Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je danas u “Gradskom restoranu” jednodnevni seminar “Uloga medija u promovisanju ljudskih prava osoba s invaliditetom” za predstavnike medija iz južnog djela Crne Gore.
Predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić je, govoreći o detaljima projekta, kazao da je njegov cilj da informacije budu dostupne u formatima podobnim za osobe sa oštećenim vidom u elektronskim i štampanim medijima.
„Projekat ima za cilj podizanje nivoa svijesti ciljnih grupa i ukupne javnosti o značaju, potrebi i obavezi uvažavanja i dosljednoj primjeni svih zakonom zagarantovanih prava lica sa invaliditetom, na bazi nediskriminacije i jednakosti sa drugima. Ciljne grupe su osobe sa oštećenim vidom koje imaju teškoće u pristupu informacijama u elektronskim i štampanim medijima, predstavnici medija, kao i ukupna javnost. Namjera je da krpz implementaciju ovog projekta za osobe sa oštećenim vidom realizujemo strateški cilj za oblast pristupačnosti na način da ohrabrimo sredstva informisanja i komunikacija da u što većoj mjeri obezbijede pristupačnost informacija licima sa svim oblicima invaliditeta“, objasnio je Joketić.
On je dodao da se u okviru ovog projekta izdaje časopis „Pravo na riječ“ koji izlazi od 2002. godine.
„Časopis se snima u prostorijama Radio Bara, a kopira u kopirnici Organizacije slijepih, izlazi jednom mjesečno i distribuira se besplatno svim čitaocima u zemlji, Evropi i svijetu“, kazao je Joketić.
Seminar je vodio istaknuti aktivista pokreta za zaštitu ljudskih prava osoba s invaliditetom i direktor Biblioteke za slijepe Crne Gore, Božidar Denda koji je naglasio da je zajednički interes medijskih kuća i OSI da uspostave što bolju i kvalitetniju komunikaciju.
„Govorili smo i o pristupačnosti u odnosu na teme vezano za sadržaje koji prezentuju mediji najširoj javnosti i konstatovali da je samo radio kao medij prilagođen osobama oštećenog vida, dok su televizijski i sadržaji štampanih medija djelimično prilagođeni osobama sa senzornim invaliditetom. Pokušali smo da osvjetlimo određene klišee koji su prevaziđeni i osnažimo jedni druge u tome koji su najzahvalniji i najproduktivniji pristupi u načinu izvještavanja, jer, mediji su moćno oruđe koje može da kreira pozitivan pristup i od njih mnogo zavisi kako će se javno mnjenje formirati i kako će društvo u najširem smislu imati sliku o njima“, poručio je Denda.
Joketić je kazao da će predlozi i sugestije sa seminara biti od izuzetnog značaja u zajedničkom rješavanju problema izvještavanja o osobama sa invaliditetom.
„Kada se rade emisije, one ne treba da budu ZA ovu populaciju, već O osobama sa invaliditetom. Takva je emisija ‘Bar pravo na riječ’ o osobama sa invaliditetom, koja je pokrenuta 31. oktobra 2004. godine. Naravno, o problematici osoba sa invaliditeom treba govoriti u svim drugim sadržajima- u emisijama iz domena kulture, sporta i tome slično. Svakako da vam i mi iz OSI organizacija, moramo pomoći. Organizacija slijepih se trudi da pomogne svim medijima i mi smo jedna od aktivnijih kada je u pitanju saradnja sa vama, jer zajedno želimo da radimo na rješavanju problematike osoba sa invaliditetom. Mi u tim emisiijama ne govorimo samo o problemima, već želimo da pokažemo i dobre primjere prakse, da i sa pozitivnim primjerima pokažemo da se uopšte ne razlikujemo ostalih koji nemaju invaliditet“, objasnio je Joketić.
Na seminaru se razgovaralo o aktuelnim temama vezanim za antidiskriminacionu legislativu po pitanju pristupačnosti informacijama osobama oštećenog vida.
Seminar je jedna od aktivnosti na projektu “Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida” kojeg finansira Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore. Seminar je prethodno održan u Podgorici- za centralni, i Bijelom Polju- za sjeverni dio Crne Gore.