Omicron soj zvanično potvrđen u klasterima iz četiri opštine Crne Gore

Laboratorije Instituta za javno zdravlje potvrdile su danas pet slučajeva infekcije Omicron sojem koranavirusa – u četiri klastera iz različitih opština.

“Crna Gora se tako pridružila spisku država kod kojih je registrovan ovaj visoko zarazan soj. Svi potvrđeni slučajevi infekcije, zaključno sa današnjim danom, dobrog su opšteg zdravstvenog stanja, sa blagim simptomima. Epidemiološke službe prate i vrše identifikaciju visokorizičnih kontakata zaraženih osoba”, navodi se u saopštenju.

Iz Instituta su podsjetili da je prva sumnja na obolijevanje od Omikron soja kod jedne porodice u Crnoj Gori bila početkom mjeseca.

“U daljem epidemiološkom nadzoru koji je nastupio, svi kontakti su istraženi i stavljeni u izolaciju. U skladu sa protokolima ECDS i WHO kod uzoraka koji su bili pod sumnjom na prisustvo Omicron varijante urađena je metoda sekvenciranja genoma koja je potvrdila prisustvo Omicron soja. Metoda sekvenciranja će se ubuduće koristiti sem za praćenje mutacije i otkrivanje novih sojeva korona virusa, tako i za mutacije ostalih virusa i znatno će olakšati praćenje epidemioloških situacija u budućnosti. Ovo je veoma značajno zato što Crna Gora po prvi put ima svoje obučeno osoblje i svoju opremu na kojoj će se raditi ova složena metoda”, navodi se u saopštenju.

Iz Instituta su podsjetili da je SZO 26. novembra označila varijantu B.1.1.529 kao varijantu koja izaziva zabrinutost (VOC), varijanta je dobila ime Omicron.

“Omicron je veoma divergentna varijanta sa velikim brojem mutacija, od kojih su neke zabrinjavajuće i mogu biti povezane sa potencijalnim izbjegavanjem imunog odgovora i većom transmisijom. Međutim, još uvek postoje značajne nesigurnosti i nepoznanice”, navodi se u saopštenju.

Institut za javno zdravlje, kako su kazali, nastavlja da prati situaciju vezano za pojavu Omikron soja u Crnoj Gori i u skladu sa dobijenim podacima redovno će izvještavati javnost.

“U našoj laboraoriji se skupljaju i čuvaju reprezentativni uzorci potvrđenih slučajeva SARS-CoV-2 za sekvenciranje. Pored nasumično odabranih uzoraka za postizanje reprezentativnosti, kriterijumi uzoraka za sekvenciranje su slučajevi bilo kakvih neuobičajenih događaja prenosa (npr. povećan prenos uprkos intervencijama), neočekivana prezentacija/ozbiljnost bolesti, proboj vakcine, reinfekcije, teško bolesni pacijenti i pacijenti sa poznatim epidemiološkim linkom sa prenosom Omicrona”, zaključuje se u saopštenju.

Share.

Comments are closed.