U umjetničkoj galeriji „Velimir A. Leković“ večeras je održana zanimljiva radionica koja u jednu cjelinu spaja umjetnost, ekologiju i održivi razvoj.
Zerina Ćatović iz UNDP- a objasnila je za Radio Bar i Bar Info da je posrijedi umjetničko kreativna ekološka radionica na temu izrade grafike i papira koju sprovodi podgorički atelje „Propuh“ u okviru programa „Zajedno za opšte dobro“.
„Posrijedi je inicijativa koja nastoji da u narednim godinama motiviše građane i građanke da rade za opšte dobro da izgrade zdrave navike za održivu budućnost. U okviru tog programa mi želimo da osvijestimo koliko je važno da brinemo i o zelenilu ispred naše zgrade, solidarnost i empatiju prema komšijama i sugrađanima, ali i da kreiramo rješenja za bolju, kohezivnu zajednicu da se borimo protiv govora mržnje, nasilja, polarizacije u društvu i svih izazova koji nas kao društvo muče. Ova radionica to osvješćuje na kreativan način, dopušta ljudima da rade na svojim idejama, radimo grafiku na recikliranom papiru i tim malim koracima gradimo neke zdrave navike za budućnost. Program sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, u saradnji sa Vladom Crne Gore, a finansira ga UN Fond za izgradnju mira“, kazala je Ćatović.
Dodala je da je radionica dijelom o prošlosti, jer se govori o tradicionalnim načinima izrade, uz podsjećanje kako su nekada izgledale netoksične boje i kako se na organski način pravio papir, ali je i radionica o budućnosti, jer se govori o tome kako male lekcije iz prošlosti mogu pomoći da se izgradi zdrav odnos za ubuduće.
Tihomir Miranović iz ateljea „Propuh“ objašnjava da je tema časa umjetnost i reciklaža.
„Mi se bavimo eko-artom, to je povezivanje umjetnosti sa materijalima iz prirode, odnosno kako da napravimo djelo koje je održivo. Suština ove radionice je izrada grafike, ali prije same grafike pokazaćemo kako se radi nosilac grafike – papir. Mi smo nakon 2014. godine počeli da eksperimentišemo sa obrađivanjem raznih vlakana, što biljnih, što već prerađenih vlakana papira i vremenom smo došli do recepture za papir koji je pogodan za grafiku. Zadnjih godina postoji veliko interesovanje za grafiku, ta tradicionalna štampa se ponovo vraća i zato smo ovdje. Kao što vidite, ima zainteresovanih i njima ćemo prenijeti naše iskustvo i da inspirišemo i druge da počnu da recikliraju, ali i kako umjetnička djela nastaju“ kazao je Miranović.
On objašnjava da im ovo nije prva radionica ovog tipa, a kako ističe, radili su sa raznim generacijama i reakcije su bile odlične.