Održana pozorišna tribina: Bez literature, bez knjige, nema ni prilaska teatru

U čitaonici Gradske biblioteke sinoć je organizovana pozorišna tribina o režiji, pisanju i produkciji, namijenjena mladim ljudima koji su zainteresovani za studijske programa Fakulteta dramskih umjetnosti u Podgorici. O režiji, pisanju i produkciji govorili su prof. Radmila Vojvodić, prof. mr Janko Ljumović i dramaturškinja Dragana Tripković. Za uspjeh u bilo kom poslu neophodni su čitanje, rad i interakcija sa ljudima – poruka je sinoćnje tribine.

Profesor Janko Ljumović, profesor na smjeru pozorišna produkcija, kazao je da je ideja da razgovorom zainteresovanima približe svijet svojih profesija.

Profesor pozorišne režije Radmila Vojvodić ukazala je da pozorišna umjetnost računa na živi kontakt, te da to primjenjuju i u susret prijemnim ispitima.

“Uprkos novim medijima i tehnologijama, pozorište je u svom specifikumu je nenadmašno”, istakla je ona, objasnivši da je ovo prilika se upoznaju sa zainteresovanima za upis.

 “Ukoliko se i ne upišete ove godine, mi smo tu da vas uputimo da svoja interesovanja i radoznalost produbite čitanjem literature, praćenjem pozorišta, čitanjem o pozorištu. Bilo da vas zanima gluma, režija, dramaturgija ili produkcija, bez literature, bez knjige, nema ni prilaska teatru. Nema ni prilaska umjetnosti, u principu, koliko god nam se to danas činilo iz ove epohe vizuelnog – literatura je nešto što je baza, koja nas produhovljuje, širi vidike, upoznaje nas sa sobom”, posavjetovala je moguće kandidate.

Ocijenila je da je moderno pozorište danas u jednom nevjerovatnom sadejstvu, pa se i na odsjeku glume studiraju sve oblasti, jer “pozorište je jedna sintetička umjetnost, koja podrazumijeva sadejstvo, na koncu, ono najljepše moguće, a to je sadejstvo sa publikom.”

Vojvodić je očekivala više mladih na tribini, jer smatra da se Bar “u međuvremenu dinamizovao u kulturnom životu, mnogo je više pozorišnog, filmskog i festivalskog života, preko Barskog ljetopisa”.

Dragana Tripković, dramska spisateljica i dramaturg u Gradskom pozorištu objasnila je zašto se opredijelila za život pozorišnog autora – pisca i dramaturga, i otkad traje njena pasija i strast prema pozorištu i pisanju.

 “Ja sam sad dramaturg u Gradskom pozorištu. Kad god uđem u pozorište i kad god počinje proces rada na predstavi, ja se iznova osjećam kao da sam na početku i iznova osjećam magiju te sale i svega što taj svijet može da vam donese i na koji način možete da ga izmaštate,” objasnila je ona.

Prof. Ljumović smatra da svijet umjetnosti počiva na mogućnosti izbora.

“Mi ne zauzimamo stroge pozicije, naš studij nije administrativan, nije egzaktan. Svaka profesija je kreativna, ali ipak počiva na nekim egzaktnostima i pretpostavkama, dok ovdje mi počinjemo od prazne scene. Onda ta prazna scena i mi koji smo se zadesili na sceni sa idejom da ćemo nešto zajednički da uradimo, kreiramo nešto što će sjutra biti predstava – bilo dramska, bilo plesna, može to biti film, neki drugi umjetnički sadržaj. Namjera nam je da uradimo nešto jedinstveno, da ispričamo priču,” objasnio je on.

Organizatori tribine su Studijski program Drama i pozorište Fakulteta dramskih umjetnosti u saradnji sa Kulturnim centrom.

Share.

Comments are closed.