Održana radionica za oboljele od multiple skleroze

Udruženje oboljelih od multiple skleroze Crne Gore juče je u kripti konkatedrale sv. Petra Apostola održalo radionicu sa ciljem edukacije pacijenata.

“Radionica je dio projekta ‘Edukacijom do samosvjesnosti’, koji su podržali Fond za aktivno građanstvo (FAKT), uz finansiranje Evropske unije (EU), te kofinansiranje Ministarstva javne uprave, uz partnerstvo naklade ‘Slagalica’ iz Zagreba. ‘Podržani-osnaženi’ u suštini znači da ćemo kroz ovaj projekat za sada vidjeti koje su mogućnosti koje daje lokalna samouprava Opštine Bar za osobe sa invaliditetom (OSI). Veoma je bitno naglasiti da se ovdje radi o distinkciji između onih davanja koja su propisana Zakonom o dječjoj i socijalnoj zaštiti, sada pod ingerencijom Ministarstva socijalnog staranja, dijaloga i mladih. Svaka lokalna samouprava na svom nivou donosi odluku, način i visinu materijalnih davanja za ranjive kategorije”, kazala je za Radio Bar i Bar Info prof. dr Andrijana Nikolić, predsjednica NVO „Udruženje multiple skleroze“.

“Odluke različitih samouprava se razlikuju, kao što se razlikuju i visine pomoći”, istakla je ona.

“Kada smo bili u Nikšiću, naglašeno je da Opština Nikšić u smislu ovih davanja radi veoma netransparentno. Odluka koju oni imaju na svom sajtu datira iz 2017. godine, prema tome, i ona davanja koja su tom odlukom propisana, do 150 eura, suštinski već danas taj novac nema vrijednost da može nekome pomoći. Za razliku od Opštine Podgorica, gdje imamo transparentno objavljene odluke i upitnik koji treba da se popuni, objašnjene pakete materijalnih davanja, što govori da materijalno davanje ne mora da bude samo u novcu, već može da bude recimo u osnovnim namirnicama, higijenskim potrepštinama, pa do drva“, kazala je ona, dodajući da je 2019. godine osnovano opštinsko udruženje oboljelih od multipleks skleroze, koje vodi Aleksandra Dabović, kojoj je, zajedno sa čelnim ljudima ovog vjerskog objekta, zahvalila što „besplatno koristimo ovaj ugodan i prijatan prostor“.

Istakla je nedavno oformljeno udruženje u Budvi, te da su nedavno organizovali i obuke za pisanje projekata.

“Tendencija je da pozivamo nevladine organizacije koje u fokusu imaju ranjive kategorije, prije svega OSI. Već smo uradili ovu obuku, kojoj je prisustvovalo 16 učesnika iz različitih NVO. Drugi dio obuke zasniva se na projektnom zadatku koji, kada uskoro napišu, imaće ponovo mogućnost da se sretnu sa našom trenericom koja ih je vodila i da vidimo na koji način će valorizovati znanje“, objasnila je Nikolić.

Pravnica, Marija Mrvaljević, nada se da će ovo predavanje biti korisno za OSI. Ona im uvijek savjetuje da pokušaju da ostvare svoje pravo.

“Uvijek im ukazujem na to, iako su prvi put odbijeni da ne odustaju, jer je možda u pitanju neki formalno-pravni nedostatak u dokumentaciji, nešto što nisu priložili a možda je od značaja da svoje pravo mogu ostvariti. I naravno, ovom udruženju se uvijek mogu obratiti za pravnu pomoć, da bi im se pojasnilo, razjasnilo ili pomoglo u ostvarivanju bilo kakvog prava, ne samo na nivou lokalnih samouprava, nego i na nivou zaštite prava iz socijalne i dječije zaštite, gdje je nadležno Ministarstvo socijalnog staranja, dijaloga i mladih. Istakla bih ipak da članovi Udruženja, nevezano za ove radionice, treba da se i sami angažuju i traže svoja prava. Pri tom ne mislim samo na osobe oboljele od multiple skleroze, nego na sve oboljele od bilo koje vrste oboljenja, u smislu da postoje nadležne institucije od kojih mogu potražiti informacije i na taj način ostvariti neko svoje pravo“, poručila je Mrvaljević.

Tokom radionice, Mrvaljević je istakla da je Opština Bar transparentna u radu, da na njenoj web stranici mogu da se nađu sve potrebne informacije, obrazac, a da se na kontakt telefon 030/301-486, koji su radi provjere pozvali, javila „kompetentna i strpljiva osoba“.

Na internet stranici Opštine Bar, kako je rekla, mogu se naći detaljne informacije o širokoj lepezi socijalnih davanja.

Ukazala je da se prema Nacrtu Odluke o pravima iz socijalne i dječije zaštite, za 2025. godinu planira iznos od 150.000 eura „što je izuzetno povoljno, imajući u vidu broj stanovnika Opštine Bar“.

„Pojedinac ili porodica nalaze se u stanju socijalne potrebe kada nijesu u mogućnosti da zadovolje osnovne životne potrebe. Do sada, u Baru je pravo na jednokratnu pomoć imao pojedinac, čija primanja ne prelaze iznos od 100 eura. Taj iznos je u novom nacrtu Odluke promijenjen na 200.

Pravo na pomoć imala je i porodica (dvočlana ili tročlana) čiji mjesečni prihodi ne prelaze 200 eura. Taj iznos u novoj odluci biće 300, ili porodica od četiri ili više članova, čija mjesečna primanja ne prelaze 250 eura. U novoj odluci iznos minimalnih mjesečnih primanja promijenjen je 400″, objasnila je ona.

Mrvaljević je kazala što je potrebno da se pribavi, kako bi se došlo do kartice pristupačnosti, na koji način zaposleni mogu utvrditi stepen invaliditeta, koje konvencije u tom slučaju štite njihova prava, kao i na pravo OSI na besplatno pravno zastupanje u sudskim sporovima.

„Oni koje vode sudski spor treba da se obrate Osnovnom sudu u Podgorici, prilože dokumenta i biće im određen besplatni pravni zastupnik“, objasnila je ona.

„Ovo mi je već treća radionica i veoma sam zadovoljna. Žao mi je što ostali članovi našeg Udruženja nijesu došli da se informišu, jer je bilo veoma korisno. Valjalo bi da naši Barani malo razviju svijest o ovoj bolesti, pošto stalno imam problem sa parkinzima, iako imam znak pristupačnosti. Malo je parking mjesta, koja zauzimaju oni koji ne bi trebalo. Žao mi je zbog onih koji nisu došli, bili penzioneri ili ne, mogli su da nauče više o tome kako da ostvare svoja prava“, kazala je za naše medije Aleksandra Dabović, predsjednica barskog udruženja.

Share.

Comments are closed.