U sklopu implementacije projekta „LAB-OP – Poboljšanje laboratorijskog i dijagnostičkog operativnog sistema“ danas su u prostorijama biblioteke JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“, održane radionice za ljekare i medicinske sestre/tehničare primarnog, odnosno sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite.
Projekat je kofinansiran u okviru 2. poziva Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020. godina.
Na radionicama se govorilo o osiguravanju pravilnog uzorkovanja krvi i urina, pripremi za laboratorijska ispitivanja i različitim faktorima koji utiču na laboratorijska ispitivanja i njihovu pravilnu interpretaciju.
O aktivnostima Opšte bolnice Bar na projektu LAB-OP govorila je dr Tamara Knežević, specijalista kliničke biohemije, koja je ujedno bila i moderator događaja. Osim nje, predavački tim činile su dr Aleksandra Klisić, specijalista kliničke biohemije – supspecijalista laboratorijske endokrinologije iz Doma zdravlja Podgorica, dr Ivana Šestović i dr Irena Barać – specijaliste medicinske/kliničke biohemije iz Kliničkog centra Crne Gore.
Ova radionica je akreditovana od strane Ljekarske komore Crne Gore.
Prema riječima dr Tamare Knežević, cilj održavanja ovih radionica je da se poboljša trenutni nivo znanja u primjeni savremenih metoda laboratorijskih i dijagnostičkih operativnih sistema, te da se doprinese širenju znanja o prikupljanju uzoraka za laboratorijiske analize.
“Svrha održavanja ovih radionica ogleda se u podizanju stepena efikasnosti laboratorijske dijagnostike, a samim tim, postižu se uštede, kao i poboljšanje kvaliteta usluga u javnom zdravstvu. Na radionicama smo pričali o pravilnoj pripremi pacijenta za uzorkovanje, koje su preporuke kako to uzorkovanje da se izvede, kako bismo u završnici dobili tačan i ispravan rezultat koji vodi pravilnoj dijagnozi i terapiji za pacijenta. Sve ove principe definisala je organizacija koja se bavi laboratorijskom dijagnostikom, a preporuka je da se svi mi rukovodimo njima i da ih primjenjujemo.”, kazala je Knežević.
Ona je istakla da Opšta bolnica Bar ovaj projekat sprovodi od 15. maja 2020, a završava 15. septembra ove godine, te da je u sklopu njegove realizacije instaliran vrijedan sistem za transport uzoraka od odjeljenja do laboratorije.
“Naš sistem transportuje uzorke od 12. maja i do 29. jula je već dopremljeno 2 600 uzoraka pacijenata. Na taj način smo uspjeli da uzorke dostavimo brže kako bi se u što kraćem roku izdavali nalazi i kako bi medicinske sestre i tehničari mogli više vremena da provedu uz pacijente. Osim toga, instaliranjem ovog sistema uspjeli smo da, zbog pandemije, smanjimo kontakte između osoblja i na taj način spriječimo transfer virusa, ali i da nadoknadimo deficit kadra”, objasnila je dr Knežević.
Nosilac projekta je Opća bolnica Zadar (Hrvatska), dok su ostali projektni partneri JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar (Crna Gora), Zavod za javno zdravstvo Zadar (Hrvatska) i Ministarstvo rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije (Bosna i Hercegovina). Ukupna vrijednost projekta iznosi 978.236,45 eura uz stopu kofinansiranja 85% bespovratnim sredstvima, te 15 % iz sopstvenih sredstava.
Glavni cilj projekta LAB-OP jeste poboljšati kvalitet javno zdravstvene usluge u prekograničnom području kroz unaprjeđenje infrastrukture i poboljšanje znanja i stručnosti u području laboratorijske dijagnostike. Specifičan cilj projekta je poboljšanje kvaliteta usluga u javnom zdravstvu prekograničnog područja kroz povećanje efikasnosti laboratorijske dijagnostike, te infrastrukturne zahvate i poboljšanje ljudskih kapaciteta u području laboratorijske dijagnostike, sa ciljem unaprjeđivanja nivoa pružene usluge.