Održana prva SIA radionica u Baru

U sali Opštine Bar, u saradnji sa Sekretarijatom za sport i mlade, danas je održana prva besplatna, edukativna radionica u sklopu novog ciklusa najvećeg evropskog programa podrške društvenom preduzetništvu mladih, Social Impact Award (SIA).

Učesnici su imali priliku da se informišu o konceptu društvenog preduzetništva i dobiju smjernice kako da kreiraju ideju i prijave se na SIA takmičenje.

Kako je istakla PR menadžerka SIA Montenegro, Natalija Bošković, mladima se, kroz jednogodišnje trajanje programa pruža mogućnost da se dodatno informišu o važnosti društvenog preduzetništva, ali i prilikama koje ono nudi, da dobiju neophodna uputstva i usmjerenja kako bi poboljšali svoju ideju i povećali šanse da ona opstane na tržištu nakon realizacije.

„Vidjeli smo koliko jedan tim može da pomogne ukoliko ima znanja o finansijama, sa druge strane, neko je možda dobar u prezentovanju  ideje, tako da se uvijek mogu poklopiti znanja i iskustva. Naravno, kroz naš program oni će dobiti adekvatnu podršku, kako bi tu ideju nadogradili. Nije neophodno da imaju ideju, mogu samo da je osmisle i da kroz ovaj program od ideje u početnoj fazi, dođu do realizacije na tržišu“, objasnila je Bošković.

Fokus programa je na mladima, a uslov je da imaju od 15 do 30 godina i da njihova ideja u prethodnoj godini nije dobila novčanu pomoć u iznosu od 3000 eura.

„Mogu da se prijave kao pojedinci ili u timu, ali mi ih uvijek ohrabrujemo da odaberu timski rad, jer su već i na današnjoj radionici vidjeli koliko je kroz niz aktivnosti neophodan tim. Mogu da budu studenti, srednjoškolci, nezaposleni – da kroz ovaj program dođu do nivoa vještina koje će im obezbjediti samozapošljavanje, kao i priliku da zaposle druge ljude. Osim toga, mogu da budu zaposleni u nekim kompanijama i da razmišljaju da osnuju svoje društveno preduzeće i utiču na neki društveni problem sa kojima se svakodnevno suočavaju“, poručila je Bošković.

Ona je podsjetila da su prošle godine upravo srednjoškolci bili nosioci pobjedničke titule nagrade za društvene promjene.

„Sa 18 godina su dobili novčanu pomoć po 1500 eura, putovanje na međunarodni SIA samit i danas aktivno prodaju njihove društvene igre kojima je cilj da edukuju o crnogorskim znamenitostima i istoriji. Ovim putem sve mlade ohrabrujemo da se informišu na našim kanalima, da kroz radionice dobiju smjernice, možda i ideje“, navela je PR menadžerka SIA.

Takmičenje je na nivou Crne Gore, ali se istovremeno realizuje na tri kontinenta – Evropi, Aziji i Africi.

„Nosioci crnogorske titule nagrade za društvene promjene biće četiri ekipe koje idu dalje na Internacionalni SIA samit, koji se ove godine održava u Beogradu. Na jednom mjestu okupiće preko 20 država, više od 200 ljudi, kao i predstavnike međunarodnih institucija i kompanija, koji će moći da podijele neophodna znanja i vještine. To je i jedinstvena prilika da se učesnici umrežavaju sa svojim vršnjacima“, objašnjava naša sagovornica.

Prijave za program su otvorene do 31. maja, a ideje se mogu prezentovati popunjavanjem jednostavne aplikacione forme na SIA veb sajtu (https://apply.socialimpactaward.net/montenegro/).o

„Ovim putem pozivamo sve mlade da nas zaprate na našim društvenim kanalima SIA_Montenegro i da se informišu o svim našim daljim koracima“, istakla je Bošković.

Predavačica na današnjoj radionici bila je Ljubica Kostić Bukarica, predsjednica Asocijacije poslovnih žena, koja je okupljene upoznala sa različitim vrstama inovativnih biznis modela.

„Asocijacija poslovnih žena Crne Gore tradicionalno pruža podršku mladima i ovdje smo drugu godinu na SIA projektu. Od mene su imali priliku da čuju nešto više o društvenom preduzetništvu, šta znači biti društveno aktivan, kao i koji su društveni angažmani izuzetno važni, posebno u modernom svijetu. Moramo mladim ljudima da prenesemo znanja, primjere dobre prakse kod nas i u regionu, da se što više uključe u preduzetništvo i da postanu svjesni svog postojanja“, kazala je Kostić Bukarica.

Ona je kazala da su mladi Barani na radionici bili veoma aktivni.

„Oduševljena sam njihovim načinom razmišljanja idejama. Morate da uzmete u obzir da su to izuzetno mladi ljudi, otprilike treći razred srednje škole. Danas su pokazali izuzetan stepen kritičkog promišljanja i imali su odlične ideje“, zadovoljna je Kostić Bukarica.

Radionice se nastavljaju već sjutra u Budvi, 29. marta u Kotoru i 30. Herceg Novom, dok naredne nedelje kreće turneja po sjeveru.

Social Impact Award (SIA) predstavlja najveći evropski program podrške društvenom preduzetništvu mladih koji je 2009. godine pokrenut od strane Impact Hub Vienna, u partnerstvu sa Erste Fondacijom i Univerzitetom za biznis i ekonomiju u Beču.

Social Impact Award (SIA) u Crnoj Gori realizuje NVO Centar za omladinsku edukaciju, uz generalno pokroviteljstvo Erste Bank AD Podgorica, Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore, Five Grupe, MTEL-a i Glavnog grada Podgorice. Pored generalnih pokrovitelja, partneri programa su Coca-Cola HBC Crna Gora, Mercator-CG, Privredna komora Crne Gore, Neregelia i UNDP Crna Gora. Podršku programu pružaju i The Chedy Luštica Bay, kao i Univerzitet Crne Gore, Univerzitet Donja Gorica i Univerzitet Mediteran.

Share.

Comments are closed.