Institut za medije Crne Gore zajedno sa EU Delegacijom i EU info centrom organizovali su panel diskusiju na temu „Film, književnost i medijska pismenost“. Kako se film i književnost koriste u promociji humanih vrijednosti, a kako u službi manipulacije, širenja stereotipa i propagande, koliko mogu doprinijeti u razvijanju kritičkog mišljenja i zašto je to važno, koja je njihova veza sa konceptom medijske pismenosti i kako se mogu koristiti u nastavi medijskog obrazovanja, neke su od tema panela koji je održan 19.03.2021. u EU info centru u Podgorici uz poštovanje epidemioloških mjera.
Ciljna grupa panela su studenti, učenici osnovnih i srednjih škola, nastavnici, organizacije civilnog društva.
Uvodnu riječ imala je ambasadorka EU Oana-Kristina Popa, a na panelu su učestvovali Nenad Vujadinović – profesor kreativnih industrija i komunikacija, dekan Univerziteta Donja Gorica (UDG), Brano Mandić -pisac, novinar, Katarina Bulajić– rediteljka i Vuk Vuković-producent, teoretičar medija. Moderatorka je bila v.d. direktorica Institita za medije Olivera Nikolić.
Panel je realizovan u prostorijama EU Info ,a lično je prisustvovala i profesorica iz Bara Ljiljana Milović, prof.jezika i književnosti iz OŠ „Anto Đedović“. Ona je istakla da su učesnici panela ukazali na veliku izloženost građana medijima i da je jedna od poruka sa panel diskusije da ‘Suština medijske pismenosti je preuzimanje kontrole”. Panelisti su se usaglasili i da treba njegovati kritičko razmišljanje i pogled na svijet.
Ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa kazala je „da dezinformacije nagrizaju povjerenje u institucije i medije“ i dodala da će Evropskoj uniji u borbi protiv toga medijska pismenost biti najvažniji korak.
Profesorica Milović je istakla da je za nju, kao profesoricu književnosti, ova panel diskusija bila veliki izazov. S obzirom na to da je događaj zbog epidemiološkie situacije bio zatvoren za širu javnost, zahvalna je Institutu za medije koji joj pružilo priliku da prisustvuje događaju kao prosvjetni radnik koji aktivno promoviše medijsku pismenost u lokalnoj i široj zajednici. Posebno je bilo zanimljivo zapažanje sa panela, ističe profesorica, na koji način zasićenost medijskim sadržajima ometa kreativni proces kod pojedinca i guši njegovu kreativnost. A kako se i sama bavi kreativnim radom, osjeća to i na ličnom primjeru. Dijeleći sa nama utiske sa panela, prof.Milović ističe da cilj medijske pismenosti nije ograničavanje korišćenja medija ,već da ih koristimo drugačije, promišljenije. Dakle, poenta je preuzimanje kontole, a ne zabrana medijskih sadržaja. Uloga vaspitno-obrazovnih institucija u ovom procesu je veoma važna, zato je potrebno da medijska pismenost bude što više zastupljena kroz nastavne planove i programe -zaključuje prof.Milović.
Sa tim procesom je potrebno krenuti još od vrtića i kroz slikovnice i bajke, jer je tu početak medijske pismenosti. Zatim, kasnije u školi kroz knjige, filmove i druge oblike i sadržaje podsticati kritičko mišljenje kod djece i tako unapređivati medijsku pismenost. Književnost i film su sadržaji kroz koje se šalju snažne poruke, a posebno mladima koji još uvijek u procesu školovanje nemaju izgrađen lični stav i emotivno nijesu još uvijek zreli da bi ponuđene sadržaje mogli na pravi način percipirati. Zato je potrebno da prosvjetni radnici, koristeći knjige i film kao resurse u radu sa djecom i mladima, na pravi način umiju da ponuđene sadržaje približe toj populaciji i da učenike osposobe da ih analiziraju i tumače uz primjenu kritičkog mišljenja, ali svakako i da grade svoj, lični stav o svemu što čitaju, slušaju i gledaju.
Panel je dio aktivnosti usmjerenih ka jačanju medijskog obrazovanja i uvođenju predmeta medijsko-informaciona pismenost u sve srednje i osnovne škole u Crnoj Gori, a ne samo u gimnazije kao što je to trenutno slučaj.
Događaj je organizovan i preko Zoom aplikacije, a na taj način je učestvovala Vesna Čabarkapa, prof.razredne nastave u OŠ „Anto Đedović“ koja je takođe zadovoljna opštim zaključcima panela. I za nju koja radi sa najmlađim uzrastom đaka i kao učitelj postavlja temelje znanja i pismenosti, ova tema je bila vrlo inspirativna i korisna za dalji rad sa učenicima.
Događaj koji je izazvao veliko interesovanje javnosti, organizatori su i uživo prenosili preko Facebook profila EU info centra i Instituta za medije Crne Gore .
Panel je organizovan povodom „Evropske nedjelje medijske pismenosti“, a dio je projekta „Mediji za građani-građani za medije“ koji Institit za medije realizuje zajedno sa još šest medijskih organizacija Zapadnog Balkana i uz podršku EU.