Obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa, 15. oktobra, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj započela je sastankom sa predsjednikom Opštine Dušanom Raičevićem, kojom prilikom su sumirani ostvareni rezultati u proteklih 12 mjeseci, a dogovorena je saradnja i za narednu godinu.
„Konstatovano je da je u proteklih 12 mjeseci u gradu urađena zvučna signalizacija na jednoj raskrsnici i taktilne staze vodilje u Građanskom birou. Dogovoreno je da se tokom naredne godine uradi zvučna signalizacija i na preostale dvije raskrsnice koje imaju semafore, da se počne sa izgradnjom taktilnih staza vodilja po trotoarima i da se u zgradi Opštine Bar urade natpisi na Brajevom pismu“, kazao je predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj Veselin Joketić.
Na Međunarodni dan bijelog štapa pušten je u rad i novi sajt Organizacije koji će članovima, ali i svima ostalima koji žele da prate rad ove socio- humanitarne organizacije, omogućiti još kvalitetnije i sadržajnije informisanje.
Iako kretanje uz pomoć bijelog štapa omogućava nezavisan i dostojanstven život, Joketić smatra da se on kod nas nedovoljno koristi jer Bar nije pristupačan za samostalno kretanje osobama oštećenog vida.
„Trenutno, u gradu imamo samo jednu raskrsnicu sa zvučnom signalizacijom. Takođe, na trotoarima nemamo nijednu taktilnu stazu vodilju, a često ima i arhitektonskih barijera u vidu stubića, šahti, neravnina, kanti za otpatke… koje se često nalaze na putu predviđenom za kretanje pješaka. Takođe, i psi lutalice su velika opasnost i prepreka za samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa“, objašnjava predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj.
Joketić ističe da su u proteklih nekoliko godina dužnu pažnju posvetili obukama za samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa članova ove organizacije.
„Ta obuka je u proteklih 12 mjeseci izostala iz finansijskih razloga, ali i zbog trenutne epidemiološke situacije. Jedan manji broj naših članova se kreće uz pomoć bijelog štapa, dok ostali imaju asistenta zato što se ipak brojne barijere nalaze na svakom mjestu i one otežavaju i obeshrabruju osobu da se samostalno kreće uz pomoć bijelog štapa“, objasnio je.
Joketić je mišljenja da su osobe sa smetnjama vida u proteklih pet godina dosta napredovale u društvenom životu.
„Naravno, tome smo dosta doprinijeli i mi, ali i osobe sa invaliditetom se sve više integrišu u širu društvenu zajednicu i sve su prisutnije u društvu“, ponosno je kazao Joketić.
I pored situacije sa koronavirusom, Organizacija slijepih redovno sprovodi sve aktivnosti.
„Trenutno radi društveni klub i bioskop, ali shodno mjerama koje propisuje NKT. Sa tim aktivnostima nismo prestali, mada se one odvijaju u smanjenom obimu. Radi i naša Brajeva štamparija, kao i audio biblioteke koja je smještena u okviru Narodne biblioteke i čitaonice ‘Ivo Vučković’, redovno izdajemo i naš časopis ‘Pravo na riječ’“, istakao je Joketić.
Pored ovih aktivnosti, radi i servis personalne asistencije.
„Do prije 15 dana servis je radio u okviru radova ZZZCG, a sad funkcioniše na volonterskoj osnovi, jer želimo da i dalje naši članovi imaju neophodnu personalnu asistenciju“, zaključio je predsjednik Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj.