Barski kalendar

NVO Svetionik sa partnerima realizovala projekat Sakupljanje otpada – od vrata do vrata

Povezano:

Podcast #2 u okviru projekta Razvoj liderskih vještina za inkluzivno upravljanje

Kuća maslina uputila hitno obavještenje za maslinare

Održana konferencija Pravo na rad i zapošljavanje žena sa invaliditetom

Autor: Milanka Vukosavović

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je podržalo na javnom konkursu za raspodjelu sredstava za finansiranje programa nevladinih organizacija, projekat „Sakupljanje otpada – od vrata do vrata“ koji su realizovali NVO „Svetionik“ Bar i partnerska organizacija NVU „Inovativni ključ“ iz Bijelog Polja. 

“Odvojeno sakupljanje otpada podrazumijeva sakupljanje otpada na način da se otpad odvaja prema vrsti i svojstvima, odnosno odvojeno sakupljaju pojedine frakcije komunalnog otpada. To olakšava njihov poseban tretman. Odvojeno sakupljanje komunalnog otpada na lokaciji korisnika sprovodi se u okviru javne usluge sakupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog otpada. Taj način upravljanja komunalnim otpadom naziva se sakupljanje otpada „od vrata do vrata“. Ovim projektom želimo da pokažemo kako funkcioniše taj način rada, koji otpad je pogodan za taj proces. Realizacijom naših planiranih aktivnosti doprinijeli smo nizom edukativnih aktivnsti jačanju ekološke svijesti o potrebi da trebamo da damo lični doprinos realizaciji planiranih ciljeva za reciklažu otpada u dijelu koji se odnosi na reciklabilni i biorazgradivi organski otpad”, objašnjava direktorica “Svetionika” Ivana Durutović

Projekat je, navodi ona, počeo pripremnim radnjama i obavještavanjem svih potencijalnih učesnika u prvom mjesecu relizacije.

“Tokom drugog mjeseca smo izradili i distribuirali letak “Sakupljanje otpada – od vrata do vrata”, koji smo razdijelili građanima opštine Bar i Bijelo Polje sa čime smo ukazali na prednosti ovakvog načina sakupljanja otpada, naročito u ruralnim djelovima, čime je projekat postao vidljiv i aktuelan. Treći, četvrti i peti mjesec projekat je obuhvata održavanje prezentacija u vrtićima, školama, obrazovnim centrima gdje smo postavili kante za sakupljanje otpada. Ovim aktivnostima smo uključili zainteresovana domaćinstva i pomogli mještanima da na adekvatan način upravljaju sa svojim otpadom”, kaže Durutović .

Edukativne radionice je održala prof. Ana M. Bulatović i u ORC „Kefalogiko“ Bar.

“Dan planete zemlje smo obilježili tradicionalno u uređenju obale sa IO „24 Novembar“ Bar, vrtićima, školama, lokalnom zajednicom, ekološkim aktivistima i roditeljima, u kome smo zajedno dali ekološki doprinos za ljepšu planetu. Aktivnosti naših organizacija na ovom projektu su doprinijele ostvarivanju strateškog cilja Poziva, a to je jačanje ekološke svijesti o upravljanju komunalnog otpada kroz sistem sakupljanja ‘od vrata do vrata’: 

– sprječavanje odlaganja otpada na neprikladnim mjestima, kao što su parkovi, obale mora, rijeka i jezera, prostor pored puteva i druga neodgovarajuća mjesta. 

– građane ćemo postaći na razmišljanje da reciklažom postižemo efikasnije očuvanje životne sredine, da je otpad značajan resurs koji se može reciklirati i time, pored ekonomskog efekta, produžiti vijek trajanja deponijama;  

– radionice i pokazni časovi”, kaže naša sagovornica.

NVO “Inovativni ključ” iz Bijelog Polja organizovao je edukacije i ekološke akcije i svom gradu i bio aktivni sudionik implementacije projekta.

” Realizacijom ovog projekta se trudimo da upravljanje komunalnim otpadom približimo široj javnosti, da taj proces zaživi na pravi način, kako bi životna sredina bila što više očuvana, kako bi naše deponije imale duži vijek trajanja, kao i da bi bilo se konačno eliminisala neuređena odlagališta, što bi popravilo ukupnu sliku i biti valorizovano kroz doživljaj turista koji dolaze da uživaju u naših prirodnim ljepota”, zaključuje Durutović.

Podijeli na društvenim mrežama