U NVO “Društvo roditelja djece sa posebnim potrebama” Bar, uspješno je završen četvoromjesečni program personalne asistencije za djecu članove udruženja.
“Projekat koji je počeo 20. jula, finansirao Zavod za zapošljavanje Crne Gore, u okviru javnih radova. Duži niz godina, od 2012. periodično, zapošljavamo personalne asistente, koji našim članovima pružaju neophodnu pomoć u udruženju.Uglavnom su to teže zapošljive osobe koji su i ranije bile uključene, kao volonteri, ili već bili angažovani po projektima i uslugama koje pružamo djeci i njihovim roditeljima ili starateljima. Naš NVO je prepoznat od Opštine Bar kao organizacija koja ima poseban status, pa tako posljednjih godina funkcionišemo po Program rada koji finansijski podržava lokalna uprava”, objašnjava predsjednik ove NVO Čedo Popović.
U toku ove godine bili su nosioci i sa dvije partnerske organizacije (iz Berana i Ulcinja), realizovali projekat “Djeca i mladi sa smetnjama u razvoju imaju pravo na jednakost i život bez diskriminacije”, finanisran od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Kako NVO “Društvo roditelja djece sa posebnim potrebama” Bar ima problema sa smještajem, poslije 20 godina postojanja, pojavila se mogućnost adaptacije prostora u okviru škole “Jugoslavija” zahvaljujući razumijevanju direktorice Slavice Radević i Školskom odboru te ustanove. U očekivanju ssu dobijanja saglasnosti Vlade CG za njegovu adaptaciju.
“Moramo napomenuti razumijevanje Ministra prosvjete kao i predsjednika Opštine, Dušana Raičevića, koji je ispoljio volju i razumijevanje za traženje mogućnosti što bržeg finansiranja i obezbjeđivanja sredstava (od društveno odgovornih firmi, pojedinaca i ljudi dobre volje) za bržu i kvalitetniju adaptaciju. Veliku podršku dobili smo i od arhitektonskog studija ‘Basketing’, na čelu sa Stevanom Miloševićem koji je uradio idejni projekat prostora”, sa zahvanošću ističe Popović.
Uskoro će obelježiti 20 godina postojanja Udruženja, koje je svojevremeno zahvaljući UNICEF-u i “Save the children” opremljeno, didaktičkim materijalom i svim neophodnim sadržajima za prijatan boravak djece i rad stučnih lica.
“Nažalost, već više od dvije godine Udruženje radi u skučenom prostoru, tako da je 90% našeg didaktičkog materijala i opreme smješteno u kontejneru u dvorištu škole, koji nam je na korišćenje ustupio ’Port of Adria’”, navodi predjednik ove NVO.
Govoreći o problemima i nedaćama sa kojima su se tokom protekle dvije decenije suočavali i hrabro im odolijevali, Popović sa ponosom ističe da su “uspjeli da podignu nivo svijesti kod okoline, pomogli roditeljima i starateljima putem psiholoških radionica, zajedničkim druženjima, angažovanjem stručnih lica (defektologa, logopeda, psihologa, fizioterapeuta, vaspitača, volontera, zdrave djece, studenata sa Defektološkog fakulteta iz Beograda…) i na neki način im olakšali borbu za napredak djece, koliko im to razvojne mogućnosti dozvoljavaju”.
Danas Društvo roditelja djece s posebnim potrebama broji 66 članova – djece i mladih (pojedini su sa njima od osnivanja, tako da oni danas imaju preko 26 godina), a ima i zdrave djece, koja kao deklarativni članovi Udruženja, doprinose lakšoj integraciji i socijalizaciji svojih drugara u redovne tokove života.