Od 15. januara 2022. godine počinje 12- ti ciklus Programa stručnog usavršavanja i osposobljavanja visokoškolaca, koji uz podršku Vlade Crne Gore, organizuje Zavod za zapošljavanje.
Izvještaj o realizaciji Programa stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem za 2021/22. godinu usvojen je na jučerašnjoj sjednici Vlade Crne Gore.
Na sjednici je konstatovano da su za ovaj ciklus Programa poslodavci pokazali izuzetno veliko interesovanje, što je rezultiralo oglašavanjem 12.500 radnih mjesta za stručno osposobljavanje, dok je ukupan broj lica sa stečenim visokim obrazovanjem koji su se prijavili za učešće u Programu 2.847.
S obzirom na to da 195 lica, nakon prvog kruga povezivanja poslodavaca i korisnika, nije dobilo poslodavca, a imajući u vidu da je ostao veliki broj oglašenih slobodnih radnih mjesta, organizovan je i drugi krug prijavljivanja potencijalnih korisnika Programa. Nakon sprovedenog drugog kruga, još 44 korisnika su dobili poslodavca, odnosno, priliku da se stručno osposobljava u 2022. godini dobilo je ukupno 2.723 visokoškolca.
Ukupan broj korisnika koji nijesu dobili priliku da učestvuju u Programu u ovom ciklusu je 151, što iznosi 5,25% od ukupnog broja prijavljenih lica sa fakultetskom diplomom.
Stručno osposobljavanje traje devet mjeseci i priznaje se kao radno iskustvo u trajanju od 12 mjeseci i kao uslov za polaganje odgovarajućeg stručnog ispita sa stečenim visokim obrazovanjem.
Poslodavci su dužni da korisnicima pruže osposobljavanje u skladu sa Programom stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem, dok kontrolu sprovođenja osposobljavanja obavlja stručni tim zadužen za realizaciju Programa.
“Cilj programa je da olakša prelazak mladih iz svijeta obrazovanja u svijet rada kroz pružanje mogućnosti za dodatno sticanje znanja, vještina i kompetencija. Program treba da doprinese i smanjenju nezaposlenosti mladih, sa kojim se suočava čitava Evropa, kao i da pruži smjernice ustanovama visokog obrazovanja u koncipiranju upisne politike”, podsjeća savjetnica za mjere Aktivne politike zapošljavanja u Birou rada Bar, Suzana Mašanović. Ona objašnjava da će precizni podaci o broju radno angažovanih korisnika biti poznati tek nakon potpisivanja ugovora između poslodavaca i visokoškolaca, koje će biti organizovano u januaru.
Program stručnog osposobljavanja i usavršavanja visokoškolaca se tokom proteklih 11 godina pokazao kao vrlo uspješan, s obzirom na to da je oko 50% korisnika nastavilo radni angažman i nakon njegovog završetka, što je, nesumnjivo, značajan doprinos smanjenju nezaposlenosti ove populacije.