Gost Radio Bara danas je bio mr Miodrag Banović, predsjednik NVO “Info Sport Bar”, volonter, dobrovoljni davalac krvi, vizionar ekološkog razvoja i uređenja Bara. On je, u razgovoru sa Majom Tomović kazao da su, zbog trenutne situacije, zamrznute sve aktivnosti njegove NVO.
“Ovo se odnosi na aktivnosti koje su planirane Strateškim eko planom obale Bar, koji je, prema planu, trebalo da se okonča na Dan opštine Bar. Zbog novonastale situacije, aktivnosti su morale biti otkazane, jer okupljaju veliki broj sugrađana, posebno mladih, uz podršku velikog broja privrednika, privatnika, institucija, Mornarice”, kaže Banović.
“Taj projekat je zacrtan i ideja je bila da na ulasku u treći milenijum, u savremenu epohu, uđemo sa nekom vrstom organizovanih oblika aktivnosti. Puno toga je urađeno, uz zahvalnost svim učesnicima, svih socio-uzrastnih kategorija. Suština je da su sve aktivnosti bile opravdane i od opšteg interesa. Zato sam ka Opštini i Turističkoj organizaciji napravio sugestije da se svi realizovani strateški ciljevi obuhvaćeni ovom strategijom da se uvrste u Nacrt strateškog plana Opštine Bar za 2020-2025. i u Nacrt strategije razvoja turizma 2020-2026, kako bi se sve ono što nije realizovano obuhvatilo tim strateškim planovima i vjerujem da će to oni prihvatiti, to su državni organi koji imaju i sredstava i snage za to”. kaže Banović, smatrajući da ovaj projekat to zaslužuje. Pohvalio je saradnju Opštine sa NVO sektorom, zahvalio na tome što su prihvatili njegovu inicijativu da se odloži Konkurs za projekte NVO. Vjeruje da će se taj rok prolongirati i da će Opština omogućiti da se zainteresovani za konkurs elektronski prijave.
Banović je iskoristio priliku da podsjeti na sve aktivnosti ove NVO u prethodnom periodu- rad na zaštiti životne sredine, nastavak uređenja rekreativnog parka Šumice, afirmisanje izgradnje otvorenog i zatvorenog olimpijskog bazena sa skakaonicom u Baru, na ulazu u grad, u blizini Šušanjske plaže, što bi, kako smatra, doprinijelo da naš grad bude prestižna turistička destinacija…
Podsjetio je i na ideju rekonstrukcije sadržaja Sportskog centra, odnosno izgradnju zapadne tribine sa podtribinskim prostorima i hotel za sportiste koji su u redovnom sistemu takmičenja i na zimskim pripremama. Takođe, istakao je da je gradu neophodna pješačko-biciklistička staza od Topolice do Kraljičine plaže i od Topolice do Velikog pijeska i Kruča, dok bi treći krak išao od Virpazara do Murića i Skadra. Smatra da bi trebalo urediti gradske plaže, uredi korito rijeke Željeznice i sačuvaju “ostaci borove šume u Šušanju”.
Svi planovi i projekti definitivno će se ostvarivati u nekim redovnim okolnostima, kazao je Banović.
Kada je Festival pozorišta za djecu “Čedo Dragović” u pitanju , ovo je trebalo da bude trinaesto izdanje, a bio je planiran od 11. do 17. maja.
“S obzirom na situaciju sa ovom epidemijom, to smo morali otkazati, i zbog naše procjene, a dobili smo i instrukcije od Instituta za javno zdravlje i Vlade Crne Gore da se mora odložiti, jer se ne mogu djeca izglagati nikakvim rizicima”, kazao je.
Banović podsjeća da je u proteklih 12 godina odigrano 225 predstava, sa skoro sedam hiljada učesnika u programima vezanim za sam Teatar i pratećim kulturno-umjetničkim programima.
“Svake godine ja sam angažovao i snimatelja tih predstava. Ono što sada mi možemo dati u ovoj situaciji je jedan veliki doprinos, a to je da sve predstave koje imamo, da to ponudimo TVCG. Tu je 105 pozorišnih predstava na snimcima, jedno veliko bogatstvo, koje se mogu emitovati u dječijim programima TV CG, posebno sada kada su djeca vezana za kuću, kada smo mi svi, sa njima zajedno, u kući. Mogla bi da se napravi jedna izuzetna retrospektiva svih tih dešavanja od 2007. do 2019. godine, to bi bilo interesantno za sve”, kazao je.
Na ovaj način obogatiće se i program RTV CG i njihova arhiva, riječ je o profesionalnim snimcima koji mogu da se prezentuju na javnom servisu.
“To je veliko bogatstvo koje može sada da se iskoristi, a i da nije ova situacija, u programima za djecu, a posebno sada, kada se ti programi moraju obogatiti, da ih motivišemo da ostanu doma”, ističe Banović.
Čak ni u vrijeme kada svi ostaju doma, njemu “ne da đavo mira”, jer radi na projektima, a kao najstarijem volonteru Crvenog krsta u Crnoj Gori, (od 1975. godine), najteže mu pada što ne može da se uključi i pomogne, jer je u sedamdesetoj godini života. Ističe da mu je veliko zadovoljstvo što je sada uključen veliki broj mladih volontera, uz konstataciju da se, zahvaljujući i aktivnostima njegove NVO podižu i građanska i ekološka svijest građana.
“Moramo, svi koji možemo, dati svoj doprinos za unaprijeđenje i za bolji život svih nas, naše djece i budućih generacija”, ističe on.
Iako važi za izuzeto aktivnu osobu, poštuje sve preporuke. Ipak, kaže, ima puno zanimacija, uvijek nešto radi. Upravo radi na jednoj monografiji, nadoknađujući vrijeme koje je provodio “na terenu” i nada se da će taj posao završiti u toku ove godine.
Kao zagovornik zdravih stilova života, smatra da svi u kući mogu da naprave neku vrstu programa, aktivnosti, jer je neophodno da svi, pogotovu djeca, budu fizički aktivni.
“Pošto u ovoj situaciji nema uslova za izlazak u prirodu, možemo osmisliti svoje neko vrijeme sa nekim aktivnostima u formi mini-rekreacije, u kućnim uslovima. Nemojte da se uležite, da se uspavate ili tražite odušak u hrani ili piću, već svoj prostor oplemenite i obogatite nekim duhovnim i fizičkim sadržajima”, poručio je Banović.