Barski kalendar

OOCK Bar predstavila rezultate i nove pilot programe

Povezano:

Pobjednici regate Novljani na ojedrenoj barci Bokovaca

Nenezić čestitao 21. maj – Dan nezavisnosti Crne Gore

Raičević čestitao 21. maj – Dan nezavisnosti Crne Gore.

Autor: Maja Tomović

Na drugom sastanku organizovanom u okviru projekata „Socijalne usluge podrške za starije u zajednici“ i „Inovativne usluge podrške za starije u zajednici“, Opštinska organizacija Crvenog krsta (OOCK) Bar predstavila je dosadašnje rezultate i nove pilot programe koji za cilj imaju unaprjeđenje inovativnih lokalnih socijalnih usluga za starije osobe, sa posebnim akcentom na njihovu inkluziju i nezavisno bistvovanje u zajednici.

Sastanak kojem su prisustvovali predstavnici Opštine, Biroa rada, Centra za socijalni rad i Udruženja penzionera, bio je prilika da se kroz razmjenu informacija i iskustava doprinese boljem povezivanju svih relevantnih aktera u lokalnoj zajednici i zajednički radi na unaprjeđenju usluga podrške za starije osobe i njihove neformalne njegovatelje.

Projekat „Inovativne usluge podrške za starije u zajednici“ podrazumijeva socijalne, zdravstvene usluge, psihosocijalnu podršku, pomoć pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti, kako bi se korisnicima omogućio lakši i kvalitetniji život. Realizovan je od 1. novembra 2021. do 31. marta 2024. godine, a pokrovitelji su EU i Austrijska agencija za razvoj posredstvom CK Austrije i CK Crne Gore.

„Socijalne usluge podrške za starije u zajednici“ naziv je projekta koji je započet u aprilu prošle i trajaće do septembra ove godine a, osim socijalnih i zdravstvenih, nudi i uslugu „predaha“ za neformalne njegovatelje. Kofinansira ga EU posredstvom Ministarstva finansija Crne Gore.

Sprovođenje projekata je, prema riječima sekretarke OOCK Bar, Zorice Crnčević, povjereno opštinskim organizacijama Crvenog krsta Bar i Bijelo Polje kao organizacijama koje su imale najviše uspjeha u radu sa starijim osobama, a što se tiče Crvenog krsta Bar, imaju i najviše staža kad je u pitanju ovaj oblik pomoći i podrške. U implementaciju su uključeni socijalni i medicinski radnici, gerontodomaćice, volonteri uz, naravno, podršku zaposlenih.

Sekretarka OOCK Bar Zorica Crnčević posebno je naglasila ulogu neformalnih njegovatelja, osoba koje svakodnevno, sa punom posvećenošću, brinu o svojim najbližim.

“Svi treba da budemo zahvalni neformalnim njegovateljima. Iako su za nas nevidljivi, za društvo to ne bi trebalo da budu. Oni zanemaruju život i svoj profesionalni rad, brinući o nekom i na taj način štede državne resurse i državne finansije. Posljedice na njihovo mentalno i fizičko zdravlje su uočljive, jer neminovno dolaze u situaciju da postaju depresivni, umorni, neraspoloženi, otuđeni”, pojašnjava Crnčević, dodajući da je iz tog razloga Crveni krst Crne Gore uveo uslugu predaha, koja je prepoznata kod Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, ali nije licencirana.

“Ova usluga podrazumijeva da obučeni volonter zamijeni neformalnog njegovatelja u određenom vremenskom interval, koji će njegovatelj posvetiti sebi. Značajnu pomoć neformalnim njegovateljima pružaju i socijalni radnici, posebno su bitne obuke i edukacije, a što se finansijske podrške tiče, jedini koji mogu da stanu iza ovih usluga su Vlada, resorna ministarstva i lokalna uprava”, naglasila je Crnčević.

Neformalna njega, zaključuje Crnčević, mora biti stavljena u zakonski okvir uz obezbjeđivanje finansijskih sredstava, te jedino tada možemo govoriti o njenoj budućnosti.

Podijeli na društvenim mrežama