Održana sjednica Otvorenog parlamenta – Bar, grad mladih

U sali Doma kulture sinoć je odžana sedma sjednica Otvorenog parlamenta. Iznova je ovakav koncept neformalnog rada Skupštine opštine Bar koji se, kako je podsjetio predsjednik lokalnog parlamenta, Branislav Nenezić „trudi da delegira probleme i pronalazi najbolja rješenja za važna pitanja koja se tiču zajednice“, opravdao očekivanja. S obzirom na temu, sinoć su, osim odbornika SO Bar, zaposlenih u lokalnoj upravi, građanskih aktivista, sjednici prisustvovali i brojni profesori i učenici iz tri barske srednje škole.

„Prije mjesec sam, na poziv NVO ‘Centar za građansko obrazovanje’ učestvovao na panel diskusiji na kojoj se raspravljalo o projektu sprovedenom u sve tri regije. Tog dana sam imao priliku da upoznam pet mladih sugrađana – Anu Pepđonović, Nikoletu Stanković, Asiju Kujović, Minelu Ličinu i Jovana Joksimovića, koji su predstavili najbolji projekat za Južnu regiju nazvan ‘Bar grad mladih, za mlade i mladi za perspektivu’“, sa zadovoljstvom i ponosom je kazao Nenezić. Lijep gest organizatora je i što je na njihov poziv sjednici prisustvovao i Nikola Kojičić, koji je osvojio treće mjesto na Državnom takmičenju iz Engleskog jezika. Marljivi, uspješni učenici, Danilo Janković i Aldijan Bahović, koji su osvojili prvo i treće mjesto na Državnom takmičenju iz filozofije nisu bili sinoć u Domu kulture iz najljepšeg razloga – sa profesoricom i mentorkom, Nelom Dabanović su otputovali na Regionalno takmičenje. Sljedeći korak za ove mlade ljubitelje filozofije je Svjetska filozofska olimpijada u Helsinkiju.

Potpredsjednica Opštine Bar, Tanja Spičanović je podvukla da lokalna samouprava nastoji da Bar bude grad po mjeri mladih, grad za mlade, grad u kome će oni graditi budućnost i vidjeti perspektivu. Ona je podsjetila na značaj Lokalnog akcionog plana za mlade, koji predstavlja vrstu strateškog dokumenta u pokušaju da se na adekvatan način „uokvire“ omladinske politike i potrebe ove populacije. Intencija lokalne uprave je, podcrtava Spičanović, da se u interaktivnoj komunikaciji formiraju inovativnija, progresivnija, bolja rješenja, kako bi Bar u svakom pogledu bio inkluzivan, a mladi ljudi generatori novih ideja i promjena.

Viša savjetnica za mlade u Sekretarijatu za sport i mlade, Marina Stojanović je poručila da su njihova vrata uvijek otvorena i da stoje na raspolaganju za inicijative i ideje. Citirajući Sokrata i njegovu misao „progovori, da vidim ko si“, objasnila je da mladi, u direktnom, otvorenom razgovoru trebaju predočiti zamisli i očekivanja, jer je to način da nadležni u lokalnoj samoupravi stvore dobru platformu za razvoj vještina, širenje obrazovanja, infomisanje mladih. Izrazila je uvjerenje da mladi Bara imaju ogroman potencijal čiju valorizaciju su uvijek spremni da podrže.

Učenik Srednje stručne škole Jovan Joksimović je, predstavljajući  nagrađeni projekat „Bar grad mladih, za mlade i mladi za perspektivu“ kazao da je on nastao jer su njegovi drugari i on svjedocima neinformisanosti i nezainteresovanosti mladih u našoj opštini i, kako smatra, djelimičnoj funkcionalnosti Omladinskog centra. Mladi, procjenjuje Joksimović, ne pronalaze sebe u aktivnostima za koje se uopšteno smatra da bi im bile od koristi, a reorganizacija Omladinskog centra i širenje njegovih kapaciteta poslužili bi za njihovo aktivnije uključivanje u društvene tokove. Osim neformalne edukacije mladih, značajna je i edukacija prosvjetnih radnika i roditelja. Sa pijetetom i zahvalnošću je pozdravio profesore koji su sinoć prisustvovali sjednici Otvorenog parlamenta – prof. sociologije Branku Ćalasan, profesorice književnosti Mariju Šušter i Natašu Despotović, prof. biologije Merimu Đukić Savić i prof. engleskog jezika Milicu Nikočević. Prema njegovom mišljenju početni, a jedan od najvažnijih koraka, je snaženje omladinskog aktivizma, kao važne karike za pozicioniranje mladih u društvu.

Inicijativa za formiranje Omladinskog centra je potekla za vrijeme trajanja prvog mandata potpredsjednice Opštine Tanje Spičanović, koja je na tu poziciju došla nakon višegodišnjeg, uspješnog rukovođenja Srednjom ekonomsko-ugostiteljskom školom. Prostorije Omladinskog centra su u sklopu Sportske dvorane Topolica, što, složilimsu se akteri sinoćnjeg događaja, nije najadekvatnije rješenje. Međutim, kako je ustvrdila Spičanović „nekada za dobre ideje, kao što je aktivizam, prostor možda i nije bitan, koliko je to dobra energija i entuzijazam koji mlade pokreće“. Saglasna je, međutim, da je prostraniji, bolje pozicioniran i multifunkcionalniji prostor, zaista potreban.

Administratorka Omladinskog kluba Enesa Sukić je istakla da je u posljednje vrijeme situacija u Klubu, ipak, bolja. Organizuju brojne, dobro posjećene aktivnosti, edukativne i rekreativne programe, a sproveli su i anketu među mladima koja se tiče njihovih želja i potreba.

Predsjednik SO Bar Branislav Nenezić je voljan da se rezultati ankete dostave Skupštinskoj službi, nakon čega će sa nadležnim sekretarijatima razmotriti mogućnosti da se realizuje dio zahjeva. Sugerisao je da prostor koji trenutno koristi za potrebe Omladinskog kluba bude primarno kancelarijski, a da se lokalnoj upravi obrate uvijek kada im je potreban prostor za organizaciju manifestacija ili tematskih događaja.

Najavljeno je da će, u skladu sa Lokalnim akcionim planom za 2024. godinu, biti urađeno sveobuhvatno istraživanje o potrebama mladih, čija je realizacija planirana poslije ljeta. Narednog mjeseca je u planu formiranje Radnog tima, koji će aktivno raditi do kraja godine sa ciljem izrade kvalitetnog Lokalnog plana za naredne dvije godine.

Sekretar Sekretarijata za imovinu i zastupanje Stefan Šušter je u opsežnom izlaganju kazao da je obaveza ove službe, između ostalog, i da „omogući uslove za poboljšanje infrastrukture za ugodan i sadržajan život naših mladih“. Kako je Bar grad kojem fale dječja igrališta, pokrenuta je inicijativa za izradu projektno-tehničke dokumentacije za njihovu izgradnju u urbanim gradskim zonama, avanturističkog parka za djecu i mlade i centralnog gradskog dječjeg igrališta, koje će biti mjesto okupljanja mališana i roditelja. U saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, Opština Bar će ove godine opredijeliti značajna finansijska sredstva (riječ je o milionskim ulaganjima) za poboljšanje uslova za boravak i rekreaciju najmlađih koji pohađaju vrtiće i osnovne škole. Potpisivanje Memoranduma se, najavljuje Šušter, očekuje uskoro. Još jednu lijepu vijest je na Otvorenom parlamentu podijelio resorni sekretar. Naime, tokom ove i sljedeće godine značajnim ulaganjima obradovaće i učenike i nastavnike u osnovnim školama „Jovan Tomašević“ u Virpazaru, „Jugoslavija“, „Blažo Jokov Orlandić“, „Meksiko“, „Kekec“, „Srbija“, kao i vaspitnim jedinicama JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“. Podsjetio je na sanaciju krova OŠ „Kekec“, a u toku su i završni radovi na uređenju igrališta u školi u Gorani. U saradnji sa Upravom za kapitalne projekte i Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, finansiraju izgradnju fiskulturne sale za potrebe OŠ „Mrkojevići“ u Pečuricama, vrijednosti milion eura. Do kraja mjeseca se očekuje raspisivanje tendera za grube građevinske radove na izgradnji novog vrtića u Baru. Taj posao će početi u drugoj polovini ove godine. Vrijednost investicije je tri i po miliona eura. U toku je i priprema idejnog rješenja za objekat nove Gimnazije ili SEUŠ. Važno je i ulaganje Morskog dobra za izgradnju dječjeg igrališta na Šetalištu u Sutomoru. Uskoro treba očekivati i raspisivanje tendera za izgradnju sportskih igrališta u Sutomoru i Marovićima, rekonstrukciju košarkaškog igrališta u Makedonskom naselju, izgradnju ženske teretane u Šumicama… Sekretar Šušter je najavio i unaprjeđenje ponude Madžarice, u pripremi je i dokumentacija za igradnju pomoćnog fudbalskog terena i sportsko-rekrativnog kompleksa vrijednosti preko milion eura, sa košarkaškim, rukometnim i odbojkaškim terenima. Sa posebnom pažnjom su posvećeni i rekonstrukciji terena i igrališta kod Spuških zgrada i izgradnji teretane u tom dijelu grada… U urbanim jezgrima u planu je i postavljanje „street workout“ staza na više lokacija, kao i adaptacija parkovskih površina kod Gimnazije i parku Dvorca kralja Nikole.

Predsjednik SO Bar je podsjetio da 12. juna ističe rok za izradu idejnog arhitektonskog rješenja za zatvoreni Olimpijski bazen.

Umjetnički rukovodilac KUD-a „Jedinstvo“, Ognjen Vučević izrazio je želju da se u narednom periodu uspostavi kvalitetna saradnja ovog Društva i Omladinskog centra. Sugerisao je da mladi što više treba da utiču na jačanje omladinskog aktivizma kroz kulturu, sport, a da kulturno-umjetnička društva budu uključena u rad svih institucija u gradu.

Iz Omladinskog centra je poručeno da je Bar zaista grad mladih, u kome se ova populacija može ostvariti u svakom smislu, grad ljubavi i zajedništva.

Predsjednik SO Bar, Branislav Nenezić je pokrenuo inicijativu da profesori iz srednjih škola u Baru delegiraju tri do pet učenika koji će se narednih dana sastati sa predstavnicima Skupštinske službe i resornog Sekretarijata i precizno definisati buduće korake i aktivnosti, što će biti “kruna“ sinoćnjeg zasijedanja. Na kraju je mladima poručio da što više putuju. Prisjetio se da je na jednom putovanju upoznao čovjeka koji je po nečemu prvi u svijetu – Nenada Vučkovića, koji je snimao skok sa ivice svemira Feliksa Baumgartnera iz posebno modifikovane kapsule. Vučković je izdao knjigu sa 200 najljepših lokacija u našoj zemlji. Upravo tu knjigu je sinoć poklonio istaknutim učenicima, uz želju da “obiđu što više mjesta koja su njoj opisana i fotografisana”. 

Nakon sjednice Otvorenog parlamenta prikazan je film „Supermarket“ u okviru programa „Ponovo radi bioskop“.      

Share.

Comments are closed.