Dan jedinstvenog evropskog broja za pozive u hitnim situacijama “112” obilježava se 11. februara u cilju skretanja pažnje javnosti na važnost sigurnosti i bezbjednosti u Evropi, kao i na značaj postojanja broja posredstvom kojeg građani mogu dobiti pomoć u različitim hitnim situacijama.
“Sistem 112 omogućava prijem svih vrsta hitnih poziva, a utemeljen je na jedinstvenom evropskom broju ‘112’, uvedenog Odlukom Vijeća evropskih zajednica 1991. godine. Predstavlja jedinstvenu ulaznu tačku za sve hitne pozive preko kojeg građani i turisti koji su na proputovanju kroz EU mogu dojaviti svaku hitnu situaciju u kojoj su ugroženi ljudski životi, imovina ili životna sredina. Na taj način se maksimalno skraćuje vrijeme reagovanja i unaprjeđuje kvalitet odgovora nadležnih hitnih službi”, objašnjava načelnica PJ Bar za zaštitu i spašavanje, Direktorata za vanredne situacije MUP-a, mr Pera Pavlica Dragišić.
Broj “112” predstavlja značajan resurs sistema zaštite i spašavanja Crne Gore, koji je uveden 2008. godine, a na sadašnjoj platformi funkcioniše od oktobra 2015. godine na čitavoj teritoriji zemlje. Operativno- komunikacioni centar 112 (OKC112) na jedinstvenoj platformi funkcioniše kroz tri centra raspoređena u Podgorici, Bijelom Polju i Baru.
“Osim prepoznatljivih hitnih službi- policije, službi zastite i spašavanja i hitne medicinske pomoći, OKC 112, pri pružanju pomoći angažuje i brojne druge službe ili operativne snage koje su svojom djelatnošću vezane za Sistem zaštite i spašavanja (Vojska, Uprava pomorske sigurnosti, Gorske službe spašavanja, ronioci, lovci, kajakaši…). Iz godine u godinu građani prepoznaju značaj broja “112” na šta ukazuje i broj od 219.374 ostvarenih poziva, od čega je u 10.264 slučajeva bio neophodan angažman raznih hitnih službi. U 2022. godini 91 osoba je spašena preko poziva na broj “112” u 55 akcija spašavanja kojima je koordinirano iz OKC112, od kojih 12 crnogorskih i 79 stranih državljana”, sa zadovoljstvom informiše Pavlica Dragišić.
Uvođenjem broja “112” Crna Gora je, na svom evropskom putu, kako naglašava naša sagovornica, ispunila obavezu koja je sa stanovišta bezbjednosti značajna za sve njene građane, a pogotovo za turiste koji u nju dolaze i kojima uliva sigurnost i osjećaj bezbjednosti.
U prethodnom periodu, pored unaprjeđenja sistema i uvođenja novog servisa za građane “e-Call” radilo se i na podizanju svijesti crnogorskih građana o značaju broja 112 kroz razne vidove edukacije. Tako je i ove, kao i proteklih desetak godina u Crnoj Gori i svim Područnim jedinicama Direktorata za zaštitu i spašavanje, obilježen značajan datum.
Tim povodom su učenici VII-5 razreda, OŠ ”Jugoslavija” posjetili OKC 112 u Baru i upoznali se sa njegovim radom i ulogom. Pozdravila ih je i pričala o namjeni i zadacima Direktorata za zaštitu i spašavanje i dominantnim rizicima na teritoriji Opštine načelnica PJ Bar za zaštitu i spašavanje, mr.Pera Pavlica Dragišić. Nakon toga, službenik PJ Bar samostalni savjetnik II, Srđan Vujović i operater u OKC 112, namještenica Jelena Bujković upoznali su učenike sa namjenom broja 112 – kada se poziva, zašto se poziva i koje su to situacije u kojima se taj broj može pozvati. Nakon predavanja, upoznali su učenike sa nekoliko ilustrativnih primjera/spasilačkih akcija iz rada OKC-a i demonstrirali način rada i postupak koji se sprovodi kada se primi poziv.
Času je prisustvovala i profesorica OŠ”Jugoslavija” Olja Novaković, u ime škole zadužena kao koordinatorka za zaštitu i spašavanje. Učenici iz OŠ ”Jugoslavija” već su prošli kroz edukaciju kako se ponašati u slučaju vanrednih situacija, kao i četiri vježbe evakuacije, a novu vježbu planiraju u martu. U saradnji sa Direktoratom za zaštitu i spašavanje, škola je uradila i Plan zaštite i spašavanja od zemljotresa, tako da već imaju dobru podlogu za razne preventivne aktivnosti iz oblasti vanrednih situacija.
”Učenici su izrazili zadovoljstvo zbog realizovane aktivnosti. Učenica Sara Stamenković procjenjuje da je sve što su čuli veoma korisno, a učenik Sedin Dacić je,pored činjenice da je bioveoma aktivanna edkucaiji, naglasio da je ovakva obuka dobra i da su sve informacije koje su čuli o broju 112 i rizicima koji mogu zadesiti opštinu Bar, potrebne svima«, zaključuje Pavlica Dragišić.
Podsjećamo da je broj “112” u funkciji 24 časa, sedam dana u nedjelji, 365 dana u godini, a mogućnost primanja hitnih poziva na stranim jezicima (engleski, italijanski, francuski, ruski i albanski )značajna je podrška u naporima predstavljanja Crne Gore kao poželjne turističke destinacije.