Od 11. maja normalizacija rada medicinskih ustanova, uskoro i međugradski saobraćaj po regionima

“Uvažavajući trenutnu situaciju sa korona virusom, od 11. maja biće uspostavljena normalizacija rada zdravstvenih ustanova, sa ciljem da se u KCCG opštm i specijalnim bolnicma, kao i ustanovama u mreži zdravstvenog sistema obezbijedi postepena dostupnost specijalističkih pregleda za sve pacijente”, saopštio je ministar zdravlja Kenan Hrapović, na konferenciji Nacionalnog koordinacionog tijela.

Time što je sačuvano zdravlje građana, kako je istakao, pokazano je da je zdravstveni sistem spreman i za najveće izazove.

“Vjerovali ste zdravstvenom sistemu sa pravom i sada će građani dobiti najbolju zdravstvenu zaštititu, onakvu kakvu zaslužuju”, poručio je Hrapović.

Naveo je da je Institut za javno zdravlje dostavio preporuke za postupanje na svim nivoima zdravstvene zaštite, te da će one tokom dana biti distribuirane svim zdravstvenim ustanovama.

Hrapović je kazao da su direktori zdravstvenih ustanova upoznati sa načinom i modelima rada ustanova u tranzicionom periodu.

“Ustanove su dužne da organizuju rad tako što će pacijente pregledati po prioritetu u smjenskom radu. Preporuka je da se pozovu svi zakazani pacijenti koji nisu obavili pregled, i zakaže im se pregled u drugoj smjeni”, kazao je minstar zdravlja.

On je istakao da je više nego jasna opravdanost uvođenja elektronskih servisa i saopštio da je u prethodna dva mjeseca obavljeno oko 100.000 usluga putem elektronskih servisa.

Dom zdravlja u Tološima nastavlja da radi kao punkt za pacijente koje se sumnja da su pozitivni na kovid-19.

Ukidaju se privremene bolnice u Podgorici, Baru i Beranama.

Pomoćnik direktora IJZ Senad Begić najavio je da će uskoro biti omogućen međuopštinski saobraćaj po regionima.

“Kompletno primorje zajedno sa Cetinjem će predstavljati jedan region, centralni region su opštine Podgorica, Tuzi, Danilovgrad, Nikšić, Šavnik i plužine, a treći region biće sjeverne opštine”, pojasnio je Begić.

Takođe, najavio je popuštanja mjera vezanih za vjerske običaje.

Jutros smo imali sastanak sa sve tri glavne konfesije u Crnoj Gori i jako mi je drago što vjerujućem narodu mogu prenijeti poruku da će u narednom periodu svoje vjerske običaje moći pod određenim uslovima zadovoljavati u vjerskim objektima”, kazao je Begić.

On je saopštio da još uvijek nije stečeni uslovi za otvaranje restorana i kafića, jer nijesu definisana pravila i uslovi koji se moraju ispuniti.

“Situacija je pod kontrolom ali je ovo jako nezgodan protivnik, situacija može da se preokrene. Ne želimo da idemo brzo jer sve što uradimo previše brzo ili pogriješimo može da nam se vrati kao bumerang. Sve što se dešava na terenu redovno pratimo i evaluiramo tako da ne postoje neki fiksni termini koji se ne mogu promijeniti”, istakao je Begić.

Takođe, najavio je da će u bliskoj budućnosti biti ukinuta zabrana kretanja od 23 sata do 5 sati ujutro.

Begić je naveo da u Crnoj Gori nije bilo maski proizvođača koji je pod istragom kanadskih vlasti.

Šefica operativnog štaba Vesna Miranović je istakla da su sačuvani životi 700 stotina lica koja borave u domovima za stare, zajedno sa ustanovom Komanski most.

Takođe, saopštila je da se u karantinima trenutno nalazi 343 osoba i da su svi dobrog stanja.

“Karantini predstavljaju način da osobe koje se vraćaju u svoju državu izbjegnu kontakt sa populacijom koja je zdrava da bi spriječili razvoj novih klastera. Postupili smo po najboljim preporukama i osnažili instituciju i spriječili 12, 13 novih kalastrera”, rekla je Miranović.

Miranović je istakla da je otpočinjanje normalizacije rada u specijalistilkim ambulantama novi izazov.

“Centralno zakazivanje je spriječilo stvaranje gužvi, po preporukama IJZ-a ispred poliklinike će stajati medicinksa sestra koja će kontrolisati u kom terminu paciet treba da pristupi”, navela je Miranović.

Takođe, preporučen je temperaturni skrining, jer, kako je istakla, opasnost nije prošla.

Share.

Comments are closed.