koje je trebalo uraditi, sporovoditi i terapiju po protokolu, što se radi i u ostalim zdravstvenim ustanovama po istom protokolu”, rekao je Abdić.