Od sjutra u Baru Forum slovenskih kultura

Ministarstvo kulture Crne Gore je kandidovalo grad Bar i JP Kulturni centar Bar da budu domaćin Foruma slovenskih kultura i dodjele nagrade “Živa”. Forum će se održati od 2. do 6. oktobra 2019. godine u Dvorcu kralja Nikole.

Učestvovaće 60 eminentnih naučnika, profesora i stručnjaka iz oblasti muzeologije, arheologije, istorije, konzervacije iz 13 evropskih zemalja.

Da bi pokazali da Evropa nije samo Brisel već širi evropski prostor u kome su i države slovenskih naroda,  2004. godine osnovana je međunarodna organizacija Forum slovenskih kultura. On je postao referentna platforma za interkulturalni dijalog slovenskih kultura i centar povezivanja slovenskih zemalja na području umjetnosti i kulture, obrazovanja i nauke, te kulturnog turizma.

Forum slovenskih kultura ima sjedište u Sloveniji i povezuje 13 slovenskih zemalja (Bjelorusiju, Bugarsku, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Češku, Slovačku, Poljsku, Srbiju, Rusku Federaciju, Ukrajinu, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru i Sloveniju). Forum povezuje prije svega one države u kojima se govori različitim slovenskim jezicima. Zajednička kultura, ali i mnogo  različitosti, uslovili su da misija Foruma bude poštovanje sličnosti i različitosti, upoznavanje putem projekata o baštini, muzici, literaturi…

Misija Foruma slovenskih kultura je podsticanje kreativnosti slovenskih kultura, a glavna svrha povezivanje slovenskih kultura i činjenje da postanu prisutne u globalnom kulturno-društvenom kontekstu.

Nagrada “Živa”, koja je dobila ime po slovenskoj boginji života i mladalaštva, nastala je 2012. na inicijativu stručne projektne grupe iz država koje povezuje Forum slovenskih kultura.

Cilj nagrade je prepoznavanje, podstrekavanje, nagrađivanje i promovisanje eksperimenata, projekata i praksi na području muzeologije u specifičnom kulturnom i geografskom okviru slovenskih država, pri čemu se posvećuje posebna pažnja posebnostima i svojevrsnim vrijednostima slovenskog svijeta sa njegovim pričama, običajima i baštinom, sa njegovim zajedničkim i ponekad suprotstavljenim korijenima, kao i poteškoćama. Pet je kriterijuma za dodjelu nagrade – da muzej ima dobar menadžment, da je kreativan odnos sa publikom u smislu posebnih programa ne samo izložbi, zatim se gleda kako se koristi prostor u kome muzej živi, kako je organizovan tim koji radi, te koliko je iskorišćena njihova stručnost.

Share.

Comments are closed.