Nedavno osnovana barska NVO “Kišobran” sprovodi projekat o rodnoj ravnopravnosti kod romske populacije pod nazivom “Isti u jednakosti”, za koji je dobila sredstva po osnovu konkursa Opštine Bar za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama za 2021. godinu.
Projekat se sastoji od niza radionica: jezičke, medijske, socijalne i emocionalne podrške.

“Cilj radionica je stvaranja mreže mladih ljudi koji će postati model borbe za rodnu ravnopravnost, utičući na širenje svijesti o rodnoj senzitivnosti i njenoj važnosti. Radionice bi trebalo da inspirišu učesnike da postanu agenti promjena i promoteri rodne ravnopravnosti, tako što će produbiti njihovo poznavanje, razumijevanje i istraživanje tema rodne ravnopravnosti, a zatim ih sistematski primijeniti u društvu. Glavne aktivnosti su serija treninga, predavanja i radionica o pravima žena, emocionalnoj podršci u vidu osnaživanja u učešću u svim sferama javnog i privatnog života, podizanje nivoa jezičkih kompetencija neophodnih za dalji rad, kao i medijsku i kulturnu inkluziju”, istakli su u razgovoru Maja Simović, predsjednica i Goran Jovanović, član NVO “Kišobran”.

Polaznice ovog projekta, kako kažu, jedva čekaju srijedu i četvrtak da bi došle na radionice. “Pružena nam je prilika da se bolje upoznamo, družimo, učimo i voljeli bismo da ovaj projekat zaživi, da se svake godine uključi što više mladih. Voljeli bismo da sljedeće godine mi budemo predavači nekoj mlađoj generaciji”, kaže Senifa, jedna od šest polaznica.
Psiholog Petar Marković, koordinator i edukator radionica iz psihološke podrške, govorio je o potrebi i važnost ovakvog projekta: “Ovaj projekat, kao i psihološke radionice, u njemu značajni su jer nas uvode u proces podučavanja i učenja o značenju i značaju odnosa koje uspostavljamo sa drugima. O našim različitostima i sličnostima. Ove psihološke radionice imaju za cilj obraćanje cijeloj ličnosti djeteta, a ne samo njegovom intelektualnim dijelu, utičiću na ispunjenost odnosa, višoj svjesnosti o sebi pa samim tim i o sopstvenim pravima i odgovornostima, kako u odnosu na sebe tako i u zajednici (društvu)”.

Njegova koleginica, koorinatorka i edukatorka radionica iz socijalne podrške, magistar političkih nauka Jelena Jovanović, kaže da je svaka prilika za razgovor sa mladim ljudima za nju lično priliku za rast i bolje razumijevanje njihovih potreba, ali i u konkretnom slučaju nezavidnog položaju u društvu: “Cilj radionica o ljudskim pravima je da im pruži konkretne informacije o pravnim instrumentima koji su im na raspolaganju u cilju lične zaštite, ali i za dostizanja ravnopravnosti. Osim toga, cilj ovih radionica jeste razumijevanje ukupnog sistema zaštite ljudskih prava sa akcentom na lična/pojedinačna prava. Ne možemo obučiti cijelo društvo da ne ugrožava prava drugih ali možemo pomoći pojedincima da prepoznaju kada ih drugi ugrožava i time ih osnažiti za dalje djelovanje”.
Iz NVO “Kišobran” se nadaju da će ovakav vid radionica zaživjeti na cikličnom, godišnjem nivou kako bi se uključio što veći broj djece romske populacije koji bi naišli na neophodnu podršku i motivaciju za dalje promjene.