NVO Unija zajednica Italijana Crne Gore i ove godine organizuje besplatne kurseve italijanskog jezika. O dosadašnjem radu i planovima za budućnost razgovarali smo sa Vickom Paladinom, predsjednikom Zajednice za Bar, Ulcinj i Petrovac.
RB/BI: Kada je osnovana Zajednica Italijana Crne Gore?
Paladin: Zajednicu Italijana kao NVO organizovala je grupa entuzijasta u januaru 2004. godine. Sa organizacijom besplatnih kurseva italijanskog jezika nivoa A1, A2, B1 i B2, počeli smo 2007. godine i do danas naše kurseve je pohađalo preko hiljadu polaznika. Kurseve mogu pohađati mladi, od osmog razreda osnovne škole nadalje, dok gornja starosna granica nije limitirana. Svako ko je želio, mogao je da dođe i da uči. Veliko je interesovanje, svake godine, mnogo veće nego što mi možemo polaznika da upišemo. Po jednom razredu možemo da upišemo maksimum 30 polaznika, da bi svi mogli normalno da prate nastavu, a nama se javi uvijek 40 do 50. Pravimo spiskove sa prioritetima, koga ne primimo ovog puta, a prijavio se, da to uradimo sljedeći put.
RB/BI: Gdje se organizuje nastava?
Paladin: Želim da se ovom prilikom zahvalim osobama koje su nam izašle u susret. Prvo smo počeli u prostorijama Caritasa Barske nadbiskupije. Međutim, poslije renoviranja, prostorije su bile male da prime 30 učenika. Potom smo nastavu organizovili u OŠ “Srbija”, na čijem čelu je bio Josip Ćinćur, a nakon toga, prešli smo u OŠ “Meksiko” iz razloga što je ona bliža gradu. Sa njima, takođe, imamo izvanredno dobru saradnju. I ovom prilikom želim da se zahvalim direktorici Loli Bulatović, nastavničkom vijeću i svim zaposlenima.
RB/BI: Ko može da bude član Unije zajednica Italijana Crne Gore?
Paladin: Zajednica Italijana Crne Gore okuplja osobe koje imaju italijansko porijeklo, bilo po ocu, bilo po majci i sve druge koji poštuju Statut Zajednice i koji imaju želju da budu članovi, ili ako imaju bilo kakve veze sa Republikom Italijom, mogu biti naši članovi. Znači, ne moraju biti isključivo Italijani. Naša zajednica upravo zbog takvog stava stalno raste. Trenutno imamo 630 članova, od čega su nešto preko 430 autohtoni, a ostali su simpatizeri ili po drugim osnovima. Naša saradnja sa Italijom je stalna, uz posredstvo italijanske ambasade u Podgorici. Moram da podsjetim na vjekovnu prijateljsku vezu između Crne Gore i Italije. Kao što je poznato, princeza Jelena Savojska, supruga Vittoria Emenuela III i majka Umberta II, bila je ćerka Kralja Nikole.
RB/BI: Osim podrške koju imate od Italije, sarađujete li sa drugim nevladinim organizacijama, imate li podršku od njih?
Paladin: Sarađujemo i svaka saradnja je dobrodošla, ali najviše sarađujemo sa institucijama Republike Italije, ambasadom i Ministarstvom kulture i nauke Crne Gore. Mi u stvari postojimo da bi očuvali i razvijali italijansku kulturu na ovim prostorima.
RB/BI: Koje projekte ste realizovali i kakvi su vam planovi za budućnost?
Paladin: Realizovali smo dosta projekata, najviše u Kotoru i u Bokokotorskom zalivu, a imamo u planu i neke projekte ovdje, kod nas. Naime, restaurirana su vrata na Starom gradu u Kotoru, upravo onakva, autentična, kakva su i bila, nekoliko lavova iz doba Venecije, koji se nalaze na raznim institucijama i na ulazu u Kotor. U planu je da restauriramo vrata na ulazu u Stari grad Bar. U Baru je sahranjeno dosta italijanskih državljana. Posvetićemo u narednom periodu malo više pažnje sređivanju njihovih grobnih mjesta. U Baru je, na groblju Sveti Vid sahranjen glavni projektant pruge Bar – Virpazar, Roberto Paganini. Njegovu grobnicu su oskrnavili, pokrali ono što se moglo unovčiti, između ostalog i veliki bronzani krst. Naravno, trebalo bi napraviti popis tih grobnih mjesta, da bi to sve doveli u jedan pristojan red.
RB/BI: Za kraj nam recite, kada počinju kursevi italijanskog jezika?
Paladin: Organizovaćemo A1, početni kurs. Uvijek vodimo računa da bude jedan početni i jedan napredni kurs, da uključimo nove, koji su voljni da uče italijanski jezik. Biće organizovan i B2 kurs, koji mi zovemo četvrti nivo. Zainteresovani mogu da se prijave na moj broj 067/267-232 ili na broj profesorice Nadine Isić 067/315-398. Čim se javi dovoljan broj kandidata, a očekujem da to bude krajem sledeće sedmice, počećemo sa radom.