NVO Portret novim projektom širi vrijednosti humanosti, empatije i solidarnosti

Povod za razgovor sa psihološkinjom Brankom Ćalasan su aktivnosti NVO “Portret”, posebno one koje se odnose na projekat “Empathy-ja Solidary-ti”.

“Ovaj projekat je nastao 2020. godine. Naime, ideja je potekla od volontera, članova Kluba mladih volontera ‘Klupko’. Nastao je kao ideja širenja vrijednosti humanosti, empatije, solidarnosti unutar same organizacije. Naziv i cjelokupan vizual je proizvod naših aktivnosti, sa ciljem da se udružimo, na nivou zajednice, kako bi uticali na povećanje empatije i podizanje svijesti o važnosti empatije, kao nosećoj poluzi društva. Ove godine,  projekat  ‘EMPATHY JA, SOLIDARY TI’ je podržan od Fonda za aktivno građanstvo iz Podgorice, kroz program ‘Podržani=Osnaženi’. Program ‘Podržani=Osnaženi“’(FSTP-For Support To emPowerment) realizuje Fond za aktivno građanstvo – fAKT, u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice ‘Slagalica’ iz Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske unije i kofinansiranje Ministarstva javne uprave,” objašnjava Ćalasan. 

“Povodom 10. oktobra Dana mentalnog zdravlja do decembra 2023. godine smo sproveli niz filozofsko-psiholoških radionica sa ciljem da damo doprinos unaprijeđenju znanja, podizanju svijesti i pokretanju akcija koje promovišu i štite mentalno zdravlje mladih i mentalno zdravlje kao univerzalno ljudsko pravo. Program je postao dio nacionalnog  Festivala mentalnog zdravlja koji organizuje Institut za javno zdravlje Crne Gore. Tema Festivala je bila ‘Empatija’ – u stručnoj javnosti je prepoznato da sve veći nedostatak empatije dovodi do brojnih promjena kako na nivou ličnosti, tako i na nivou društva u cjelini. Uvod u naš program je bio konkurs na temu ‘Povratak čovjeku’. Učenici osnovnih i srednjih škola su bili pozvani da ispričaju priče o dobrim djelima članova svojih porodica, predaka, komšija, prijatelja. Priče su objavljene na našem sajtu www.koferpsihaoalata.me i na taj način smo nastojali ukazati na važnost razvijanja empatije u zajednici”, ističe naša sagovornica. 

Saradnja sa školama

“Ostvarili smo saradnju sa školama, prvenstveno OŠ ‘Jugoslavija’ i OŠ ‘Anto Đedović’. Održali smo dva predavanja za roditelje na temu ‘Empatija i mentalno zdravlje porodice’. Smatramo najznačajnijom karikom za razvoj empatije u društvu, porodicu i roditeljski subsistem. Kroz interaktivno predavanje smo govorili o porijeklu empatije, od biološkog i tzv. ‘ogledalo (mirror) neurona’, hormona oksitocin, do sredinskih uslova – života u porodici (porođaj, roditeljstvo i način ophođenja prema djetetu) i stimulativnog okruženje uopšte (vrtić, škola, vršnjačke grupe), kao i zašto je važna, koje su posljedice umanjene empatije ili deficita i o načinima na koji se razvija kao vještina kroz ‘model brižnog ponašanja’ ”, objašnjava Ćalasan.

“Centralni dio našeg programa su  radionice koje je vodila prof. filozofije Nela Dabanović, u dvorištu Gimnazije, u arboretrumu koji je napravila NVO ‘Gradionica’. Brižljivo odabranom metodologijom ,kroz različite filozofske priče, pokrenute su teme koje se tiču dobra i zla, etičkih principa i empatije kao osnove donošenja odluka. Na primjer, učesnici su obradili tezu da velika zla kroz istoriju čovječanstva nijesu počinili fanatici i sociopate, već obični ljudi koji su prihvatali tumačenje države i to da su akcije u kojima učestvuju normalne. Učenici su kroz razgovor shvatili osnovna načela imoralizma, da je čovjek biće ‘s one strane dobra i zla’, jasno uočavajući nedostatke etičkih teorija, kao i moguća rješenja problema. Takođe su diskutovali o Aristotelu i zajedno se pitali da li je čovjek u suštini biće dobra ili zla”, ističe naša sagovornica.

“Projekat je zaokružen radionicama kreativnog pisanja čiji su produkt misli koje smo poslali široj javnosti kao poruke kojima nastavljamo djelovanje kad je empatija u pitanju. Učesnici su dobili sertifikate a mi bogatstvo povratnih informacija kada su mladi u pitanju, ali i kada je o roditeljima riječ. Postoji veliko interesovanje da se nastavi sa aktivnostima ovog sadržaja i da se dublje uđe u ovu tematiku.”

Dušan Simić, učenik Gimnazije “Niko Rolović”, bio je učesnik radionica.

“Zadovoljstvo mi je bilo učestovati na radionicama povodom empatije koje su umnogome proširile moje vidike. Naučio sam kako svojim primjerom treba da pokazujem da ovo osjećanje ne smije zamrijeti, a nažalost u društvu ga je sve manje. Uvidio sam da se na neku situaciju može gledati iz mnogo uglova i da svačije gledište treba saslušati i uvažiti dokle god ono ne narušava neke moralne aspekte. U redu je ne složiti se, ali nije u redu diskriminisati ostale zbog tog neslaganja i to je ono što je i prevashodno bila moja motivacija za učešće — potreba da budem saslušan i uvažen, kao i da ja saslušam i uvažim. To je ono što sam u ovom projektu pronašao, kao i predivno druženje, interesantne i poučne teme za razgovor. Neizmjerno mi je drago da sam izdvojio svoje vrijeme i za samo nekoliko dana umnogome napredovao na ličnom planu shvativši značaj empatije u današnjem društvu, koji je zaista nemjerljiv. Ovo je uvijek aktuelna tema i nipošto je ne treba zanemarivati. Trudiću se da pojmu empatije u životu pridodam veću pažnju i da u značajnijoj mjeri podstičem govorenje o istoj kroz svakodnevni život,” istakao je on.

Share.

Comments are closed.